Szykują się ułatwienia dla rolników chcących produkować medyczną marihuanę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Szykują się ułatwienia dla rolników chcących produkować medyczną marihuanę

27.01.2022

Sejm będzie pracował nad dwoma kolejnymi projektami posła Jarosława Sachajki. Tym razem dotyczącymi medycznej marihuany. Beneficjentami zmian mają być oczywiście pacjenci, ale nowe przepisy mają także wpływ na rolników.

Projekt ustawy został opracowany ze względu na potrzebę uregulowania kwestii dotyczących upraw i zbioru konopi innych niż włókniste do celów medycznych. - Omawiana ustawa jest kontynuacją współpracy posłów Kukiz’15 oraz Prawa i Sprawiedliwości w kwestii dostępu polskich pacjentów do substancji leczniczej, jaką są konopie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i ochrony społeczeństwa przed substancjami używanymi do odurzania, wypełniając nadrzędną zasadę zawartą w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii – mówił w Sejmie poseł Jarosław Sachajko.

 

Będą ułatwienia dla rolników

Projekt ustawy przewiduje zmianę przepisów dotyczących upraw i zbioru konopi innych niż włókniste w celu uzyskania surowca farmaceutycznego. - Jest tu definicja konopi włóknistych, w której to definicji określamy zwiększenie o 50% dostępnej możliwej ilości THC, czyli zwiększamy to z 0,20% do 0,30% w przeliczeniu na suchą masę. To rozwiązanie bardzo ważne i pożądane przez rolników, gdyż zdarzało się, że w zależności od nasłonecznienia oraz gleby roślina czasami przekraczała te nasze dotychczasowe 0,20, zawierała 0,21 czy 0,22 i rolnicy stawali się nagle, zgodnie z ustawą, dużymi producentami narkotyków – tłumaczył poseł J. Sachajko.

 

Projekt ustawy wprowadza 14 nowych przepisów dotyczących zasad uprawy konopi do celów medycznych, kontroli  oraz wydawania zezwoleń.


Jednocześnie Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił dwa inne projekty ustaw dotyczących upraw konopi przygotowane przez Koalicję Obywatelską oraz Lewicę.

 

KOWR będzie prowadził rejestr

W Sejmie toczą się prace nad drugim poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. Także autorstwa posła J. Sachajki. Przewiduje on stworzenie rejestru prowadzonego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Będzie on obejmował wszystkich uczestników rynku w zakresie upraw i skupu konopi włóknistych.

 

WK

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

czytaj więcej

Zielony Ład przyniesie rolnikom straty. Czy jest szansa na wsparcie z UE?

Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa jest możliwe tylko do pewnego poziomu, z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Jednak polskie rolnictwo nie jest przygotowane na wdrożenie założeń Zielonego Ładu. Czy rolnicy stracą swoje dochody przez Zielony Ład?

czytaj więcej

Jakie sposoby stosują rolnicy, aby uzyskać więcej dotacji z UE?

Unijne dotacje PROW to łakomy kąsek dla wielu kombinatorów. Potrafią wyłudzić pieniądze z najbardziej skomplikowanych programów pomocowych. Bruksela przedstawiła właśnie listę takich „przekrętów”, których dopuścili się rolnicy. W niektóre aż trudno uwierzyć!    

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)