Kiedy zbierać jabłka, by długo i dobrze się przechowywały?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy zbierać jabłka, by długo i dobrze się przechowywały?

31.08.2021

Zbiór jabłek w optymalnym terminie to podstawa długiego, skutecznego ich przechowywania. Określanie ich dojrzałości zbiorczej powinno więc być standardem. Tymczasem wciąż wielu sadowników termin zbioru jabłek wyznacza jedynie na podstawie parametrów wizualnych, najczęściej kierując się stopniem wybarwienia owoców. Czas to zmienić!

Proces dojrzewania jabłek wynika ze wzrostu produkcji etylenu i intensywności oddychania tych owoców. Wraz ze wzrostem dojrzałości spada jednak jędrność owoców oraz rozkłada się skrobia. Jednocześnie zwiększa się ilość cukrów i kwasów organicznych, a dzięki temu poprawia się smak i aromatyczność owoców. Dlatego bardzo ważny jest balans pomiędzy terminem zboru i parametrami jakościowymi owoców. Nie można zerwać owoców zbyt wcześnie, ponieważ będą one miały gorsze walory smakowe, wzrośnie też ryzyko wystąpienia oparzelizny przechowalniczej podczas długiego przechowywania owoców. Z kolei zbyt późny zbiór będzie skutkował spadkiem jędrności jabłek i szybszym ich dojrzewaniem, przez co nie będą się one nadawały do długiego przechowywania.

Próba reprezentatywna

Przystępując do wyznaczania terminu zbioru, należy wybrać próbę owoców reprezentatywną dla danej kwatery i odmiany. Taka próba powinna pochodzić z drzew o podobnym wigorze i plonowaniu. Nie powinno się wybierać owoców z pierwszych drzew w rzędach ani z rzędów skrajnych. Owoce do próby należy zerwać z różnych stron korony z około 1,5 m wysokości. Ponadto nie powinny być one w żaden sposób uszkodzone, czy to przez szkodniki czy warunki atmosferyczne. Warto pamiętać, że owoce do kolejnych ocen powinny pochodzić z tych samych drzew.

r e k l a m a

Test skrobiowy

Pierwszym elementem ustalenia terminu zbioru powinno być wykonanie testu skrobiowego z wykorzystaniem jodku potasu, czyli popularnego płynu Lugola. Jod zawarty w jodku potasu wchodzi w barwną reakcję ze skrobią zawartą w owocach, która wraz z dojrzewaniem jabłek ulega rozkładowi na cukry proste. Owoce przekrojone w poprzek moczy się w płynie Lugola i po około minucie obserwuje stopień wybarwiania miąższu na granatowo – im ciemniejszy owoc, tym bardziej niedojrzały.

fot. M. Grzęda

Cały artykuł przeczytasz w sierpniowym numerze miesięcznika "Sad Nowoczesny". Sprawdź naszą ofertę!

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sad dobrze zaplanowany – czyli jaki?

O tym, co brać pod uwagę planując nowe nasadzenia z Olgierdem Runkiewiczem – sadownikiem z Niemojek k. Łosic, rozmawia Henryk Czerwiński.

czytaj więcej

PORADNIK: jak zwalczać zwójkówki w ekologicznym sadzie jabłoniowym?

W ekologicznym sadzie jabłoniowym oprócz mszyc, o których pisaliśmy w ostatnim numerze Sadu Nowoczesnego, spore szkody wyrządza inna grupa szkodników, którymi są zwójkówki. Jak z nimi walczyć?

czytaj więcej

Czereśnie średniopóźne i późne. Które odmiany do upraw ekologicznych?

Odmiany czereśni późniejszych, mimo że są bardziej kłopotliwe, od tych dojrzewających wcześniej, nadają się do upraw ekologicznych. Którą odmianę wybrać?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)