Kto ponosi odpowiedzialność za pogryzienie przez psa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto ponosi odpowiedzialność za pogryzienie przez psa

27.05.2021autor: dr Aneta Suchoń

Sąsiad został pogryziony przez psa, który należy do rolnika. Czy właściciel psa zawsze będzie odpowiadać za szkodę wyrządzoną przez psa? Czy może odpowiedzialność za to nieszczęście można przypisać komuś innemu?

Kto musi pokryć szkody wyrządzonej przez psa?

Rolnik, czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego" chciałby wiedzieć, kto ponosi odpowiedzialność i będzie musiał pokrywać szkodę powstałą w wyniku pogryzienia człowieka przez psa. Czy to rolnik odpowiada za tę szkolę czy można tę winę przypisać innej osobie?

Według art. 431 § 1 k.c., kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody, niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy.

Czy właściciel zwierzęcia zawsze ponosi odpowiedzialność za jego zachowanie?

Natomiast § 2 k.c. wskazuje, że chociażby osoba, która zwierzę chowa lub się nim posługuje, nie była odpowiedzialna, poszkodowany może od niej żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody. Jest to możliwe, jeżeli z okoliczności, a zwłaszcza z porównania stanu majątkowego poszkodowanego i tej osoby, wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.

Sąd Apelacyjny w Szczecinie – I Wydział Cywilny w wyroku z 2 czerwca 2016 r. (sygn. akt: I ACa 17/16) orzekł, iż zgodnie z art. 431 § 1 k.c., podmiotem odpowiedzialnym za szkodę jest każdy, kto sprawuje władztwo nad zwierzęciem. Nie musi mieć ono tytułu prawnego ani być związane z interesem ekonomicznym. O „chowaniu” mówi się dopiero wówczas, gdy piecza wykonywana jest w sposób trwały (nie doraźnie, okazjonalnie).

Artykuł ukazał się na stronie tygodnik-rolniczy.pl:

Co w sytuacji gdy pies pogryzł sąsiada?


dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

CBA zatrzymało byłego prezesa SM Bielmlek!

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłego prezesa spółdzielni mleczarskiej „Bielmlek” Tadeusza R. Zarzuca mu się niegospodarność w zarządzaniu mleczarnią, która ostatecznie ogłosiła upadłość narażając na straty rolników- dostawców mleka.  

czytaj więcej

Prowadzenie działalności nierolniczej na gruntach rolnych. Trwają prace nad ustawą

W Sejmie trwają prace nad ustawą, która ma rolnikom ułatwić prowadzenie działalność nierolniczej na gruntach rolnych. Projekt autorstwa posła Jarosława Sachajko ma poparcie rządu.  

czytaj więcej

Koniec wykorzystywania przewagi dużych kontrahentów? Będą kontrole punktów skupu jabłek!

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontroluje kilkadziesiąt punktów skupu jabłek. To efekt doniesień sadowników dotyczących zaniżania cen skupu tych owoców. UOKiK apeluje o zgłaszanie sytuacji, w których duzi kontrahenci wykorzystują swoją przewagę i narzucając niekorzystne warunki współpracy.

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.