Drogie czereśnie to już tradycja na początku sezonu, ale jak nie zjeść robaczywej?
Dla tych, którzy nie prowadzą czereśniowego sadu podpowiadamy jak rozpoznać robaczywy owoc. Oraz jaka chemia dla zwalczania nasionnicy trześniówki zarejestrowana jest na ten rok.
Ceny czereśni powoli spadają, w sklepach i dyskontach można już kupić kilogram od 19 do 29 złotych za kilogram. Tak w jednym z sieci supermarketów do kupienia jest czereśnia za 19 złotych, ale z Grecji.
Robaczywe – jak je rozpoznać?
Kilka prostych zasad:
Nie kupuj czereśni, które mają widoczne w skórce dziurki lub korytarz zaraz pod jej powierzchnią. Omijaj również te, które wyglądają jakby były obite i posiadają czarne lub białe plamki. Pamiętajmy jednak, ze larwy nasionnicy trześniówki nie są groźne dla naszego zdrowia.
W takim razie jak zabezpieczyć owoce przez nasionnicą trześniówką?
Na ten sezon rejestracje posiadają preparaty na bazie takich substancji:
- acetamipryd
Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,125 kg/ha. Liczba zabiegów: 1. Termin stosowania: Zabieg wykonywać w okresie licznego pojawu muchówek i masowego składania jaj. W przypadku rozciągniętego w czasie nalotu muchówek można dokonać 2-3 zabiegów środkami należącymi do innych grup chemicznych.
- deltametryna
Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,25 l/ha. Termin stosowania: Zabieg przeprowadzić w 3-4 dni po odłowach na pułapki feromonowe lub lepowe, gdy owoc osiąga 60-90 % typowej wielkości (BBCH 76-79). Liczba zabiegów: 2. Odstęp między zabiegami: co najmniej 14 dni. Zalecana ilość wody: 500-750 l/ha. Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.
- cyjanotraniliprol
Termin stosowania: od fazy osiągnięcia przez owoce około 90% wielkości do fazy dojrzałości zbiorczej owoców (BBCH 79 - 87). Zabieg wykonać po wystąpieniu szkodnika, w czasie składania jaj oraz wylęgu pierwszych larw. Maksymalna i zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 750 ml/ha (maksymalne stężenie środka 75ml/hL). Zalecana ilość wody: 1000-1300 l/ha. Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2 (z uwzględnieniem zabiegów wskazanych we wcześniejszej części etykiety) Odstęp między zabiegami: co najmniej 10 dni
Wp.pl/gov.pl
fot: Bernat Patrycja/arch. SADNowoczesny
Patrycja Bernat
<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>
Najważniejsze tematy