Jak wygląda atak zwójkówki korkóweczki i jak sprawdzić ich obecność w sadzie
Na czym żeruje zwójkówka siatkóweczka i jaki jest jej próg szkodliwości
Czym charakteryzuje się namiotnik jabłoniowy i w jakim okresie żeruje
Zwójkówka koróweczka – najgroźniejsza dla jabłoni
Zwójkówka zasiedla wszystkie drzewa owocowe, lecz szczególnie jej ofiarą padają jabłonie.
Jest to motyl o przednich pomarańczowych skrzydłach z licznymi plamkami i metalicznymi liniami. Ich rozpiętość sięga 17 mm. Tylne skrzydła nieco mniejsze, o ciemnobrązowym zabarwieniu.
Lot motyli rozpoczyna się w połowie maja i trwa do 4 miesięcy,
największą ilość motyli odnotowuje się w czerwcu i lipcu. Dorosłe samice składają jaja na gładkiej powierzchni kory pni i konarów po 2 szt., samica w sumie może złożyć do ok. 90 szt. w 2 do 3 dni po wylocie.
Jaja są owalne, początkowo mlecznobiałe, z czasem zmieniają zabarwienie na czerwonawe. Czas rozwoju jest uzależniony od przebiegu pogody i może trwać tydzień a czasem 3 tygodnie.
Po tym czasie
z jaj wylęgają się jasnożółte lub bladoszare gąsienice z brązowozłotą głową, które mają ok. 11 mm długości. Posiadają szare brodawki na ciele, na szczycie których są szczeciny.
Gąsienice wgryzają się pod korę, gdzie drążą korytarze tuż pod jej powierzchnią. Z czasem wgryzają się do głębszych warstw i tam żerują. Co ciekawe, w korytarzach nie ma odchodów szkodnika, lecz są u wylotu korytarza w postaci swobodnie zwisającego ok. 10-milimetrowego woreczka ulepionego z grudek odchodów. Gąsienice zimują pod powierzchnią kory do marca, po czym się uaktywniają i przemieszczają ku wylotom i przędą kokony, w których się przepoczwarczają, stadium poczwarki to ok. 2 tyg.
Dla określenia ilości występujących osobników, a także sprawdzenia czy w ogóle występują w naszym sadzie jest umieszczenie na drzewach kilku pułapek feromonowych i cotygodniowe obliczanie odłowionych motyli.
Zwójkówka siatkóweczka
Ten motyl z rodziny zwójkowatych żeruje na krzewach i drzewach sadowniczych. Wiosną gąsienice szkodnika żerują na kwiatach, pąkach i liściach, lecz groźniejsze jest drugie pokolenie, które preferuje owoce.
Samice zwójkówki mają przednie skrzydła szarobrązowe, natomiast samce rdzawo brązowe z ciemnymi plamkami. Tylne w obu przypadkach są jasnoszare. Lot motyli pierwszego pokolenia rozpoczyna się w połowie maja i trwa do końca czerwca.
W czerwcu z jaj złożonych przez samice wylęgają się gąsienice, które żerują do końca lipca. Jaja są żółtozielone, epileptyczne, złożone na górnej stronie blaszki liściowej, czasem na owocach a w złożu bywa ich do 80 szt. Wylęgłe gąsienice mają długość ok. 22 milimetrów, są zielonożółte bądź oliwkowozielone albo ciemnozielone z żółtymi brodawkami.
Szkodnik zimuje w postaci gąsienicy, która rozpoczyna aktywność w fazie zielonego pąka jabłoni.
Dla określenia progu szkodliwości od połowy czerwca do połowy września co 2 tyg. przeglądamy 20 pędów na 20 losowo wybranych drzewach. Progiem zagrożenia jest stwierdzenie na 400 pędach 10 pędów z gąsienicami. Sprawdzamy również stan 20 owoców z 20 drzew, jeśli zaobserwujemy świeże wgryzienia na 4 do 8 owoców, to sygnał o progu szkodliwości.
Populację zwójkówek ograniczają błonkówki z rodziny kruszynkowatych. Naturalnymi wrogami zwójkówek są również nietoperze.
Namiotnik jabłoniowy
To motyl o przednich wąskich, białych skrzydłach o rozpiętości do 2 cm, na których widać czarne punkty ułożone rzędowo. Tylne zaś są szare.
Samica szkodnika składa owalne, ciemne jaja w złożach po kilkadziesiąt sztuk. Wylęgłe
gąsienice są żółtawe, z czasem żółtoszare z dwoma rzędami czarnych kropek na bokach ciała. Szkodniki zimują w stadium gąsienicy, ukryte pod tarczką złoża jaj, z których wylęgały się latem. Pod koniec kwietnia wychodzą spod tarczek i wgryzają się do wnętrza liści minując je.
Żerowanie trwa przez cały okres kwitnienia jabłoni. W późniejszym czasie oprzędzają liście, tworząc tzw. namioty, z czasem namioty przybierają coraz większe rozmiary. Czasami obejmują nie tylko wierzchołki pędów, lecz całe gałęzie.
W czerwcu i lipcu z oprzędów wylatują nieaktywne w ciągu dnia dorosłe motyle, których samice składają jaja na jednorocznych pędach, okrywając je masą w formie tarczki.
W sierpniu z jaj wylęgają się gąsienice, które pozostają pod tarczką do następnej wiosny. Silna inwazja szkodnika, która powtarza się co ok. 10 lat, może spowodować gołożer.
Jeśli zauważymy namioty szkodnika, najlepiej zwalczać go mechanicznie, niszcząc zaatakowane liście, w których znajdują się gąsienice. Można również opryskać drzewa preparatami roślinnymi np. z nerecznicy.
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcia: pixabay