Żywienie krów: sianokiszonka z koniczyny lepsza od kiszonki z kukurydzy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żywienie krów: sianokiszonka z koniczyny lepsza od kiszonki z kukurydzy?

08.10.2020

Produkcja mleka w warunkach górskich rządzi się swoimi prawami, dlatego Stanisław Roś woli karmić swoje krowy rasy simental sianokiszonką z koniczyny niż kiszonką z kukurydzy, chociaż jest to pasza mniej energetyczna, a bardziej białkowa.

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy jest bardziej opłacalne skarmianie krów sianokiszonką z kukurydzy zamiast kiszonki z kukurydzy?
  • Jakie inne zalety ma koniczyna w żywieniu krów
  • Dlaczego hodowcy nie chcą innej rasy niż bydło simentalskie?

Mniej energetyczna, ale tańsza pasza

Koszty uprawy kukurydzy u nas na Podkarpaciu są bardzo wysokie, jest to też uprawa najbardziej pracochłonna ze wszystkich roślin pastewnych. Pod kukurydzę co roku trzeba uprawić ziemię, a jadąc pod górę traktor spali znacznie więcej paliwa. Trzeba doliczyć koszt nawozów, środków ochrony roślin no i usługowego zbioru kukurydzy na kiszonkę. Razem wychodzi pokaźna suma. Zaś uprawy koniczyny odnawiamy co 3 lata. Zbieramy ją sami, gdyż mamy prasę zwijającą i owijarkę. Oczywiście nie dostarczy krowie tyle energii co kiszonka z kukurydzy, ale nasze krowy rasy simentalskiej nie są pod tym względem tak wymagające jak hf-y.

r e k l a m a
Z drugiej strony, koniczyna ma stosunkowo dużo białka i jest mlekopędna – podkreślił Stanisław Roś, dodając, że kiedyś, gdy jeszcze suszył na polu koniczynę i zbierał ją jako siano, uprawy odnawiał rzadziej bo co 5 lat. Powód był prosty, nasiona koniczyny wykruszały się podczas suszenia i dawało to efekt podsiewu.

Hodowcy postawili na simentale

Rolnik sporządza sianokiszonkę z pierwszego i drugiego pokosu koniczyny, która stanowi podstawową paszę w okresie zimowym. Zaś trzeci odrost koniczyny użytkowany jest w formie wypasu. Krowy na pastwiska wychodzą wczesną wiosną i korzystają z nich do późnej jesieni. Wraz ze słabnącymi odrostami runi, zwiększa się ich dokarmianie w oborze, do której schodzą na dój. Dokarmiane są głównie sianem, ale też sianokiszonkę i śrutami zbożowymi.

Nie chcemy innej rasy jak simental, bo inna w naszych warunkach nie wytrzyma. Eksperymentowałem z hf-ami, ale te przegrały z surowymi warunkami górskiego wypasu. Simental jest rasą odporną, ma mocne nogi i racice, a jednocześnie w wyniku doskonalenia genetycznego z pokolenia na pokolenie coraz bardziej wydajną pod względem produkcji mleka – oznajmił Stanisław Roś, dodając, że przeciętna krowa rasy simentalskiej w warunkach jego gospodarstwa, przy wypasie, może być utrzymywana nawet przez 10 lat. Jednak wymiana następuje z reguły szybciej, a decyduje o tym wejście w produkcję nowej pierwiastki. Wszak każde następne pokolenie jest lepsze, co zwłaszcza widać po mleczności.


  • Obora uwięziowa
Wypas potrwa do późnej jesieni
  • Wypas potrwa do późnej jesieni
Legowiska ścielone są słomą
  • Legowiska ścielone są słomą

Nasienie z najwyższej półki

Rolnik nie oszczędza na genetyce i wybiera nasienie z wyższej półki, a to nierzadko kosztuje 150–160 zł za porcję. Korzysta z oferty nasienia buhajów z Małopolskiego Centrum Biotechniki w Krasnem. Przeważnie są to buhaje niemieckie, ostatnio najczęściej w kryciu wykorzystuje nasienie buhaja Mahut.

Stanisław Roś, podobnie jak jego żona, pracuje także zawodowo poza gospodarstwem. Jest listonoszem. Zatem nie narzeka na brak zajęć, i jak przyznaje, nie poprowadziłby gospodarstwa, gdyby nie pomoc żony, syna i synowej. Jest też aktywnym działaczem społecznym, m.in. pełni funkcję prezesa OSP Zahoczewie oraz prezesa i założyciela Stowarzyszenia „Nasze Dzieci” prowadzącego Niepubliczną Szkołę Podstawową w Nowosiółkach, która przetrwała tylko dzięki stowarzyszeniu, wszak była przeznaczona do likwidacji.


  • Grażyna i Stanisław Rosiowie gospodarują wspomagani przez syna Sylwestra i synową Kamilę we wsi Nowosiółki (pow. leski, gm. Baligród). Z 16,5 ha własnych ponad 10 ha to grunty orne (zboża, koniczyna, ziemniaki), 2,5 ha zajmują trwałe użytki zielone, a na pozostałych prawie 4 ha rośnie las. Rolnicy dodatkowo dzierżawią 4 ha łąk i pastwisk. Utrzymują 15 sztuk bydła rasy simentalskiej w typie mlecznym, w tym 12 krów i 3 jałówki. Rocznie dostarczają 70 tys. l mleka do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita – Oddział w Sanoku.
    Na zdjęciu Kamila Roś z córką Emilką
     
Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie efekty w żywieniu świń daje białko rzepakowe?

Wycofanie z żywienia zwierząt roślin genetycznie modyfikowanych doprowadzi do tego, że rolnicy będą musieli zastąpić poekstrakcyjną śrutę sojową innymi krajowymi surowcami białkowymi. Niewielkie są szanse na wykorzystanie soi niemodyfikowanej genetycznie, gdyż jej ceny są bardzo wysokie, a poza tym występuje ona na rynku w niewielkich ilościach. Najczęściej jako zamiennik śruty sojowej w żywieniu trzody chlewnej wykorzystuje się śrutę rzepakową.

czytaj więcej

Koszmarny wypadek! Maszyna do kiszonki wciągnęła 22-latka

W jednym z gospodarstw rolnych w Mikołowie doszło do poważnego wypadku. 22-letni mieszkaniec Studzionki został wciągnięty przez maszynę do zakiszania kukurydzy. Mężczyzna z ranami szarpanymi nóg został zabrany śmigłowcem do szpitala.

czytaj więcej

Nie tylko ściółkowe właściwości słomy

Słomę paszową możemy wykorzystać jesienią, dokarmiając mamki na pastwiskach lub też zimą, kiedy zwierzęta mają do dyspozycji tylko żywienie alkierzowe, wtedy słomę warto uzupełnić odpadami przemysłu rolno-spożywczego np. wysłodkami buraczanymi lub wywarem gorzelnianym.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)