Potencjał plonowania jabłoni w sezonie 2021
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Potencjał plonowania jabłoni w sezonie 2021

04.06.2021

Po ostatnich dwóch sezonach z licznymi przymrozkami wiosennymi ograniczającymi produkcję owoców nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie, rośliny wypoczęły po latach słabszego plonowania i bardzo dobrze zawiązały pąki kwiatowe na ten sezon. Spodziewamy się więc kolejnego roku zbliżonego do 2018, kiedy to w Polsce mieliśmy rekordowe zbiory. Czy tak rzeczywiście będzie?

Sezon 2021 będzie zdecydowanie inny niż ostatnie cztery, w których wegetacja ruszała bardzo wcześnie i już na przełomie kwietnia i maja sady jabłoniowe kończyły kwitnienie. W tym roku koniec tej fazy przypadł w okolicach 20 maja, co daje 2–3 tygodni opóźnienia wegetacji w stosunku do lat ubiegłych. A takie opóźnienie już w znacznym stopniu skraca okres wegetacji. Rośliny będą miały o 2–3 tygodnie mniej czasu na wzrost owoców. To jeden z aspektów, przez który ten sezon może nie być tak urodzajny jak rok 2018.

Skutki tegorocznej zimy

Szacując potencjał plonotwórczy jabłoni, należy pamiętać o zagrożeniach, jakie mogą jeszcze wystąpić w tym sezonie. Niewątpliwie w obecnym sezonie znaczenie ma stan przezimowania pąków kwiatowych i drzew po zimie. W wielu rejonach kraju temperatura spadła poniżej –20°C, a były też takie lokalizacje, gdzie termometry wskazywały blisko –30°C. Tak niska temperatura w połączeniu z wilgotną i ciepłą jesienią, przez którą rośliny nie weszły w pełnię spoczynku, spowodowały liczne przemrożenia podstawy pąka.


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Eksport jabłek. Fruit-Group częstuje azjatyckie tygrysy

O swoim podejściu do zdobywania i utrzymania rynków mówi dyr. Emilia Lewandowska z firmy Fruit-Group – należącej do Stowarzyszenia „Polska Ekologia”:

czytaj więcej

Sandomierszczyza: w jakiej kondycji są sady jabłoniowe?

Na Sandomierszczyźnie większość odmian jabłoni ma już zawiązki. W niektórych kwaterach kwitnie jeszcze Szampion. 

czytaj więcej

Czereśnie średniopóźne i późne. Które odmiany do upraw ekologicznych?

Odmiany czereśni późniejszych, mimo że są bardziej kłopotliwe, od tych dojrzewających wcześniej, nadają się do upraw ekologicznych. Którą odmianę wybrać?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)