UOKiK zbada, czy nie doszło do zmowy cenowej na rynku owoców miękkich
r e k l a m a
Partnerzy portalu

UOKiK zbada, czy nie doszło do zmowy cenowej na rynku owoców miękkich

01.07.2020autor: Kamila Szałaj

Minister rolnictwa wystąpił do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie, czy nie doszło do zmowy cenowej na rynku owoców miękkich, w szczególności agrestu. Wnioskowała o to Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Samorząd rolniczy już w maju zwracał uwagę na drastyczny spadek cen agrestu. Wystąpił więc do ministra rolnictwa z prośbą o podjęcie działań w tej sprawie. Resort rolnictwa przychylił się do tego apelu i zawnioskował do UOKiK o zbadanie, czy nie doszło do zmowy cenowej na rynku owoców miękkich.

W wystąpieniu do UOKiK minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski napisał: "Mając na uwadze, że w zakresie kompetencji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozostaje prowadzenie postępowań antymonopolowych oraz wydawanie decyzji w zakresie praktyk ograniczających konkurencję, polegających m.in. na zawieraniu porozumień ograniczających konkurencję, przekazuję w załączeniu pismo Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 18 czerwca 2020 r., z uprzejmą prośbą o podjęcie stosownych działań w celu zbadania czy zachowania przedsiębiorców działających na rynku owoców miękkich, w tym agrestu, nie naruszają zasad konkurencji (ustalanie zaniżonych cen skupu - zmowa cenowa) i poinformowanie mnie o ich wynikach."

Przypomnijmy. W maju za kilogram tych owoców skupy oferowały 50 gr, czyli podobnie jak rok temu. To dużo poniżej kosztów produkcji.
Z wyliczeń Lubelskiej Izby Rolniczej wynika, że cena minimalna, pokrywająca koszty produkcji agrestu powinna wynosić ok. 1,00 – 1,20 zł/kg. 
 
Zdaniem samorządu rolniczego rynek owoców miękkich jest zmonopolizowany i cena jaka jest proponowana producentom wynika ze zmowy firm skupujących oraz przetwórni. 

ksz, fot. pixabay.com
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Warzywa i owoce na fali dzięki COVID-19

Specjaliści ds. żywienie od lat apelują o zwiększenie spożycia warzyw i owoców. Niestety skutek tych apeli był jak dotąd mizerny. Wnioski płynące ze spotkania grupy ekspertów ds. rynku owoców i warzyw przy Komisji Europejskiej pozwalają sądzić, że coś się w tej materii zmieniło.

czytaj więcej

Minister rolnictwa zachęca do jedzenia polskich owoców

– Chodzi o to, żeby wyeliminować z rynku nieuczciwość. Żeby wyeliminować tych producentów, pośredników, którzy fałszują polską żywność – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji poświęconej kampanii „Czas na polskie superowoce”. – Każdy powinien codziennie zjeść garść owoców, których mamy bogactwo od wiosny do jesieni. A zimą przetwory – dodał.

czytaj więcej

Agrest po 50 gr. LIR: to zmowa cenowa!

Lubelski samorząd rolniczy zwraca uwagę na drastyczny spadek cen agrestu. Obecnie za kilogram tych owoców sadownik otrzymuje 50 gr. To dużo  poniżej kosztów produkcji. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)