Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy: zmiany we władzach organizacji
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy: zmiany we władzach organizacji

31.08.2022autor: Dorota Kolasińska

Podczas posiedzenia Rady Krajowej i Zarządu Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP, które odbyło się  26 sierpnia br., uczestnicy spotkania podjęli decyzję o zmianach personalnych we władzach organizacji. SRW ma nowego prezesa!  

W Stowarzyszeniu Rzeźników i Wędliniarzy nastąpiły zmiany personalne.  Tomasz Parzybut, który pełnił dotychczas m.in. funkcję rzecznika i dyrektora generalnego Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP (SRW RP), został prezesem organizacji. Dotychczasowy szef stowarzyszenia Janusz Rodziewicz obejmie funkcję wiceprezesa. Wiceprezes Piotr Ziemann pozostał na stanowisku. Tomasz Parzybut jest absolwentem studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim, pracował wcześniej jako redaktor w telewizji TVN i TVR, pełnił również funkcję rzecznika prasowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Rezygnacje ze stanowiska

W czasie walnego zebrania Rady Krajowej i zarządu Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP, które odbyło się  26 sierpnia, z funkcji przewodniczącego Rady Krajowej zrezygnował Zbigniew Nowak. Był on wieloletnim wiceprezesem, a następnie prezesem SRW RP, a od kilku kadencji przewodniczącym Rady Krajowej. Nowym przewodniczącym Rady wybrano Dariusza Niebieszczańskiego, to członek wszystkich kadencji Rady Krajowej SRW RP, jest właścicielem Zakładów Mięsnych Niebieszczańscy w Prószówce, jednego z największych tego typu przedsiębiorstw na Dolnym Śląsku.Funkcję członka w Radzie Krajowej SRW RP będzie pełniła Urszula Miazga z Zakładu Mięsnego Smak Górno.

oprac. dkol na podst. Wiadomości Handlowe
Fot. Łukasz Rawa

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Duże przedsiębiorstwa z branży mięsnej w szoku po informacji z Ministerstwa Aktywów Państwowych!

Jako serię zaskoczeń i rosnących problemów związanych z coraz wyższymi kosztami energii postrzega ostatni miesiąc branża mięsna. – Najpierw kryzys dotyczący braku CO2, potem faktury grozy za prąd, gaz. Dotkliwy jest również brak węgla – wylicza Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego. – Każdy przedsiębiorca wie, że najgorszym czynnikiem wpływającym na funkcjonowanie firmy jest niepewność i nieprzewidywalność sytuacji.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła: handel stoi, stawki w skupie spadają

W zakładach atmosfera napięta – presja na obniżenie cen wołowiny ze strony importerów, a z drugiej rosnące koszty produkcji i zapełnione magazyny. Rolnicy też coraz bardziej niechętni do sprzedaży w niższych cenach. Jakiego rzędu spadki obserwujemy?

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła: zachodni odbiorcy wymuszają obniżki. Co na to polskie zakłady?

Zakłady ubojowe stoją pod ścianą, bo popyt na polskie ćwierci wołowe w zachodniej Europie maleje. Na razie skupy próbują nie obniżać stawek, ale presja ze strony odbiorców z UE jest duża. Ceny polskiej wołowiny są na poziomie unijnych, a portfel konsumenta coraz cieńszy. Ile płacą zakłady w kraju?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)