r e k l a m a
Partnerzy portalu
Porady prawne: Jak wyliczyć staż pracy?
11.09.2022
W latach 2002–2007 uczyłem się w technikum w mieście położonym 20 km od gospodarstwa sadowniczego rodziców. Do szkoły dojeżdżałem, a po powrocie pomagałem w gospodarstwie, które rodzice przekazali mi w 2007 r. W tym samym roku podjąłem pracę w urzędzie gminy, gdzie pracuję do dziś. Dowiedziałem się, że lata pracy w gospodarstwie można doliczyć do stażu pracy, od którego zależy prawo do nagrody jubileuszowej. Pytałem kadrową, czy te lata mi zaliczą. Powiedziała, że nie, bo uczyłem się poza miejscem zamieszkania, więc nie mogłem stale pomagać w gospodarstwie. Czy rzeczywiście tak jest?
Informacja udzielona Panu przez kadrową nie jest ścisła. Fakt, że dojeżdżał Pan do szkoły do innej miejscowości nie wyklucza automatycznie możliwości wliczenia pracy w gospodarstwie rodziców do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej. Art. 1 Ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy przewiduje, że do stażu tego wlicza się pracownikowi:
- Okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka;
- Przypadające przed 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16. roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem;
- Przypadające po 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.
Z możliwości tej można skorzystać tylko wówczas, gdy przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy.
r e k l a m a
- ukończyła 16 lat;
- pozostaje z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie;
- stale pracuje w tym gospodarstwie;
- nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 listopada 2015 r., sygn. akt: I OSK 788/14 uznał, że o świadczeniu stałej pracy w gospodarstwie rolnym nie może być mowy wówczas, gdy osoba bliska rolnikowi pobiera naukę w szkole znajdującej się w dużej odległości od miejsca położenia gospodarstwa rolnego, co nie pozwala na codzienny jej powrót do domu i wiąże się z koniecznością zamieszkania na przykład w internacie lub akademiku.
Zaświadczenie o pracy w gospodarstwie powinien wystawić urząd gminy, na terenie której położone jest to gospodarstwo. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest potwierdzenie pracy w gospodarstwie rolnym zeznaniami dwóch świadków. Jeżeli pracodawca odmówi wliczenia tego okresu do pracowniczego stażu pracy, będzie Pan musiał wystąpić do sądu pracy.
Alicja Moroz
Fot: envatoelements
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a