Sandomierszczyza: w jakiej kondycji są sady jabłoniowe?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sandomierszczyza: w jakiej kondycji są sady jabłoniowe?

28.05.2021autor: Kamila Szałaj

Na Sandomierszczyźnie większość odmian jabłoni ma już zawiązki. W niektórych kwaterach kwitnie jeszcze Szampion. 

Tegoroczne wiosenne przymrozki nie wyrządziły bardzo dużych strat w sadach jabłoniowych w okolicach Sandomierza. Najniższe temperatury odnotowywano wzdłuż Wisły w gminie Samborzec. Tam słupki termometrów przy gruncie pokazały - 8 st. C. Ale ponieważ jabłonie były wtedy w fazie zielonego pąka, uszkodzenia nie są duże.

- Szacujemy, że straty są maksymalnie na poziomie 10-11 proc. Pąki były uszkodzone do wysokości 1,2 m, a powyżej już nie – wyjaśnia w rozmowie z nami Grzegorz Jurkowski, specjalista ds. upraw sadowniczych Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Z kolei po uszkodzeniach mrozowych w sadach jabłoniowych nie ma praktycznie śladu.

- Starsze drzewa sobie poradziły z tymi niskimi temperaturami w styczniu. Uszkodzone zostały tylko te młode, przygotowane do nasadzeń, które były niedokładnie zakopcowane – ocenia specjalista. 

Mróz dał się natomiast we znaki tamtejszym producentom moreli. Wiele drzewek wymarzło.
r e k l a m a

Z 5 zawiązków zostaną 2

W tym roku chłodna wiosna długo kazała czekać na pojawienie się zawiązków. Opóźnienia w stosunku do ubiegłego roku wynoszą 2-3 tygodnie.

- Obserwujemy, że wiele odmian już zawiązało zawiązki, ale sporo z nich jest żółtych. Oceniamy, że na 5 zawiązanych zostanie 2 – mówi Grzegorz Jurkowski.

Grażyna Borowska, która na Sandomierskim Szlaku Jabłkowym w gminie Zawichost prowadzi 34-hektarowy sad jabłoniowy
, ocenia z kolei, że w niżej położonych kwaterach jest mniej zawiązków niż w tych położonych wyżej.

- Prince, który rośnie u mnie na górce, zawiązał bardzo ładnie. Ale Golden, który rośnie w niżej położonej kwaterze już słabiej – wyjaśnia nam pani Grażyna. 

Szampion jeszcze kwitnie

Borowska zaznacza, że poza Szampionem, wszystkie odmiany w jej sadzie mają zawiązki.

- Szampion się spóźnia i jeszcze kwitnie. Rozleniwia go ta chłodna pogoda – mówi. 

Dodaje jednak, że cieszy się z tych niskich temperatur, bo sprzyjają dokładnemu wykonywaniu wszystkich zabiegów agrotechnicznych.

- Dzięki temu, że jest chłodno, nie wszystko kwitło na raz, było więc więcej czasu na wykonanie niezbędnych prac i zabiegów w sadzie – zaznacza p. Grażyna.

Trwa walka z mszycami

W sandomierskich sadach największym problemem są obecnie mszyce i zwójki. W większości kwater sadownicy wywiesili pułapki i jeśli zachodzi potrzeba i znajdują okno pogodowe, to wykonują zabieg.

- Opryski na mszyce już wykonałam. W międzyczasie walczyłam z mączniakiem na Prince i Idaredzie. O dziwo, nie widzę parcha, choć cały czas lustrujemy sad – mówi Borowska. 

Grzegorz Jurkowski radzi z kolei, by przy okazji zabiegu przeciw mszycy lub zwójkom zwrócić uwagę na owocnicę jabłkową.

- Do monitoringu służą białe pułapki lepowe, które należy zawiesić w sadzie przed kwitnieniem. Próg zagrożenia wynosi 20 błonkówek na 1 pułapkę. W okresie opadania płatków kwiatowych do zwalczania możemy użyć preparatów takich jak np. Sivano Prime, Kobe 20 SP, Lanmos 20 SP, Mospilan 20SP, Sekil 20SP – wyjaśnia specjalista.

Jeśli zaś chodzi o plony z sandomierskich sadów, oczywiście jest za wcześnie na ocenę. Wstępnie będzie można je prognozować dopiero po czerwcowym opadzie zawiązków. 

Kamila Szałaj
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Potencjał plonowania jabłoni w sezonie 2021

Po ostatnich dwóch sezonach z licznymi przymrozkami wiosennymi ograniczającymi produkcję owoców nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie, rośliny wypoczęły po latach słabszego plonowania i bardzo dobrze zawiązały pąki kwiatowe na ten sezon. Spodziewamy się więc kolejnego roku zbliżonego do 2018, kiedy to w Polsce mieliśmy rekordowe zbiory. Czy tak rzeczywiście będzie?

czytaj więcej

Dokarmianie i biostymulacja w czerwcu

W czerwcu kończy się okres podziałów komórkowych w zawiązkach owoców i następuje "opad świętojański". Dalsze rozrastanie się jabłek wynika już tylko z powiększania się wcześniej powstałych komórek. Jednocześnie zachodzą procesy, które mają na celu wytworzenie nowych pąków kwiatowych na następny sezon.

czytaj więcej

1200 zł do ha sadu. Jest termin składania wniosków

Od 7 do 30 czerwca sadownicy, którzy w swoich gospodarstwach ponieśli szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2020 r. niekorzystnych zjawisk atmosferycznych mogą składać wnioski o udzielenie pomocy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)