Pokłosie trudnej wiosny – Szymonów rozmowy w sadzie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pokłosie trudnej wiosny – Szymonów rozmowy w sadzie

04.08.2020autor: Kamila Szałaj

Obecny sezon wegetacyjny jest kolejnym, po którym bagaż naszych sadowniczych doświadczeń został wzbogacony o nowe zjawiska, często zaskakujące bądź powracające po kilku „sezonach zapomnienia”.

Nauka, która płynie z minionych kilku miesięcy, powinna być podstawą do wyciągania wniosków na przyszłość. Czym mogą skutkować złe decyzje, które podejmowaliśmy pod wpływem presji otoczenia, niepewnej pogody czy bezsilności? 

Szymon Jabłoński:
Dyskusja o tym, co już za nami w ochronie sadów w tym sezonie, mogłaby trwać godzinami. Często powtarzane stwierdzenie, że kolejny raz pogoda nas zaskoczyła, jest w jakimś stopniu zasadne, ale najważniejsze jest pytanie – jak sobie poradziliśmy? 

Szymon Kamiński: Z jednej strony dzięki częstym opadom deszczu choć na chwilę zapomnieliśmy o pogłębiającej się w skali kraju (oraz globalnie) suszy, która w ostatnich kilku sezonach dotkliwie dała o sobie znać. Z drugiej jednak strony woda opadowa spowodowała wzrost zagrożenia ze strony wielu chorób, a także olbrzymie problemy z utrzymaniem jakości, szczególnie owoców miękkich, jak truskawka czy czereśnia. 

S.J.: Dlatego dzisiaj warto porozmawiać o tym, jak poprowadziliśmy ochronę w newralgicznych momentach sezonu wegetacyjnego, szczególnie w okresie kwitnienia oraz w początkowej fazie wzrostu zawiązków, gdyż jest to kluczowe dla zapewnienia odpowiedniej zdrowotności owoców, głównie jabłek oraz gruszek w okresie przechowywania. 

Całą rozmowę Szymonów przeczytasz w sierpniowym numerze "Sadu Nowoczesnego".

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rekordowe ceny jabłek. Zapasy na wyczerpaniu

Utrzymują się wysokie ceny jabłek, zarówno wczesnych, jak i tych z ubiegłorocznych zbiorów. W hurcie są cztery razy droższe niż rok temu.

czytaj więcej

Ochrona sadów ekologicznych: jest lepiej, ale wciąż niewystarczająco dobrze

W maju IOR PIB opublikował na swojej stronie zaktualizowaną listę ekologicznych środków ochrony roślin dopuszczonych do stosowania w naszym kraju. Choć prezentuje się ona dużo lepiej niż ta sprzed kilku lat, to jednak na tle innych krajów europejskich w dalszym ciągu wypadamy blado pod względem możliwości ochrony upraw ekologicznych. Jakie są nowe możliwości ochrony sadów ekologicznych? 

czytaj więcej

GUS: Zbiory owoców z drzew będą wyższe od ubiegłorocznych

Zbiory owoców z drzew w sadach są obecnie oceniane na ponad 3,6 mln t, tj. o ok. 5 proc. więcej od produkcji z roku poprzedniego – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez GUS.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)