Eksport jabłek. Fruit-Group częstuje azjatyckie tygrysy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Eksport jabłek. Fruit-Group częstuje azjatyckie tygrysy

10.06.2021autor: Kamila Szałaj

O swoim podejściu do zdobywania i utrzymania rynków mówi dyr. Emilia Lewandowska z firmy Fruit-Group – należącej do Stowarzyszenia „Polska Ekologia”:

Jabłka cały rok są obecne w sklepach, a także widnieją na liście owoców o największej popularności. Udokumentowali to eksperci z Agencji Badawczej Kantar Polska. We wrześniu 2020 roku potwierdziło ów fakt 86% Polaków, ale jako jabłkożercy wypadamy słabo – 13 -15 kg zjadane  przez cały rok. To połowa porcji notowanej 20 lat temu. Średnia europejska – 18 kg, natomiast  rekordziści – Tajwańczycy pochłaniają ponad 100 kg.

Polskie sady to potęga

Za to w produkcji jabłek jesteśmy europejską potęgą – tegoroczne zbiory są szacowane na  3,8 mln ton, byłaby to jedna czwarta zbiorów europejskich. Cały czas rozwija się eksport, chociaż wysiłki rywali z różnych stron świata skłaniają polskich sadowników do wytyczania najlepszych strategii. W tej walce konkurencyjnej liczą się także certyfikaty Chronionego Oznaczenia Geograficznego (ChOG),  podkreślające wysoką jakość produktu.

O swoim podejściu do zdobywania i utrzymania rynków mówi dyr. Emilia Lewandowska z firmy Fruit-Group – należącej do Stowarzyszenia „Polska Ekologia”:
r e k l a m a

Do Azji czerwona Gala Royal

- Wysyłamy jabłka do krajów europejskich i na dalekie rynki, m.in. do Dubaju, Indii, Wietnamu. O powodzeniu  decyduje kilka czynników – ważny jest dobór odmiany , procedury selekcji  przed wysyłką i rygorystyczne przestrzeganie zasad pakowania.  Eksport dalekomorski to nie przelewki. Zajmujemy się tym 8 lat i wiemy, że na przykład Azjaci gustują w konsumpcji czerwonej Gali Royal. Tamtejszy konsument nie zna odmian, które mamy w Polsce. Podobna sytuacja jest w Chinach, Indiach, Malezji, Tajlandii.
Nie można zapominać, że rynki trzecie są wymagającym klientem. Jabłka  muszą być odpowiedniej jakości i szczególnie starannie przygotowane do wysyłki. Parametry jakościowe, przestrzegania których wymaga konsument wietnamski, to twarde i słodkie jabłka. Dlatego w tamtym kierunku wysyłamy odmianę Gala Royal bądź pochodne np. Galę Brookfield. Jabłka ekspediowane w tamtejsze strony muszą mieć odpowiednią jędrność owocu i wybarwienie. Każda sztuka  poddana jest dokładnej kontroli jakościowej, chodzi m.in. o brak skaleczeń i wykrycie niedoskonałości w postaci uszkodzeń pomrozowych. Taki towar będzie musiał przejść długą drogę transportem morskim - wyjaśnia Lewandowska.

Przed podjęciem procedury przygotowawczej gospodarstwo dopuszczone do wysyłek na rynek wietnamski przechodzi procedurę certyfikacji. Polscy urzędnicy kontrolują gospodarstwo podczas zbiorów zgodnie z wytycznymi strony wietnamskiej.

- Po otrzymaniu pozytywnego wyniku kontroli nasza grupa producencka może takie jabłka szykować do załadunku. Jabłka są pakowane w duże kartony 18 kg netto wagi surowca, w kartonie owoce są  precyzyjnie sortowane  przez nasze maszyny sortownicze. Człowiek nie byłby w stanie wykonać tak precyzyjnej pracy - zaznacza.

Nowoczesne zaplecze sadowników


Do współpracy z „azjatyckimi tygrysami”, a także z bliższymi odbiorcami owoców,  potrzebne jest odpowiednie zaplecze i nowoczesny park maszynowy. Przede wszystkim magazyny…

- Zgadza się – mamy magazyny zdolne pomieścić 30 000 ton i dlatego u nas jabłka są dostępne przez cały rok. Nasza duża baza przechowalnicza w160 gospodarstwach, jak i na terenie firmy, daje nam elastyczność i możliwość długofalowej współpracy z partnerami sieciowymi.  Korzystamy z nowoczesnych form przetrzymywania w komorach  ULO ( Ultra Low Oxygen) - z kontrolowaną atmosferą i obniżoną zawartością tlenu – w  granicach 1 – 2 %, w  temperaturze  od 0 do 3 st. C. Dzięki zachowaniu tych parametrów owoce zachowują swoją świeżość przez długi czas - wyjaśnia Lewandowska.

Jak widać infrastruktura obsługująca „największy sad Europy” stoi na bardzo wysokim poziomie. Producenci z Zachodu, odwiedzający polskie obiekty, są pełni podziwu i mile zaskoczeni, że w Polsce jest tak mocno rozwinięta technologia przechowywania oraz spedycji. A to pozwala na znaczący udział w międzynarodowym handlu, w którym panują zmienne warunki, najczęściej zależne od pogody.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bronisze: tegoroczne jabłka notują spadki, zdrożały morele. Jakie są dziś ceny owoców?

Na Rynku Hurtowym w Broniszach pojawia się coraz więcej tegorocznych jabłek. Dziś spadła cena Paula Red. A jakie są ceny pozostałych odmian i innych owoców?

czytaj więcej

Bronisze: jabłka kupowane są przy okazji

Na Rynku Hurtowym w Broniszach handel jabłkami jest słaby. Są one sprzedawane przy okazji zakupu innych owoców - sezonowych.

czytaj więcej

Bronisze: pojawiły się polskie czereśnie w zaskakujących cenach

Na Rynku Hurtowym w Broniszach sprzedaż jabłek jest mniejsza niż jeszcze tydzień temu. Pojawiły się pierwsze polskie czereśnie. Ich ceny są dużo niższe niż tych z importu czy w porównaniu do innych regionów kraju.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)