Porady prawne: Jak wyliczyć staż pracy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Porady prawne: Jak wyliczyć staż pracy?

11.09.2022

W latach 2002–2007 uczyłem się w technikum w mieście położonym 20 km od gospodarstwa sadowniczego rodziców. Do szkoły dojeżdżałem, a po powrocie pomagałem w gospodarstwie, które rodzice przekazali mi w 2007 r. W tym samym roku podjąłem pracę w urzędzie gminy, gdzie pracuję do dziś. Dowiedziałem się, że lata pracy w gospodarstwie można doliczyć do stażu pracy, od którego zależy prawo do nagrody jubileuszowej. Pytałem kadrową, czy te lata mi zaliczą. Powiedziała, że nie, bo uczyłem się poza miejscem zamieszkania, więc nie mogłem stale pomagać w gospodarstwie. Czy rzeczywiście tak jest?

Informacja udzielona Panu przez kadrową nie jest ścisła. Fakt, że dojeżdżał Pan do szkoły do innej miejscowości nie wyklucza automatycznie możliwości wliczenia pracy w gospodarstwie rodziców do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej. Art. 1 Ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy przewiduje, że do stażu tego wlicza się pracownikowi:

  1. Okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka;
  2. Przypadające przed 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16. roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem;
  3. Przypadające po 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Z możliwości tej można skorzystać tylko wówczas, gdy przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy.

r e k l a m a
W myśl obecnie obowiązującej Ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników domownikiem jest osoba bliska rolnikowi, która:

  • ukończyła 16 lat;
  • pozostaje z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie;
  • stale pracuje w tym gospodarstwie;
  • nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.
Sąd Najwyższy w wyroku z 5 lutego 2019 r., sygn. akt: III PK 11/18 stwierdził, że kształcenie się w szkole ponadpodstawowej nie wyklucza możliwości zakwalifikowania świadczonej pracy w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców jako stałej pracy w gospodarstwie rolnym. Nawet bowiem codzienne przeznaczanie kilku godzin na naukę i dojazdy do pobliskiej szkoły nie pozbawia jeszcze ucznia realnej możliwości świadczenia kilkugodzinnej pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Łączenie nauki w szkole z pracą w gospodarstwie rolnym nie może zatem stanowić wyłącznej przeszkody do zaliczenia do stażu pracowniczego okresu pracy w gospodarstwie.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 listopada 2015 r., sygn. akt: I OSK 788/14 uznał, że o świadczeniu stałej pracy w gospodarstwie rolnym nie może być mowy wówczas, gdy osoba bliska rolnikowi pobiera naukę w szkole znajdującej się w dużej odległości od miejsca położenia gospodarstwa rolnego, co nie pozwala na codzienny jej powrót do domu i wiąże się z koniecznością zamieszkania na przykład w internacie lub akademiku.

Zaświadczenie o pracy w gospodarstwie powinien wystawić urząd gminy, na terenie której położone jest to gospodarstwo. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest potwierdzenie pracy w gospodarstwie rolnym zeznaniami dwóch świadków. Jeżeli pracodawca odmówi wliczenia tego okresu do pracowniczego stażu pracy, będzie Pan musiał wystąpić do sądu pracy.

Alicja Moroz
Fot: envatoelements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne: Wypadek właściciela sadu. Jakie odszkodowanie się należy?

Uległem wypadkowi we własnym sadzie. Syn nie zauważył, że jestem w pobliżu i doznałem poważnego urazu głowy. Zwróciłem się do firmy ubezpieczeniowej, która odmówiła wypłaty świadczenia, twierdząc, że należy się ono jedynie osobie trzeciej. Czy to prawda?

czytaj więcej

Porady prawne: udokumentowanie darowizny

Planujemy dać synowi 50 tys. w związku z zakupem przez niego mieszkania. Czy możemy przekazać mu te pieniądze bezpośrednio, czy też trzeba je przelać na jego konto w banku?

czytaj więcej

Porady prawne: Intercyza z wyrównaniem dorobków

Syn otrzymał premię dla młodego rolnika. Część gospodarstwa sadowniczego zapisałem mu wcześniej, a resztę ma ode mnie kupić. Syn jest żonaty, a nie chciałby, żeby żona była współwłaścicielką gospodarstwa, więc zaproponował jej podpisanie intercyzy. Ona podpisała dopiero wtedy, gdy pani notariusz sporządziła akt, w którym została ustanowiona rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków. Proszę o wyjaśnienie, co to znaczy. Czy synowa będzie miała prawo do ziemi, którą syn ode mnie kupi?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)