Wolny handel z Australią – kłopoty producentów wołowiny i cukru
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wolny handel z Australią – kłopoty producentów wołowiny i cukru

26.04.2023autor: wk

Szykują się kolejne kłopoty dla unijnych producentów wołowiny i cukru. Wszystko za sprawą zbliżających się negocjacji Unia Europejska – Australia w sprawie strefy wolnego handlu.

Europejscy rolnicy w coraz większym stopniu odczuwają ciężar ambitnego programu handlowego Unii Europejskiej. Do skumulowanych konsekwencji ustępstw handlowych dochodzi jeszcze wiele wyzwań, z którymi zmierzają się producenci, takich jak:
  • rosnące koszty środków produkcji,
  • skutki napięć geopolitycznych,
  • presja wynikająca z programu unijnego Zielonego Ładu.
- Australia jest godnym zaufania partnerem o podobnym sposobie myślenia oraz ważnym sojusznikiem. Niemniej jednak należy poważnie rozważyć obawy sektora rolnego w drodze do osiągnięcia porozumienia politycznego dotyczącego umowy o wolnym handlu. Rolnicy i spółdzielnie rolne oczekują zrównoważonego rozdziału dotyczącego rolnictwa, w którym uwzględniona zostanie wrażliwość pewnych sektorów – napisała w oświadczeniu Copa-Cogeca.

Rosnąca presja rynku zewnętrznego - Czego obawiają się europejscy rolnicy?

Czego obawiają się europejscy rolnicy? Przede wszystkim tego, że porozumienie z Australią dotyczy głównie sektorów wrażliwych takich jak:
  • cukier,
  • wołowina,
  • baranina.
Już teraz te sektory są nadmiernie wystawione na międzynarodową wymianę handlową oraz znajdują się pod coraz większą presją na rynku wewnętrznym. Ponadto należy pamiętać o wpływie dwustronnych porozumień handlowych ze Zjednoczonym Królestwem. W ich efekcie Unia Europejska jest faktycznie narażona na podwójny wolumen tych samych towarów wchodzących na rynek UE-UK po Brexicie, ponieważ Zjednoczone Królestwo nawiązuje swoje własne umowy z innymi krajami.

- Żaden z tych wrażliwych sektorów nie może zaakceptować kolejnych ustępstw na rzecz partnerów z krajów trzecich w kontekście negocjacji handlowych – alarmuje Copa-Cogeca.
r e k l a m a

Co powinni osiągnąć unijni negocjatorzy?

Zdaniem organizacji europejskich rolników negocjacje handlowe opierają się oczywiście na ustępstwach, jednak Unia Europejska powinna osiągnąć „zrównoważony rezultat dla sektora rolnego”. Porozumienie z Australią powinno uwzględnić kwestie sanitarne i fitosanitarne oraz znaczeń geograficznych, jednocześnie zapewniając odpowiedni dostęp do rynku australijskiego dla unijnych produktów.

Efekt Zielonego Ładu

Agenda Europejskiego Zielonego Ładu nakłada na rolników i spółdzielnie rolnicze dodatkowe wymagania w zakresie zrównoważoności.

- Dlatego też należy zagwarantować wzajemność standardów oraz równe warunki. Oczekuje się, że porozumienie będzie również zawierać ambitny rozdział o zrównoważonych systemach żywnościowych, tak jak miało to miejsce w porozumieniu zawartym z Nową Zelandią – podsumowuje Copa-Cogeca.

wk
fot. envato.elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Perspektywy dla rynku bydła i wołowiny w 2023 r.: co się opłaci?

Czy rosnące koszty życia i wysoka inflacja uderzą w rynek wołowiny – co to oznacza dla perspektyw rozwoju produkcji żywca wołowego w Polsce – zastanawiali się uczestnicy debaty zorganizowanej podczas targów Ferma Bydła w Bydgoszczy.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Wielki comeback wołowiny w Australii - produkcja zaczyna się ożywiać!

Po latach spadającej produkcji wołowiny wydaje się, że Australia jest u progu cyklicznego ożywienia. 

czytaj więcej

Jak legalnie przechowywać obornik na polu i inne nawozy organiczne w gospodarstwie?

  Przechowywanie nawozów naturalnych reguluje unijna dyrektywa azotanowa, której przepisy zostały przeniesione do „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu (tzw. program azotanowy)”, który obowiązuje w Polsce. Jak zatem legalnie przechowywać obornik na polu i w gospodarstwie? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)