Kiedy sady jabłoniowe potrzebują wapnia?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy sady jabłoniowe potrzebują wapnia?

24.06.2019autor: . .

Większość upraw sadowniczych wymaga gleb od lekko kwaśnych do obojętnych. Zapotrzebowanie tych roślin w stosunku do wapnia jest wysokie. Przyjmuje się, że w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego intensywne sady jabłoniowe mogą pobrać z 1 ha nawet od 180 do 220 kg Ca.

W związku z tym, że gleby w sadach są szczególnie podatne na zakwaszenie, niezwykle istotnym zabiegiem jest wapnowanie gleb, które dodatkowo jest źródłem wapnia dla roślin. Bardzo ważny jest jesienny zabieg wapnowania przeprowadzony po zbiorach, gdyż dostarcza do gleby jonów wapnia, które zimą mogą przemieścić się do strefy korzeniowej drzew.

Również wczesną wiosną w celu szybkiego uzupełnienia zawartości wapnia w glebie warto jest zastosować doglebowo saletrę wapniową, która jednocześnie dostarczy nam łatwo przyswajalnego azotu, tak niezbędnego w tym okresie dla drzew owocowych. Jednakże niekiedy mimo starannego wapnowania oraz wysokiej zawartości wapnia w glebie niezbędne jest dokarmianie pozakorzeniowe jabłoni tym składnikiem. Do osłabienia lub zahamowania pobierania wapnia z gleby może dojść miedzy innymi w okresach suszy i podtopień, które przyczyniają się do osłabienia aktywności systemu korzeniowego. Warto pamiętać, że owoce mogą pobierać wapń z gleby tylko do wielkości orzecha włoskiego, w związku z tym pierwsze zabiegi dokarmiania pozakorzeniowego wapniem należy wykonać w czerwcu (w fazie „orzecha włoskiego”), natomiast kolejne w odstępach od 10 do 14 dni.
Ilość wykonanych zabiegów zależy zarówno od odmiany jabłoni, jak też od przebiegu sezonu wegetacyjnego oraz planowanego czasu przechowywania owoców. Najczęściej wykonuje się od 3 do 7 zabiegów dokarmiania pozakorzeniowego. W przypadku wystąpienia w początkowym okresie wzrostu zawiązków trudnych warunków do pobierania wapnia przez roślinę zalecane jest intensywniejsze dokarmianie pozakorzeniowe tym pierwiastkiem. Podobnie zwiększenie zabiegów dokarmiania pozakorzeniowego wapniem powinno się wykonać w sytuacji występowania w okresie letnim wysokiej temperatury powietrza i niskich opadów oraz przy założeniu długiego przechowywania owoców.

Maciej Kania
Źródło: dr hab. Marzena S. Brodowska – nawozy.eu

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Koróweczka, siatkóweczka i namiotnik – groźne szkodniki w Twoim sadzie

W uprawach sadowniczych niebagatelną rolę wśród szkodników pełnią zwójkówi, w tym koróweczka i siatkóweczka, a także namiotnik. Jak je rozpoznać i jak zwalczać?

czytaj więcej

Jak latem przycinać jabłonie, aby było więcej owoców?

Letnie cięcie jest bardzo ważnym zabiegiem, o którym niestety rzadko pamiętamy. Wymagają w szczególności jabłonie, u których zimą wykonaliśmy bardzo mocną korektę. Wiosną i latem wypuściły duże ilości tzw. wilków, a teraz powinniśmy je usunąć, by nie rzutowały na jakość owoców. Pamiętajmy, że pozostawione wilki będą konkurowały o składniki pokarmowe i wodę z owocami.

czytaj więcej

Czereśnie średniopóźne i późne. Które odmiany do upraw ekologicznych?

Odmiany czereśni późniejszych, mimo że są bardziej kłopotliwe, od tych dojrzewających wcześniej, nadają się do upraw ekologicznych. Którą odmianę wybrać?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)