Nie będzie mechanizmu degresywności w płatnościach ekologicznych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nie będzie mechanizmu degresywności w płatnościach ekologicznych

11.01.2022

Od tego roku każdy rolnik bez względu na to ile ma hektarów upraw ekologicznych otrzyma płatność w pełnej wysokości.

Do konsultacji społecznych trafiło rozporządzenie MRiRW „w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.

 

Koniec z degresywnością w ekologii

Główną przesłanką do przygotowania niniejszego projektu rozporządzenia jest rezygnacja od 2022 r. ze stosowania mechanizmu degresywności płatności ekologicznych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, mechanizm degresywności płatności polega na stosowaniu różnych wysokości stawek płatności w zależności od łącznej powierzchni w ramach wszystkich realizowanych pakietów lub wariantów, jaka jest deklarowana przez rolników we wnioskach o przyznanie płatności ekologicznych.

 

Płatności ekologiczne za powierzchnię gruntów:

  • od 0,1 ha do 50 ha są przyznawane według pełnych 100% stawek płatności,
  • za powierzchnię gruntów powyżej 50 ha do 100 ha - według stawek płatności pomniejszonych do 75%,
  • za powierzchnię gruntów powyżej 100 ha - według stawek płatności pomniejszonych do 60%.

- Rezygnacja ze stosowania mechanizmu degresywności płatności ekologicznych jest korzystna dla rolników, ponieważ oznacza, że płatności ekologiczne w ramach działania Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020, w odniesieniu do wniosków o przyznanie płatności ekologicznych złożonych w latach 2022-2024, będą przyznawane do każdego hektara bez ww. redukcji  - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

 

r e k l a m a

W kierunku Zielonego Ładu

MRiRW tłumaczy, że rezygnacja ze stosowania mechanizmu degresywności przyczyni się do wzrostu poziomu zainteresowania rolników przystępowaniem do realizacji zobowiązań ekologicznych i tym samym zwiększenie powierzchni objętej produkcją ekologiczną. Jest to szczególnie istotne w kontekście założeń Europejskiego Zielonego Ładu (Green Deal), a zwłaszcza jednego z celów określonych w Strategii na rzecz Bioróżnorodności oraz Strategii Od Pola do Stołu (Farm to Fork), który zakłada, że do 2030 r. 25% użytków rolnych w UE będzie objętych produkcją ekologiczną. Podejście to będzie kontynuowane w ramach wsparcia powierzchniowego do rolnictwa ekologicznego wdrażanego w ramach Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023- 2027.

 

Budżet bez zmian

Projektowane rozporządzenie nie spowoduje zwiększenia łącznej puli środków przewidzianych na finansowanie zobowiązań w ramach działania Rolnictwo ekologiczne PROW 2014–2020 pochodzących z budżetu państwa i budżetu UE. Środki finansowe przeznaczone na realizację działania są ograniczone limitem budżetu, który wynosi około 783 mln euro (łącznie z budżetu państwa i budżetu UE, w tym z uwzględnieniem dodatkowych środków na okres przejściowy na lata 2021-2022).

 

 

WK

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

czytaj więcej

Zielony Ład przyniesie rolnikom straty. Czy jest szansa na wsparcie z UE?

Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa jest możliwe tylko do pewnego poziomu, z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Jednak polskie rolnictwo nie jest przygotowane na wdrożenie założeń Zielonego Ładu. Czy rolnicy stracą swoje dochody przez Zielony Ład?

czytaj więcej

Jakie sposoby stosują rolnicy, aby uzyskać więcej dotacji z UE?

Unijne dotacje PROW to łakomy kąsek dla wielu kombinatorów. Potrafią wyłudzić pieniądze z najbardziej skomplikowanych programów pomocowych. Bruksela przedstawiła właśnie listę takich „przekrętów”, których dopuścili się rolnicy. W niektóre aż trudno uwierzyć!    

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)