Zła wentylacja obory wpływa na spadek mleczności u krów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zła wentylacja obory wpływa na spadek mleczności u krów

11.09.2020

Wielu hodowców latem boryka się ze stresem cieplnym, jaki występuje u ich krów i wtedy podejmuje działania, aby usprawnić wentylację grawitacyjną, czy też zainwestować w wentylację mechaniczną. Jednak sprawna wymiana powietrza to także ważny aspekt podczas zimowej pory roku.

Dobra wymiana powietrza trudniejsza w oborach uwięziowych

Zima może być problemowa zwłaszcza w starego typu uwięziówkach z poddaszem użytkowym, w których częstą wadą jest zbyt słaba wymiana powietrza. Ponadto w przypadku obór wolnostanowiskowych wymagania wentylacyjne często są mniejsze niż w oborach, gdzie bydło trzyma się na uwięzi. W warunkach, gdzie stado stoi zbite w grupie, trzeba się bardziej postarać o dobrą wymianę powietrza.

r e k l a m a

Zbyt duża wilgotność w oborze groźna dla krów

Problemem obór ze stropem jest skraplanie się wody na suficie i ścianach, to oznacza, że w budynku jest zbyt duża wilgotność, z czasem mogą rozwinąć się grzyby pleśniowe. Taka sytuacja jest niebezpieczna zarówno dla krów – wzrośnie ryzyko zapaleń wymienia i chorób skóry, jak i dla cieląt, które będą bardziej podatne na choroby płucne. Zatem, jeśli tylko zauważymy na ścianach i suficie obory skraplanie się wody, powinniśmy szybko interweniować, czyli wpuścić dużo świeżego powietrza, ale nie w formie przeciągu tylko stałego otwartego napływu z zewnątrz przez zamontowanie w otworach okiennych budynku siatki przeciwwietrznej. Ta idealnie przepuszcza świeże powietrze, ale nie powoduje przeciągów w budynku.

Przy dobrze zaprojektowanej wentylacji, zanieczyszczenia gazowe, pyłowe, nadmiar pary wodnej czy poboczne produkty gnilne zostaną odprowadzone, niwelując poważne zagrożenia. Wiadomo że potrzeby zwierząt zależne są od pór roku. Inne warunki należy zapewnić im zimą, a jeszcze inne latem. Zaprojektowanie wentylacji, która będzie sprawdzać się o każdej porze roku nie jest więc takie proste.

Dobrze zaprojektowana wentylacja ważna dla zdrowia i kondycji krów

Dobra wentylacja ma bardzo duży wpływ na zdrowotność, kondycję zwierząt, jak również na wydajność produkcji mlecznej. Celem prawidłowej wentylacji jest ciągła wymiana powietrza w budynku, czyli ciągły napływ świeżego powietrza z zewnątrz budynku celem usunięcia już zużytego. Najprostszą formą wentylacji, stosowaną praktycznie w każdym pomieszczeniu, jest wentylacja grawitacyjna. Zimne powietrze z zewnątrz wlatuje do pomieszczenia, nagrzewa się i wraz z zanieczyszczeniami opuszcza budynek przez otwory wentylacyjne w suficie budynku.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcie: Andrzej Rutkowski
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy przed upływem 5 lat można sprzedać ziemię rolną otrzymaną w spadku?

Otrzymałam w ramach spadku grunty rolne. Czy muszę prowadzić działalność rolniczą na tych gruntach przez 5 lat, czy mogę je wcześniej darować rodzinie?

czytaj więcej

Testament ustny czy pisemny? Kiedy ten pierwszy jest ważny?

Jakie wymagania musi spełnić testament ustny, aby był ważny? Czy można podważyć taką formę przekazania ostatniej woli spadkodawcy?

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)