Zawodowy kierowca został hodowcą krów mlecznych. Jak mu idzie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zawodowy kierowca został hodowcą krów mlecznych. Jak mu idzie?

26.08.2021autor: Józef Nuckowski

Wojciech Koślacz od dziecka pasjonował się samochodami i chciał zostać kierowcą. Gdy ukończył 18 lat rozpoczął pracę w wymarzonym zawodzie. Niedawno przejął gospodarstwo mleczne i stara się prowadzić je jak najlepiej, ucząc się trudnej, hodowlanej sztuki.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie plany na rozwój swojego gospodarstwa ma młody hodowca?
  • Jakie korzyści płynął z bycia pod oceną użytkowości mlecznej?
  • Jak szybko i tanio hodowca zakisza zielonkę?

Hodowlane plany pasjonata kierownicy

W 2019 roku przejąłem po rodzicach gospodarstwo, było w nim tylko 15 nisko wydajnych krów. W 2020 roku stado zostało objęte oceną użytkowości mlecznej, a jego średnia wydajność od sztuki wynosiła nieco ponad 6,2 tys. kg i staram się ją zwiększać. Jestem zadowolony z objęcia stada oceną. Wcześniej nie wiedzieliśmy co z daną sztuką się dzieje. Bardzo przydatna jest też możliwość sprawdzenia cielności krowy testem PAG, w oparciu o próbę mleka. OSM Garwolin dopłaca do użytkowości mlecznej więc warto z tej usługi skorzystać – mówi Wojciech Koślacz.

r e k l a m a
W 2012 roku rodzice pana Wojciecha przeprowadzili krowy do nowej obory uwięziowej. Znajdują się w niej 32 stanowiska ścielone słomą i wyposażone w dojarkę przewodową na 5 aparatów udojowych.

Nie udało nam się jeszcze w pełni zasiedlić nowej obory, w której utrzymujemy obecnie 22 sztuki. Oczywiście chciałbym zwiększyć stado, jednak wszystko będzie uzależnione od ilości uprawianej ziemi i od tego, ile paszy objętościowej uda mi się na niej wyprodukować. Pracuję jeszcze zawodowo, a w gospodarstwie pomaga mi żona i mama, więc docelowa wielkość stada krów mlecznych musi być dostosowana do naszych możliwości – mówi hodowca.

OSM Garwolin wspiera swoich dostawców

Nasz rozmówca chwali sobie pomoc swojej spółdzielni, jaką jest możliwość udzielenia pożyczek.

W oborze znajdują się dwa rzędy legowisk, za którymi są kanały gnojowe. Niestety tylko jedna część jest całkowicie wykończona. W drugiej nie ma jeszcze zgarniacza obornika, planuję też ułożyć w tej części glazurę na ścianie. Aby przeprowadzić te inwestycje muszę zakończyć spłatę pożyczki udzielonej przez OSM Garwolin i zaciągnąć kolejną. Prowadzony przez naszą spółdzielnię fundusz hodowli i skupu jest bardzo pomocny, a oprocentowanie kredytu praktycznie nieodczuwalne, więc trudno z niego nie korzystać – mówi pan Wojciech.

Obora uwięziowa tylko do czasu

Wojciech Koślacz docelowo nie chce poprzestać na wybudowanej blisko 10 lat temu uwięziówce.

Zwieńczeniem moich planów będzie budowa nowego wolnostanowiskowego obiektu. Utrzymuję młodzież luzem na ściółce ze słomy i żadna z jałówek nigdy nie miała problemów z nogami, czego nie można powiedzieć o zwierzętach utrzymywanych w uwięziówce. Jednak przejąłem uwięziówkę i na razie w niej muszę pracować – mówi Wojciech Koślacz.

  • Wojciech Koślacz planuje zmodernizować tę część obory

Hodowca stara się stopniowo zwiększać wydajność mleczną stada

  • Hodowca stara się stopniowo zwiększać wydajność mleczną stada

Czym żywione są krowy mleczne?

Pasze w gospodarstwie zadawane są za pomocą wozu paszowego Euromilk o pojemności 8 m3.

W skład miksu wchodzi 400 kg kiszonki z kukurydzy, 330 kg sianokiszonki, 50 kg śruty zbożowej, 200 kg wysłodków buraczanych, 11 kg słomy, 15 kg śruty rzepakowej oraz koncentrat białkowy.

Ze względu na cenę nie dodajemy obecnie śruty sojowej do paszowozu. Planuję w przyszłości wyprodukować więcej białka w swoim gospodarstwie, dlatego w przyszłym roku chcę spróbować uprawy grochu – mówi hodowca.

– Dzięki tej maszynie nie mam problemu ze zdążeniem do pracy – mówi pan Wojciech

  • – Dzięki tej maszynie nie mam problemu ze zdążeniem do pracy – mówi pan Wojciech

  • Wojciech Koślacz jest zawodowym kierowcą oraz prowadzi w miejscowości Fiukówka (gm. Krzywda, pow. łukowski) mleczne gospodarstwo. W pracach wspierają go żona Sylwia i mama Wioletta. Hodowcy mają dwie córeczki: Marysię i Alę. Pan Wojciech uprawia 32 ha, z czego połowa to grunty własne. 14 ha zajmują użytki zielone, na 9 uprawiana jest kukurydza, a pozostałą część zajmują zboża takie jak: jęczmień ozimy, pszenżyto ozime i owies. Stado bydła liczy 48 sztuk i składa się z 22 krów mlecznych, 6 byczków pozostawionych do opasu i jałówek. Surowiec w ilości około 14 tys. litrów miesięcznie dostarczany jest do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Garwolin w Woli Rębkowskiej.

Najlepiej sprawdza się zakiszanie w pryzmie

Od przejęcia gospodarstwa przez pana Wojciecha sianokiszonka sporządzana jest głównie w pryzmach.

Zbiór przyczepą samozbierającą i zakiszanie na pryzmach jest metodą szybką i tanią. Staram się zakisić w ten sposób jak najwięcej zielonki. Zbieramy przyczepą pierwszy pokos traw, ale z kolejnymi to już bywa różnie. Większość użytków zielonych stanowią łąki torfowe, na które po deszczach nie da się wjechać przyczepą samozbierającą, więc jakoś radzimy sobie prasą – mówi hodowca.

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

autor Józef Nuckowski

Józef Nuckowski

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Protesty rolników - gdzie i dlaczego rolnicy strajkują? [NA ŻYWO]

W aż 14 miejscowościach dziś i jutro odbędą się protesty rolników. Towarzyszymy im z naszą kamerą. Na bieżąco będziemy Wam relacjonować przebieg strajków: tu i na naszym profilu FB. Zobacz, gdzie i dlaczego blokowane są drogi. 

czytaj więcej

Rynek produkcji żywności ekologicznej w natarciu!

Pandemia i kolejne lockdowny spowodowały, że coraz więcej Polaków skłania się ku ekologicznej żywności. Konsumenci kupując ekologiczną żywność chcą przede wszystkim zadbać o zdrowie swoje i najbliższych. Zobacz, jak zmienił się polski rynek żywności ekologicznej w ostatnich latach, i jakie są nowe kanały dystrybucji biożywności?

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła – nadal rosną, a żywca brakuje

Stawki za bydło w skupach stale rosną. Podwyżki rzędu 40-60 gr/kg z tygodnia na tydzień to nic nadzwyczajnego. Niewiadomo tylko, ile potrwa ta hossa...

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)