Ochrona jabłoni i grusz. Ostatnie ważne zabiegi
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ochrona jabłoni i grusz. Ostatnie ważne zabiegi

21.08.2021

Czas wakacyjny nie dotyczy sadownictwa. Od prowadzenia sadu nie można wziąć urlopu – zabiegi należy prowadzić skrupulatnie w ciągu całego sezonu. Walka o plon trwa aż do ostatniego dnia zbiorów, do których warto przygotować rośliny poprzez odpowiednio dobraną strategię ochrony.

Lipiec w sadach upłynął pod znakiem upałów i burz. W drugiej połowie miesiąca temperatura poszybowała do 32–34˚C, co wprowadziło w lekki stres nie tylko rośliny, lecz także samych sadowników... Liczne opady deszczu sięgające 40 mm i więcej uniemożliwiły wykonywanie części zabiegów. Wiatr i gradobicia towarzyszące burzom spowodowały spustoszenia w sadach i na plantacjach zlokalizowanych na ziemiach: nowosądeckiej, sandomierskiej i w okolicy Opola Lubelskiego. Pozostałe rejony, w tym także zagłębie sadownicze – Mazowsze, zostały znacznie łagodniej potraktowane. Co prawda widoczne są ślady po uderzeniach i/lub cętki na owocach, jednak występują one lokalne. Ciągle istnieje niepewność, co przyniesie sierpień. Do zbioru jabłek pozostały co najmniej 2 miesiące, a choroby i szkodniki nie odpuszczają.

Po "zimie stulecia" obecny sezon z założenia miał być łatwiejszy pod względem występowania agrofagów, a przynajmniej niektórych z nich. Jednak jak pokazała pierwsza część sezonu, prognozy te nie do końca się sprawdziły. Gros z ochroniarskich problemów mamy już za sobą, jednak z niektórymi chorobami i szkodnikami jeszcze przyjdzie nam stoczyć walkę. Dodatkowo w stosunku do lat ubiegłych opóźnieniu uległ sam sezon wegetacyjny. Opad czerwcowy zakończył się w połowie lipca. Na szczęście wiadomo już, jak dużo zawiązków pozostanie na drzewach, dzięki czemu można dopracować plan dalszego postępowania.

r e k l a m a

W sadach jabłoniowych

W wielu sadach, nawet tych o uregulowanym wzroście za pomocą proheksadionu wapnia, obserwuje się wtórny wzrost pędów. Dzieje się tak z prostej przyczyny – dużej ilości opadów deszczu. Zapasy nawozów zlokalizowane w wierzchnich warstwach gleby oraz te rozrzucone zaraz po opadzie czerwcowym uległy wypłukaniu w okolice systemu korzeniowego. W wyniku tego drzewa podjęły wtórny wzrost ze szczytowych pąków, prowadząc do nadmiernego zagęszczenia korony.

fot. Kolonia mszycy jabłoniowo-babkowej na liściach jabłoni, W. Kukuła

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

PORADNIK: jak zwalczać zwójkówki w ekologicznym sadzie jabłoniowym?

W ekologicznym sadzie jabłoniowym oprócz mszyc, o których pisaliśmy w ostatnim numerze Sadu Nowoczesnego, spore szkody wyrządza inna grupa szkodników, którymi są zwójkówki. Jak z nimi walczyć?

czytaj więcej

Nekrotyczna plamistość liści jabłoni. Jak z nią walczyć?

W wielu sadach, zwłaszcza w kwaterach z odmianą Golden Delicious i jej sportami, od kilku lat pojawia się nekrotyczna plamistość liści (ang. necrotic leaf spot). Jest to na tyle trudny problem, że jego podłoże nie jest do końca poznane.

czytaj więcej

Dobre wybarwienie jabłek - poprawić rumieniec

Dobre wybawienie jabłek jest parametrem jakościowym stawianym na równi z twardością i jędrnością. Konsumenci często "kupują oczami", dlatego czerwone jabłka są tak chętnie wybierane przez konsumentów, a także przez firmy eksportowe. To w ostatecznym rozrachunku przekłada się zysk.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)