Konferencję zorganizował Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw. Wybór daty spotkania był nieprzypadkowy, gdyż 1 lipca przypada Międzynarodowy Dzień Owoców.
– Ta data ma dziś wyjątkowo dużo znaczeń. Dziś Polska obejmuje przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. To istotne gremium. W poszerzonej formule V 4 często spotykamy się i rozmawiamy o sprawach rolnych. Przypomnę, że dzięki Deklaracji Warszawskiej, przyjętej przez dziewięć państw naszego regionu, których ministrów rolnictwa gościł u siebie i wsparł prezydent Andrzej Duda, nasz głos został dobrze usłyszany w Brukseli. To między innymi dlatego mamy lepszą propozycję budżetu przedłożonego przez Komisję Europejską i Polska ma otrzymać w nowej perspektywie 33,5 mld euro na rolnictwo, czyli o około 3 mld euro więcej niż w pierwotnej wersji – poinformował minister.
Minister zwrócił również uwagę, że dobra współpraca i wsparcie Głowy Państwa przynosi dobre rezultaty dla polskiego rolnictwa.
– Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego jest posłaniem. Zadaniem, które polska wieś i polscy rolnicy wypełniają znakomicie – dodał minister.
Minister rolnictwa przypomniał ponadto, że wzmocniona została kontrola jakości żywności. Dzięki połączeniu zadań dwóch inspekcji, nadzorem nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych zajmie się jedna instytucja – Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Przejmuje ona zadania Inspekcji Handlowej w zakresie kontroli artykułów żywnościowych i zajmie się kompleksowo kontrolą jakości żywności w obrocie i handlu.
– Badania wyraźnie pokazują, że Polacy spożywają zbyt mało warzyw i owoców – podkreślił prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw Witold Boguta.
Zwrócił przy tym uwagę, że środki pochodzące z Funduszy Promocji pozwalają na prowadzenie takich właśnie kampanii, które promują nasze wyśmienite owoce i zachęcają do większego ich spożywania z korzyścią dla naszego zdrowia. Prezes przypomniał jednocześnie, że jednym z architektów ustawy o funduszach promocji był obecny minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
Organizatorzy konferencji łączą wysiłki, aby pokazać walory świeżych polskich superowoców i idee jagodowej sztafety. Promują współpracę i walory codziennej konsumpcji. Uczestniczą w tej współpracy plantatorzy owoców jagodowych: truskawki, jagody kamczackiej, maliny, agrestu, borówki wysokiej, porzeczki czerwonej i czarnej, jeżyny, aronii i mini-kiwi.
Źródło: MRiRW