Kiedy małżonkowie mogą kupić i sprzedać grunt rolny?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy małżonkowie mogą kupić i sprzedać grunt rolny?

08.04.2020autor: dr Aneta Suchoń

Chcemy kupić z żoną grunty rolne. Nasze gospodarstwo jest objęte wspólnotą majątkową, ale żona nie jest rolnikiem indywidualny. Co teraz? Ponadto, czy możemy przekazać w darowiźnie grunt rolny o powierzchni 0,6 ha z domem mojej siostrze z naszego wspólnego majątku? Siostra też nie jest rolnikiem indywidualnym, a tylko ja jestem jej osobą bliską.  

Z artykułu dowiesz się

  • Wspólnota majątkowa a jakie wymogi muszą spełniać małżonkowie?
  • Czy w tej sytuacji mogą kupić grunt rolny?
  • Czy mogą przekazać grunt bliskiej osobie?

Jeden z małżonków musi spełniać wymogi

Według art. 2a ust. 3a ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, jeżeli nabywana nieruchomość rolna ma wejść w skład wspólności majątkowej małżeńskiej, wystarczające jest, gdy określone w ustawie wymogi dotyczące nabywcy nieruchomości rolnej spełnia jeden z małżonków. W stanowisku MRiRW, KOWR oraz Krajowej Rady Notarialnej z 27.02.2020 r. w sprawie stosowania w praktyce ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego podkreślono, że zasada ta ma charakter uniwersalny. Znajduje zastosowanie zarówno przy ocenie możliwości nabycia nieruchomości przez rolnika indywidualnego, przy korzystaniu ze zwolnień ustawowych (art. 2a ust. 3), o ile nabycie następuje do majątku wspólnego.

Kupno gruntów w tym przypadku jest dozwolone

Zatem mogą Państwo nabyć grunty rolne do majątku wspólnego.  W stanowisku wskazano też, że „…zwolnienie przewidziane dla obrotu pomiędzy osobami bliskimi znajduje także zastosowanie, gdy zbycie następuje z małżeńskiego majątku wspólnego małżonków, względem jednego z których nabywca jest osobą bliską (np. małżonkowie darują nieruchomość bratu jednego z małżonków)”.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym.

fot. Pixabay
autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Gospodarstwo

Zmniejszenie gospodarstwa do 300 ha

Czy w przetargu na dzierżawę może uczestniczyć osoba, która krótko przed jego zorganizowaniem darowała członkowi bliskiej rodziny grunty i w ten sposób zmniejszyła swoje gospodarstwo poniżej 300 ha? Co w takiej sytuacji z osobistym prowadzeniem gospodarstwa przez 5 lat?

czytaj więcej
Prawo cywilne

Zwrot nasion kupionych przez telefon?

Pytanie: Zamówiłem telefonicznie nasiona, które zgodnie z moim zamówieniem miały być z 2019 r. Po ich dostarczeniu okazało się, że są ponad roczne, bowiem pochodzą z 2018 r. Czy mogę je zwrócić sprzedawcy?

czytaj więcej
Prawo cywilne

Zwolnienie z kosztów sądowych a koszty procesowe

Przegrałem z sąsiadem sprawę o naruszenie posiadania. Byłem zwolniony z kosztów sądowych, ale sąd nakazał mi zwrócić sąsiadowi jego wydatki na adwokata. Czy to zgodne z prawem? Czy zwolnienie z kosztów tego nie obejmuje?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)