Żyto na kiszonkę może uratować brak paszy dla krów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żyto na kiszonkę może uratować brak paszy dla krów

28.11.2019autor:

Zofia i Jarosław Wasakowie posiadają ponad 20 krów mlecznych, które w miarę możliwości od wiosny do jesieni są wypasane. W tym roku – z powodu suszy – na wypasie były niedługo. Hodowcy podkreślają, że wypasanie krów stwarza im możliwość ruchu na świeżym powietrzu, a zwierzęta są zdrowsze od tych przebywających stale w oborze.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie korzyści płyną z wypasu krów?
  • Jaką odmianę żyta warto uprawiać na kiszonkę?
  • Jak wygląda żywienie stada w gospodarstwie Państwa Wasak?
Zwykle wypędzamy zwierzęta po zbiorze pierwszego pokosu traw lub wcześniej, gdy wypasamy je na życie. W tym roku wiosna była bardzo korzystna dla żyta, które zebraliśmy na sianokiszonkę. To posunięcie w pewien sposób nas uratowało, bo z 5,5 ha żyta zebraliśmy 127 balotów sianokiszonki i dzięki temu uzyskaliśmy zapas paszy objętościowej w tak suchym roku. Po zbiorze pierwszego pokosu wskutek suszy trawa nie odrastała, więc wypas rozpoczęliśmy dopiero pod koniec lata. Generalnie staramy się, aby przez cały sezon krowy korzystały z pastwiska. Oprócz nas, w okolicy ciężko znaleźć krowy na pastwisku, ale my nie zamierzamy z wypasu zrezygnować – zgodnie stwierdzili państwo Wasakowie.

r e k l a m a
Zdaniem gospodarzy, uprawę żyta na kiszonkę w międzyplonie można z powodzeniem polecić przy niedoborach pasz spowodowanych suszą.

Zalety kiszonki z żyta

Wysiewamy żyto odmiany Diament firmy Danko, w dawce 100 kg na ha. Jest to bardzo dobra odmiana na kiszonkę. Ma duży wigor, bardzo dobrze się krzewi i jest silnie ulistniona. W jednym roku zebraliśmy 30 balotów sianokiszonki, a w tym 23 baloty z ha. Kiszonka z żyta jest, moim zdaniem, wartościową paszą, którą zadajemy krowom zamiast sianokiszonki z pierwszego pokosu traw. Przy przejściu na sianokiszonkę z żyta nie ma znaczącego spadku wydajności mlecznej krów – mówi Jarosław Wasak.

Podczas wypasu krowy dokarmiane są w oborze sianokiszonką, kiszonką z kukurydzy oraz paszą treściwą. Mieszanka treściwa sporządzana jest w gospodarstwie na bazie własnych zbóż, śruty sojowej, rzepakowej oraz dodatków mineralno-witaminowych.

Mamy – można rzec – półautomatyczną linię do sporządzania mieszanki. Z silosu zboże transportowane jest podajnikiem do gniotownika, a następnie do mieszalnika – mówi hodowca.

Obora wybudowana za 20 tys. zł.

Obora państwa Wasaków powstała w 2003 roku. Dój prowadzony jest za pomocą dojarki przewodowej na 4 aparaty udojowe. W gospodarstwie pracuje ładowarka Bobcat. Służy do usuwania obornika oraz do przywożenia pasz. Zdaniem hodowcy, jest to bardzo praktyczny sprzęt budowlany, przydatny także w rolnictwie.

Chociaż trudno w to uwierzyć, ale obora wybudowana została za 20 tys. zł. Swego czasu do starej dostawiliśmy budynek, który miał być przeznaczony dla tuczników. Trafiła nam się możliwość zakupu sporego areału, w którym duży udział stanowiły łąki. Ten fakt zadecydował o przekierowaniu produkcji na mleko. Z perspektywy czasu uważamy, że postąpiliśmy dobrze. W produkcji mleka koniunktura jest bardziej stabilna niż w przypadku żywca wieprzowego. Produkcja mleka jest wprawdzie bardziej pracochłonna, ale jej zaletą jest comiesięczna wypłata za biały surowiec – mówi Jarosława Wasak.

Sposób na cielęta

W gospodarstwie wszystkie pasze zadawane są ręcznie.

Przy wypasie zadajemy pasze treściwe i objętościowe dwa razy dziennie, natomiast, jeśli krowy stoją w oborze, to karmimy je także w południe. Konstrukcja obory nie pozwala na wjazd wozu paszowego, a sporządzanie miksu i rozwożenie go taczkami nie jest dla nas dobrym rozwiązaniem – wyjaśnia hodowca.

Cielęta początkowo odpajane są siarą, a następnie odchowywane na preparacie mlekozastępczym.

Cielęta otrzymują także sporządzaną przeze mnie mieszankę opartą na gniecionym owsie, dodatkach białkowych i witaminowych. Jest to takie musli wyprodukowane w gospodarstwie. Odchowują się zdrowo i można powiedzieć, że upadki praktycznie się nie zdarzają – mówi gospodarz.

Jarosław Wasak wspólnie z żoną Zofią prowadzi w miejscowości Skrzyszew (powiat radzyński) gospodarstwo o powierzchni 27 ha.
  • Jarosław Wasak wspólnie z żoną Zofią prowadzi w miejscowości Skrzyszew (powiat radzyński) gospodarstwo o powierzchni 27 ha. 
Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wypas krów na pastwisku daje wiele dla ich kondycji

Krowy dojne korzystają z pastwisk. W oborze zostają tylko sztuki zasuszone i świeżo wycielone. Wypas w tym roku rozpoczął się już w kwietniu i Łukasz Węglowski ma nadzieję, że potrwa jak najdłużej, gdyż jego zdaniem, jest to najzdrowszy sposób utrzymania bydła.

czytaj więcej

Wypas krów to więcej mleka i mniej problemów z racicami

Coraz rzadziej można spotkać pasące się na pastwisku krowy. O zaletach pastwiskowania  wszyscy wiedzą, jednak przy większych stadach wypędzanie krów jest bardzo uciążliwe. Produkcji mleka bez wypasu nie wyobraża sobie Grażyna Markiewicz.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)