Żywienie krów: Kiedy i jak badać TMR?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żywienie krów: Kiedy i jak badać TMR?

06.09.2019

Niejednokrotnie zachęcaliśmy na łamach naszego tygodnika do regularnego przeprowadzania analizy pasz sporządzanych w gospodarstwie. Są sytuacje, w których warto zdecydować się także na wykonanie analizy TMR-u. Taką jest np. zmiana dawki pokarmowej.

Specjaliści zalecają, aby TMR badać zawsze wtedy, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości i chcemy sprawdzić czy wartość pokarmowa i struktura fizyczna dawki odpowiada jej zapotrzebowaniu zwierząt. Aby wyniki takiej analizy były jak najbardziej rzetelne, konieczne jest przesłanie do badania reprezentatywnej próby. Jak prawidłowo ją wykonać? O tym poniżej.

r e k l a m a

Dobrze pobrana próba to wiarygodny wynik

Reprezentatywną próbkę TMR -u pobieramy ze stołu paszowego, nie później niż 5 minut po zadaniu paszy na stół. Później – niestety – zwierzęta zaczynają ją sortować i istnieje duże prawdopodobieństwo, że np. po godzinie od zadania TMR-u możemy pobrać do analizy gorszy, niż zadaliśmy. W celu pobrania reprezentatywnej próby, pierwszym krokiem powinno być przygotowanie foliowego woreczka i czytelne podpisanie go nazwą paszy, datą i czasem pobrania. Do wykonania próbki zbiorczej TMR-u potrzebować będziemy 10 próbek tzw. wyrywkowych. A zatem, w zależności od długości stołu paszowego musimy ustalić na nim regularne odstępy np. co krok lub co metr. Idąc za wozem paszowym pobieramy próbki w zaznaczonych miejscach, zanurzając dłoń w TMR-ze na głębokość nadgarstka, przy czym nie należy pomijać takich pasz jak marchew czy kawałki okopowych. Każdą z 10 próbek wkładamy do wiadra, mieszamy ręką, a długie cząstki np. siana czy słomy musimy pociąć na długość 3–4 cm, co zdecydowanie ułatwi ich mieszanie. Następnie wysypujemy zawartość wiadra na czystą posadzkę, starannie mieszamy na przykład szpachelką. Tak wymieszany materiał dzielimy na 4 ćwiartki. Dwie przeciwstawne ćwiartki pakujemy do woreczka, ściskamy, usuwamy powietrze i zamykamy. Następnie, najszybciej jak to możliwe, wysyłamy próbę do laboratorium (np. jedną z firm kurierskich).


Analizę chemiczną zadawanego TMR-u warto wykonywać zawsze po zmianie dawki pokarmowej i najlepiej po upływie minimum 10 dni od zmiany
  • Analizę chemiczną zadawanego TMR-u warto wykonywać zawsze po zmianie dawki pokarmowej i najlepiej po upływie minimum 10 dni od zmiany

Jaki jest koszt analizy TMR-u?|

Analiza chemiczna wykonana w laboratorium kosztuje od 300 do 350 zł brutto i trwa zazwyczaj od 7 do 10 dni. Analiza wykonana na przenośnym urządzeniu jest zdecydowanie tańsza i kosztuje od 50 do 100 zł, a jej zaletą jest fakt, że wyniki otrzymujemy bardzo szybko.

I chociaż skrupulatne pobieranie próbek, wysyłanie ich do laboratorium i ponoszenie kosztów badań może wydawać się uciążliwie, to jednak odpowiedź na pytanie, czy warto to robić jednoznacznie brzmi tak. Chociażby dlatego, że na podstawie analizy chemicznej paszy dokonujemy zakupu śruty sojowej, na której tak wiele możemy przecież oszczędzić. Szczególnie teraz, gdy w wielu gospodarstwach stosuje się droższe pasze wolne od GMO.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jaką dawkę beta-karotenu podawać krowom w okresie jesienno-zimowym?

Stosowanie dodatku β-karotenu zaleca się, gdy w żywieniu dominuje kiszonka z kukurydzy, w dawce jest dużo pasz treściwych, pasze objętościowe są niskiej jakości oraz gdy obniżona jest odporność stada, na co wskazuje wysoki poziom komórek somatycznych i częste przypadki zatrzymania łożyska.

czytaj więcej

Suszone ziarno kukurydzy sposobem na zatuczone krowy

Szacuje się, że każde dodatkowe 50 kg masy ciała krowy przy wycieleniu obniża jej produkcyjność w ciągu całej laktacji przeciętnie o 500–750 kg mleka. Z kolei nagła utrata 1 kg rezerw tłuszczu z „grzbietu” krowy, w okresie okołowycieleniowym, to o około 7–10 kg mniej mleka dziennie.

czytaj więcej

Jakie korzyści daje podawanie krowom paszy treściwej w aż 7 dawkach?

W oborach uwięziowych pasza treściwa zadawana jest dwa razy dziennie. Rzadziej są to 3–4 dawki, a już powyżej 4 razy tylko w przypadku zmechanizowanego ich zadawania. W gospodarstwie Marzeny i Andrzeja Zienkiewiczów premia zadawana jest krowom 7 razy dziennie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)