Lojalność ma swoje granice
Przyjaciółka oskarżyła mnie, że jestem wobec niej nielojalna. Bardzo mnie to zabolało, gdyż zawsze jestem po jej stronie. Ale czy ma być tak samo, gdy ona postępuje moim zdaniem niewłaściwie?
Osoba lojalna to ta, która nie dopuści się zdrady, jest uczciwa i godna zaufania. Postępuje zgodnie z określonymi zasadami, nakazami. Niestety, bardzo często chęć bycia postrzeganym jako osoba lojalna może zamienić się w postępowanie wbrew sobie. Jest to raczej bezmyślne posłuszeństwo, pod iluzją lojalności. Chodzi o sytuacje, w których czujemy, że coś jest nie tak, nie jest w porządku z nami samymi, jednak źle rozumiana „lojalność” nakazuje wręcz trwanie w trudnej sytuacji lub wykonywanie konkretnych poleceń z powodu strachu, np. przed utratą przyjaciółki.
Możesz zastanowić się, czy wymagana lojalność związana jest ze wzajemnym poszanowaniem Twoich praw? Czy zgadzasz się na dane zachowanie, bo to dla Ciebie w porządku?
Napisz do nas!
Masz problem z relacjami rodzinnymi, sąsiedzkimi czy wychowaniem dzieci? Potrzebujesz podpowiedzi, jak radzić sobie w natłoku codziennych spraw? Pisz do nas! Na pytania Czytelniczek odpowiada Magdalena Michalak, terapeuta rodzinny, life & family coach. Czekamy pod adresem psycholog@topagrar.pl.
Paulina Janusz-Twardowska
<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>
Najważniejsze tematy