Izba Zbożowo-Paszowa wyklucza z grona członków firmę z rosyjskim kapitałem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Izba Zbożowo-Paszowa wyklucza z grona członków firmę z rosyjskim kapitałem

02.03.2022autor: dr Juliusz Urban

Jednoznaczne rozstrzygnięcia przyniosło wtorkowe posiedzenie Prezydium Izby Zbożowo-Paszowej. Prezydium chce, by członkowie zakończyli współpracę z rosyjskimi partnerami. Izba zabrała także głos w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego Polski.

W związku z agresją Rosji na Ukrainę i jej gospodarczymi konsekwencjami Prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska zwołała nadzwyczajne posiedzenie Prezydium. Podczas spotkania omówiono bieżącą sytuację i problemy dla rynku zbóż i pasz związane m.in. z przerwaniem łańcucha dostaw i ograniczeniem dostępności surowców.

W odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę Prezydium Izby podjęło dwie uchwały. Pierwsza z nich dotyczyła wykluczenia z grona członków Izby firmy z kapitałem rosyjskim. Statut Izby stanowi, że możliwe jest wykluczenie firmy, której członkostwo godzi w dobre imię Izby i nie da się go pogodzić z celami Izby. – W opinii Prezydium IZP, Federacja Rosyjska dokonując zbrojnej agresji na Ukrainę, naruszyła między innymi wszelkie zasady możliwej współpracy gospodarczej z podmiotami wywodzącymi się z jej terytorium, w tym ich reprezentowania w organizacjach branżowych – czytamy w uchwale.

Podczas posiedzenia przyjęto również jednogłośnie uchwałę w sprawie wdrożenia przez członków IZP działań na rzecz odstępowania od współpracy z podmiotami gospodarczymi wywodzącymi się z Federacji Rosyjskiej.

Prezydium Izby zwróciło uwagę, że jednym z działań Izby jest kształtowanie zasad etyki w działaniach gospodarczych członków. Uchwała podyktowana jest koniecznością podejmowania wszelkich starań na rzecz zaprzestania tego konfliktu zbrojnego.

Raport IZP: Coraz trudniejsza sytuacja na światowym rynku zbóż, Polska żywnościowo zabezpieczona!

Analitycy Izby Zbożowo-Paszowej monitorują na bieżąco sytuację na zbożowym rynku krajowym i światowych giełdach w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

– Ukraina i Rosja odpowiadają łącznie za 30 proc. eksportu pszenicy – podkreśla prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska. – Agresja Rosji na Ukrainę doprowadziła do przerwania łańcuchów dostaw, ograniczenia podaży i eksportu, zmieniając diametralnie sytuację na światowych giełdach –zauważa prezes Piątkowska.

Polska jest znaczącym eksporterem żywności, w tym również zboża. Nasz kraj nie jest uzależniony od pszenicy ukraińskiej czy rosyjskiej. Dotyczy to również pozostałych zbóż. Ale rosyjska agresja i sytuacja za wschodnią granicą oddziałuje na krajowy rynek, powodując wzrost cen i eksportu i jednocześnie nie stanowiąc zagrożenia dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski.

W najnowszej analizie Izba informuje, że atak Rosji na Ukrainę i zakłócenia w eksporcie kukurydzy i pszenicy z Ukrainy zapewne przełożą się na wzrost eksportu ziarna zbóż z Polski w kolejnych tygodniach bieżącego sezonu.

Rosja i Ukraina są dużymi eksporterami zboża do Afryki (w tym Egipt, Tunezja, Liban, Libia, Nigeria), Turcji, Chin i krajów Bliskiego Wschodu. To główni klienci ukraińskiego i rosyjskiego rynku zbóż. Obserwatorzy rynku zadają sobie pytanie o eksport pozostałych ok. 17 mln ton z planowanych ponad 60 mln ton zbóż z Ukrainy.  Informacje, że ukraińskie wojsko wstrzymało żeglugę w portach czarnomorskich, a Rosja zamknęła Morze Azowskie dla statków handlowych zwiększyły obawy o utratę dostaw ziarna, co może skierować popyt w kierunku alternatywnych źródeł, takich jak dostawy z UE – podkreślają eksperci Izby.

Eksperci Izby Zbożowo-Paszowej w opublikowanym raporcie zbożowym podkreślają jednocześnie, że:

1.      Bezpieczeństwo żywnościowe Polski jest niezagrożone;

2.      Ograniczona podaż i zanik eksportu związane z eksportem zwiększą popyt na polskie zboża;

3.      Ceny produktów rolnych na światowych giełdach i sklepowych półkach będą rosły.

oprac Juliusz Urban, na podstawie komunikatów IZP, Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Działajmy na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego

W nawiązaniu do zaprezentowanej przez wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka i wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina propozycji powołania Krajowej Grupy Spożywczej (KGS), zamieszczamy komentarz Moniki Piątkowskiej, Prezes Izby Zbożowo-Paszowej.

czytaj więcej

Madejski: wspierane jest rolnictwo socjalne, a nie gospodarstwa rodzinne

O dolnośląskim rolnictwie, kosztach produkcji, cenach zbóż i opłacalności produkcji roślinnej z Dariuszem Madejskim, członkiem zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej, rozmawia Ireneusz Oleszczyński

czytaj więcej

Prezes DIR: dopłaty bezpośrednie będą niższe. Rolnicy będą je podwyższać ekoschematami

O Zielonym Ładzie, Wspólnej Polityce Rolnej, definicji rolnika aktywnego zawodowo i nowej wysokości dopłat bezpośrednich z Ryszardem Borysem – prezesem Dolnośląskiej Izby Rolniczej rozmawia Ireneusz Oleszczyński

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)