Nieuczciwe praktyki, jakie stosują wielkie koncerny oraz wielkie sieci handlowe
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nieuczciwe praktyki, jakie stosują wielkie koncerny oraz wielkie sieci handlowe

06.06.2022autor: Patrycja Bernat

02.06.2022 roku miała miejsce już 13. edycja debaty zorganizowanej przez Instytut Gospodarki Rolnej. Politycy rozmawiali na temat problemów producentów warzyw i owoców oraz jakie mogą być ich rozwiązania.

02.06.2022 r. odbyła się już 13. debata zorganizowana przez Instytut Gospodarki Rolnej. Tematem, który poruszyli politycy były problemy, które dotyczą producentów owoców i warzyw i sposobach na ich rozwiązanie.

Gośćmi Moniki Przeworskiej byli:

  • Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka (Prawo i Sprawiedliwość);
  • Jacek Hecht (Porozumienie);
  • Arkadiusz Iwaniak (Nowa Lewica);
  • Michał Urbaniak (Konfederacja) oraz Jarosław Maliszewski (Polskie Stronnictwo Ludowe).



r e k l a m a
W czasie dyskusji politycy omówili między innymi niezbędne działania dla poprawienia sytuacji producentów owoców i warzyw na polskim rynku.
W Unii Europejskiej Polska należy do głównych graczy na rynku owoców i warzyw, który jest jednym z najważniejszych elementów całej branży spożywczej w Polsce. Niestety dziś ten sektor dotknięty jest wieloma problemami. Problemy te związane są przede wszystkim z działalnością wielkich korporacji, zmowami cenowymi, niskimi cenami skupu, niepewnym prawodawstwem i słabym wyeksponowaniem polskich produktów w sklepach. Dużym problemem jest również sprzedawanie importowanych produktów pod polskimi znakami towarowymi.

- Problemem, jaki podnoszą rolnicy i sadownicy, jest kwestia zmów cenowych. Ten temat jest podnoszony na każdym spotkaniu z rolnikami indywidualnymi albo związkami. Drugą kwestią jest wadliwe ukształtowanie rynku, na którym podmioty przetwórcze są w rękach obcego kapitału, ponieważ w przeszłości zostały wyprzedane. Staramy się odpowiadać na te problemy, tworząc Polską Grupę Spożywczą – stwierdziła Anna Gembicka.

Nieuczciwe praktyki, jakie stosują wielkie koncerny oraz wielkie sieci handlowe

- Dużym problemem jest wyeksponowanie polskich marek i polskich produktów na półkach marketów, które obecnie jest zbyt słabe. Konsumenci powinni dostawać w sklepie więcej informacji o pochodzeniu produktów i o tym, jak zostały one zrobione. Zwracaliśmy się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w tym temacie – powiedział Michał Urbaniak.

Winą obarczają Prawo i Sprawiedliwość. Nowa Lewica – „doszło do wielu zaniedbań”

- Ich zaniechania w sektorze sadownictwa w ostatnim sezonie były katastrofalne w skutkach. Wyprodukowanie kilograma jabłek kosztuje około 1,20 zł, a sieci skupowały ten owoc po 18 groszy. Prosiliśmy, razem z rolnikami, rząd PiS o interwencję, ale bezskutecznie. Bardziej opłacalne byłoby wysypanie tych jabłek do rowów, ale polscy rolnicy oczywiście tego nie robili – stwierdził Arkadiusz Iwaniak z Nowej Lewicy.

Nieuczciwe praktyki i ukrywanie polskich produktów

- W pełni zgadzam się ze stwierdzeniem, że fałszowanie polskiej żywności to oszustwo. W ostatnim czasie Biedronka została ukarana karą ponad 700 mln złotych za podpisywanie zagranicznych produktów jako polskie. To jest gigantyczna kara. UOKiK wszczął postępowanie w sprawie kolejnych podmiotów, które wykorzystują nieuczciwe praktyki – dodała Anna Gembicka.

„Europejski Zielony Ład” może wywrócić rynek owoców i warzyw w Polsce do góry nogami

- Dużym problemem dla tej branży może być Europejski Zielony Ład. Przy odpowiednim ustawieniu technologii uprawy zbóż i rzepaku, będzie można wyprodukować odpowiednią liczbę plonów. Jednakże produkcja warzyw na plantacjach towarowych stanie się bardzo trudna, a niemal niemożliwa. Polski rynek warzyw zostanie zniszczony, przestaniemy cokolwiek znaczyć nie tylko w Europie, ale i na świecie – powiedział przedstawiciel Porozumienia Jacek Hecht.

Bernat Patrycja 

Źródło: Instytut Gospodarki Rolnej
Fot: envatoelements

 

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Koncentrat, przemysłowe, ekologiczne – czy Polska wybije się na światowym rynku?

Ograniczony dostęp do międzynarodowego rynku, rosnące koszty utrzymania chłodni. W jakim kierunku powinna pójść produkcja jabłek w Polsce?

czytaj więcej

Czy relacje między sieciami a dostawcami są zgodne z prawem?

Czy relacje między sieciami a dostawcami są zgodne z prawem? Ten temat jak bumerang powraca kilka razy w sezonie. Fikcją jest twierdzenie, że dostawca może negocjować warunki współpracy, ponieważ polega to w zasadzie tylko na tym, czy podpisze on umowę, w której z góry są narzucone opłaty, upusty i rabaty, czy też nie.

czytaj więcej

Drogie czereśnie to już tradycja na początku sezonu, ale jak nie zjeść robaczywej?

Dla tych, którzy nie prowadzą czereśniowego sadu podpowiadamy jak rozpoznać robaczywy owoc. Oraz jaka chemia dla zwalczania nasionnicy trześniówki zarejestrowana jest na ten rok.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)