Naucz się mówić o swoich potrzebach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Naucz się mówić o swoich potrzebach

11.08.2021autor: Paulina Janusz-Twardowska

Jestem mężatką od wielu lat. Z pozoru nasze małżeństwo układa się dobrze. Jesteśmy razem, ale jakby obok siebie, a ja wewnątrz czuję, że czegoś mi w tym wszystkim brak, że nie do końca się rozumiemy…

Kiedy nie potrafimy komunikować o swoich potrzebach, dochodzimy do momentu, w którym mamy czegoś dość, brakuje nam sił i właśnie wtedy te potrzeby wykrzykujemy, będąc rozczarowani czy rozzłoszczeni. Aby o nich zakomunikować, trzeba najpierw je zauważyć.

Czy zastanawiałaś/eś się kiedyś, czego ci trzeba? Czy jest to akceptacja, uznanie, bliskość, bezpieczeństwo emocjonalne, szczerość, miłość, szacunek, wsparcie, zaufanie, zrozumienie, niezależność? Dlaczego właśnie te, a nie inne potrzeby są dla ciebie ważne i co dla ciebie znaczą? Czy są respektowane przez innych?

Aby powiedzieć mężowi o swoich potrzebach, konieczna jest asertywność, czyli uznanie, że twoje potrzeby są tak samo ważne, jak jego. Jeśli wiesz, na czym ci zależy i chcesz powiedzieć o tym, co jest dla ciebie ważne, możesz zacząć od rozmowy. Zacznij od komunikatu JA, zamiast TY.

Kiedy rozpoczniesz zdanie od JA, pozbawiasz przekaz charakteru oskarżenia, obwiniania czy ataku, wtedy ta druga osoba chętniej posłucha, o czym mówisz, bo sama będzie czuła się bezpiecznie.

Zamiast: "Ty w ogóle nie spędzasz ze mną czasu, masz mnie gdzieś, a ja zostaję ze wszystkim sama", powiedz: "Potrzebuję Twojej uwagi i bliskości. Jestem bardzo szczęśliwa, kiedy pokazujesz, że jestem dla Ciebie ważna".

Masz problem z relacjami rodzinnymi, sąsiedzkimi czy wychowaniem dzieci? Potrzebujesz podpowiedzi, jak radzić sobie w natłoku codziennych spraw? Pisz do nas! Na pytania Czytelniczek odpowiada Magdalena Michalak, terapeuta rodzinny, life & family coach. Czekamy pod adresem psycholog@topagrar.pl.

autor Paulina Janusz-Twardowska

Paulina Janusz-Twardowska

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nasze uczelnie rolnicze w gronie najlepszych uczelni świata

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego znalazła się w gronie największych i najlepszych uczelni świata w rankingu przygotowywanym przez Uniwersytet w Leiden w Królestwie Niderlandów.

czytaj więcej

Lojalność ma swoje granice

Przyjaciółka oskarżyła mnie, że jestem wobec niej nielojalna. Bardzo mnie to zabolało, gdyż zawsze jestem po jej stronie. Ale czy ma być tak samo, gdy ona postępuje moim zdaniem niewłaściwie?

czytaj więcej
Porady

Jak dbać o dłonie zimą?

  Zimą nasze ręce narażone są niesprzyjające warunki - wilgoć, mróz i wiatr. Stąd łatwo o ich przesuszenie, podrażnienie i szorstkość. Aby dłonie były odpowiednio odżywione i gładkie, warto zastosować kilka zabiegów pielęgnacyjnych. Jakich?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)