Obowiązkowy nadzór wideo w rzeźniach - Hiszpania prekursorem w UE
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Obowiązkowy nadzór wideo w rzeźniach - Hiszpania prekursorem w UE

31.08.2022autor: Dorota Kolasińska

Hiszpańska Rada Ministrów poinformowała, że Hiszpania będzie pierwszym krajem, w którym wprowadzony zostanie obowiązkowy monitoring i nadzór wideo w ubojniach. Ile czasu mają zakłady na wprowadzenie monitoringu? 

Jak podał hiszpański resort rolnictwa Rada Ministrów zatwierdziła tydzień temu dekret królewski, który gwarantuje zgodność z przepisami dotyczącymi dobrostanu zwierząt z obowiązkowym wdrożeniem systemów nadzoru wideo w hiszpańskich rzeźniach.

Dzięki temu dekretowi Hiszpania będzie pierwszym krajem w Unii Europejskiej (UE) z systemami nadzoru wideo do kontroli dobrostanu zwierząt (SVBA), które pozwolą na przeprowadzanie dodatkowych kontroli poza tymi, które już są przeprowadzane w rzeźniach. Według hiszpańskiego resortu rolnictwa pozwoli to na wykorzystanie dodatkowych narzędzi kontroli, które zagwarantują, że we wszystkich hiszpańskich rzeźniach (w tym mobilnych) zminimalizowane zostanie cierpienie zwierząt, np. podczas rozładunku, przenoszenia, przetrzymywania lub ogłuszania zwierząt.

r e k l a m a

Nagrywanie i rejestrowanie obrazów w ubojni

Kamery wideo będą obejmować pomieszczenia, w których znajdują się żywe zwierzęta, w tym miejsca rozładunku, korytarze oraz obszary, w których wykonuje się czynności ogłuszania i wykrwawiania aż do momentu uśmiercenia zwierząt.

W przypadku drobiu i świń instalacja kamer musi umożliwiać rejestrację oparzania w celu sprawdzenia, czy zwierzęta wykazujące oznaki życia nie są poddawane tej operacji i niepotrzebnemu cierpieniu. 

 Właściciele ubojni muszą zachować obrazy związane z rozładunkiem, umieszczeniem w kojcach, dojazdem do obszaru ogłuszania, unieruchomieniem, ogłuszeniem i wykrwawieniem do ewentualnej późniejszej weryfikacji i wysłania zgodnych z oryginałem plików do organów nadzorujących.
Po opublikowaniu przepisów w dzienniku urzędowym
duże rzeźnie będą miały rok na dostosowanie się do nowych przepisów, a małe dwa. 

O wprowadzenie obowiązkowego monitoringu stara się również Francja, wykonała eksperyment, który został oceniony pozytywnie. 

W Polsce związki branżowe m.in. Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego oraz Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego zabiegają w resorcie rolnictwa o wprowadzenie takiego obowiązku od dłuższego czasu. Cel jest dokładnie taki sam, jak w przypadku hiszpańskich rzeźni, ale również materiały wideo z ubojni byłby wykorzystane w celu obrony sektora przed atakami organizacji prozwierzęcych i dawałyby potwierdzenie dobrych warunków i braku cierpienia zwierząt, w sytuacji padających w kierunku branży mięsnej oskarżeń, które zdarzają się w ostatnim czasie coraz częściej. 

oprac. dkol 
Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Ceny bydła: handel stoi, stawki w skupie spadają

W zakładach atmosfera napięta – presja na obniżenie cen wołowiny ze strony importerów, a z drugiej rosnące koszty produkcji i zapełnione magazyny. Rolnicy też coraz bardziej niechętni do sprzedaży w niższych cenach. Jakiego rzędu spadki obserwujemy?

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła: zachodni odbiorcy wymuszają obniżki. Co na to polskie zakłady?

Zakłady ubojowe stoją pod ścianą, bo popyt na polskie ćwierci wołowe w zachodniej Europie maleje. Na razie skupy próbują nie obniżać stawek, ale presja ze strony odbiorców z UE jest duża. Ceny polskiej wołowiny są na poziomie unijnych, a portfel konsumenta coraz cieńszy. Ile płacą zakłady w kraju?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy: zmiany we władzach organizacji

Podczas posiedzenia Rady Krajowej i Zarządu Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP, które odbyło się  26 sierpnia br., uczestnicy spotkania podjęli decyzję o zmianach personalnych we władzach organizacji. SRW ma nowego prezesa!  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)