Drogie czereśnie to już tradycja na początku sezonu, ale jak nie zjeść robaczywej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Drogie czereśnie to już tradycja na początku sezonu, ale jak nie zjeść robaczywej?

05.06.2022autor: Patrycja Bernat

Dla tych, którzy nie prowadzą czereśniowego sadu podpowiadamy jak rozpoznać robaczywy owoc. Oraz jaka chemia dla zwalczania nasionnicy trześniówki zarejestrowana jest na ten rok.

Ceny czereśni powoli spadają, w sklepach i dyskontach można już kupić kilogram od 19 do 29 złotych za kilogram. Tak w jednym z sieci supermarketów do kupienia jest czereśnia za 19 złotych, ale z Grecji.

Robaczywe – jak je rozpoznać?

Kilka prostych zasad:
Nie kupuj czereśni, które mają widoczne w skórce dziurki lub korytarz zaraz pod jej powierzchnią. Omijaj również te, które wyglądają jakby były obite i posiadają czarne lub białe plamki. Pamiętajmy jednak, ze larwy nasionnicy trześniówki nie są groźne dla naszego zdrowia.

W takim razie jak zabezpieczyć owoce przez nasionnicą trześniówką?

Na ten sezon rejestracje posiadają preparaty na bazie takich substancji:

  • acetamipryd

Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,125 kg/ha. Liczba zabiegów: 1. Termin stosowania: Zabieg wykonywać w okresie licznego pojawu muchówek i masowego składania jaj. W przypadku rozciągniętego w czasie nalotu muchówek można dokonać 2-3 zabiegów środkami należącymi do innych grup chemicznych.

  • deltametryna

Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,25 l/ha. Termin stosowania: Zabieg przeprowadzić w 3-4 dni po odłowach na pułapki feromonowe lub lepowe, gdy owoc osiąga 60-90 % typowej wielkości (BBCH 76-79). Liczba zabiegów: 2. Odstęp między zabiegami: co najmniej 14 dni. Zalecana ilość wody: 500-750 l/ha. Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.

  • cyjanotraniliprol

Termin stosowania: od fazy osiągnięcia przez owoce około 90% wielkości do fazy dojrzałości zbiorczej owoców (BBCH 79 - 87). Zabieg wykonać po wystąpieniu szkodnika, w czasie składania jaj oraz wylęgu pierwszych larw. Maksymalna i zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 750 ml/ha (maksymalne stężenie środka 75ml/hL). Zalecana ilość wody: 1000-1300 l/ha. Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2 (z uwzględnieniem zabiegów wskazanych we wcześniejszej części etykiety) Odstęp między zabiegami: co najmniej 10 dni

 

Wp.pl/gov.pl
fot: Bernat Patrycja/arch. SADNowoczesny

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie wartościowe odmiany czereśni sprawdzą się w uprawie pod osłonami?

Obfite kwitnienie i dobre zawiązanie owoców nie zawsze oznaczają udany rok dla producentów czereśni. Dużo start powodują opady deszczu występujące w okresie dojrzewania owoców. Można im jednak zapobiegać, uprawiając czereśnie odmian mało podatnych na pękanie lub stosując osłony przeciwdeszczowe.

czytaj więcej

Najważniejsze zagrożenia w okresie wzrostu i dojrzewania owoców czereśni

Czereśnie w okresie wzrostu zawiązków i dojrzewania owoców wymagają zabezpieczania liści przed drobną plamistością liści drzew pestkowych (chorobą występującą w różnym nasileniu każdego roku) i mszycami (lokalnie także przędziorkiem/ pordzewiaczem), a owoców przed moniliozą, nasionnicami i muszką plamoskrzydłą (jeśli ta ostatnia będzie się odławiała w pułapkach).

czytaj więcej

Okupanci w Melitopolu – czereśnie po 1,45 za kilogram

„Badawcze Gospodarstwo Melitopolskie” stacji ogrodniczej Instytutu Ogrodnictwa Nacjonalnej Akademii Nauk Rolniczych Ukrainy, jest jednym z wiodących przedsiębiorstw w uprawie czereśni. Niestety zostało znacjonalizowane przez okupantów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)