Sadownicy chcą zmian w Krajowym Planie Strategicznym WPR
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sadownicy chcą zmian w Krajowym Planie Strategicznym WPR

09.03.2021autor: Kamila Szałaj

Dyskusja dotycząca nowej perspektywy budżetowej UE jest zdominowana przez tematykę dotyczącą Europejskiego Funduszu Odbudowy. Jest to oczywiście element  bardzo ważny i istotny finansowo dla polskich przedsiębiorców. W cieniu, bez medialnego rozgłosu odbywa się równoległa dyskusja dotycząca Wspólnej Polityki Rolnej i Krajowego Planu Strategicznego, który będzie podstawą do rozdysponowania środków dla polskiej branży rolno-spożywczej. 

Rozpoczęte konsultacje społeczne powinny jednak zajmować ważniejsze miejsce w przestrzeni publicznej, ponieważ rolnictwo nadal należy do jednych z głównych gałęzi polskiej gospodarki. Prawidłowe i skuteczne planowanie i wydatkowanie tych środków będzie więc istotne dla wszystkich. Jedną z branż, która jest żywotnie zainteresowana tym tematem jest sadownictwo.

- Przedstawione przez nas postulaty dotyczą przede wszystkim wydatkowania środków związanych ze zrównoważonym i ekologicznym rolnictwem – mówi Maciej Majewski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Sady Grójeckie. – Chciałbym podkreślić, że produkowane przez naszych członków Jabłka Grójeckie spełniają normy, które są dwukrotnie ostrzejsze, niż te wskazane przez Komisję Europejską. Muszę w tym miejscu przypomnieć, że była to nasza inicjatywa, a nie odgórne regulacje. Tematyka zrównoważonego rolnictwa jest nam bliska i bardzo ważna - dodaje.

Eksperci Stowarzyszenia w zgłoszonych postulatach zauważają, że należy dokonać zmian w sposobie wydatkowania środków finansowych przeznaczonych na zakup biologicznych, a więc naturalnych środków ochrony roślin. Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi zakup środków, które są oznaczone jako obowiązkowe w procesie Integrowanej Ochrony nie jest dozwolone.

- Szczegółowa odpowiedź na to pytanie i nasz postulat z tym związany wymaga cofnięcia się nieco w czasie – wyjaśnia Majewski – Począwszy od 2014 roku polscy rolnicy nie mogli finansować zakupu biologicznych środków ochrony roślin. Tłumaczono to faktem, że ich zakup jest już elementem Integrowanej Ochrony i nie ma możliwości finansowania ze środków unijnych czegoś, co jest obowiązkowe. W czasie międzynarodowych konferencji z udziałem przedstawicieli grup producenckich z Włoch i Francji zauważyliśmy, że w tych krajach jest to częściowo możliwe. Władze krajowe rozdzieliły środki ochrony roślin na obowiązkowe i dobrowolne. Te ostatnie mogą być finansowane. Sądzę, że można wziąć przykład z rozwiązań stosowanych w innych krajach i wdrożyć podobne zasady w Polsce. Jest to tym bardziej istotne, że w przypadku ich braku polski rolnik na starcie ma mniejszą możliwość konkurowania ze zachodnimi producentami. Obecnie możliwość ta nie jest w ogóle brana pod uwagę – dodaje Majewski -  Przypomnę, ze programy operacyjne są jednym z niewielu form finansowania, gdzie nie ma wkładu z budżetu krajowego.

Kolejnym postulatem wartym rozważenia jest możliwość finansowania zakupu urządzeń monitorujących choroby i szkodniki w sadach. Według Stowarzyszenia Sady Grójeckie nie zawsze zakup taki jest konieczny. Należy dokonywać takich zakupów racjonalnie jedno urządzenie, np. stacja meteorologiczna, jest wstanie dostarczyć danych dla kilku sąsiadujących ze sobą gospodarstw sadowniczych. Jak sugerują eksperci warto rozważyć możliwość zakupu samej usługi monitoringu, ponieważ najważniejszym elementem monitoringu nie jest samo urządzenia lecz człowiek, który prawidłowo zinterpretuje dane.

Obecnie dyskutowane zasady realizacji Wspólnej Polityki Rolnej zakładają, że poszczególne kraje członkowskie będą miały większą swobodę w jej realizacji. Założenie jest proste. Rząd krajowy jest bliżej rolników i powinien wiedzieć lepiej co będzie dla nich najkorzystniejsze. Idąc tym tropem Majewski twierdzi, że cześć z zakładanych środków finansowych przeznaczonych na szkolenia rolników powinna móc trafić do organizacji branżowych, które są bliżej swoich członków i potrafią lepiej rozpoznać potrzeby szkoleniowe niż, tak jak jest to obecnie proponowane ośrodki doradztwa rolniczego – Szansę na wykorzystanie tych środków powinny mieć oba typy organizacji – dodaje.


r e k l a m a
- Mam nadzieję, że przedstawione przez nas postulaty znajdą zrozumienie i przede wszystkim zostaną poddane wnikliwej analizie i dyskusji – mówi Maciej Majewski – Naszym wspólnym celem powinno być jak najlepsze wykorzystanie środków finansowych, które mogą zmienić obraz polskiego rolnictwa.

oprac.ksz
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Szymonów rozmowy w sadzie: Na jakie odmiany postawić?

Najbliższe lata wydają się być dla polskiego sadownictwa jednymi z najważniejszych w ciągu ostatniego dziesięciolecia. Wzrasta bowiem potrzeba produkcji owoców jak najwyższej jakości. W kierunku jakich odmian należy się kierować, by zapewnić sobie zbyt?

czytaj więcej

Poprawić jakość owoców jagodowych. Rusza projekt Instytutu Ogrodnictwa

Poprawić jakość, zwiększyć konsumpcję - to główne założenia projektu pod akronimem „QualityBerry”, który jest realizowany  w Instytucie Ogrodnictwa – PIB we współpracy z Norweskim Instytutem Badań Bioekonomicznych i norweską spółką Graminor. Projekt potrwa trzy lata, a jego wyniki mają przełożyć się na poprawę jakości owoców jagodowych i tym samym zwiększenie konsumpcji tak owoców świeżych, jak i przetworów. 

czytaj więcej

Prąd zdrożał trzykrotnie. Sadownicy będą sypać na przemysł zamiast uruchamiać komory

Ceny prądu porażają rolników. Od ubiegłego roku faktury za energię wzrosły kilkukrotnie! W tej sytuacji  przechowywanie jabłek w komorach przestaje się kalkulować. Czy rząd zamierza w jakiś sposób wesprzeć branżę rolno-spożywczą?   

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)