Dobre wybarwienie jabłek - poprawić rumieniec
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dobre wybarwienie jabłek - poprawić rumieniec

20.07.2021

Dobre wybawienie jabłek jest parametrem jakościowym stawianym na równi z twardością i jędrnością. Konsumenci często "kupują oczami", dlatego czerwone jabłka są tak chętnie wybierane przez konsumentów, a także przez firmy eksportowe. To w ostatecznym rozrachunku przekłada się zysk.

Uzyskanie owoców o odpowiednim rumieńcu na tle zielonej barwy zasadniczej nie jest jednak łatwe, a na końcowy sukces składa się wiele czynników, takich jak agrotechnika czy nawożenie.

Czynniki klimatyczne

Mówiąc o uzyskaniu czerwonego rumieńca, należy wziąć pod uwagę czynniki klimatyczne. Będą one wpływały na syntezę cukrów prostych w owocach, które warunkują syntezę barwników.

Dobowa amplituda temperatury

O czerwonej barwie skórki jabłek decyduje zawartość flawonoidów – barwników antocyjanowych. Synteza barwników zachodzi najszybciej, gdy w okresie dojrzewania owoców występuje duża dobowa amplituda temperatury powietrza – chłodne noce, ciepłe dni. Im niższa jest temperatura nocą, tym lepsze wybarwienie jabłek, szczególnie w okresie około 3 tygodni przed zbiorami owoców.

fot. M. Nowicki
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ochrona jabłoni i grusz. Ostatnie ważne zabiegi

Czas wakacyjny nie dotyczy sadownictwa. Od prowadzenia sadu nie można wziąć urlopu – zabiegi należy prowadzić skrupulatnie w ciągu całego sezonu. Walka o plon trwa aż do ostatniego dnia zbiorów, do których warto przygotować rośliny poprzez odpowiednio dobraną strategię ochrony.

czytaj więcej

Rusza kampania promująca polskie jabłka. Mają podbić Tajlandię i Malezję

Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa” już po raz trzeci uzyskało dofinansowanie Komisji Europejskiej na program prosty promujący jabłka na rynkach azjatyckich. Mimo 7 wniosków z Polski, tylko kampania „Dar polskich sadów. Jabłka z serca Europy” otrzyma dofinansowanie. Jej celem jest zwiększenie eksportu polskich jabłek na rynek Tajlandii i Malezji.

czytaj więcej

Czereśnie średniopóźne i późne. Które odmiany do upraw ekologicznych?

Odmiany czereśni późniejszych, mimo że są bardziej kłopotliwe, od tych dojrzewających wcześniej, nadają się do upraw ekologicznych. Którą odmianę wybrać?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)