Więcej pieniędzy na Szklankę Mleka dla Polski
Komisja Europejska planuje zwiększenie budżetu na darmowe mleko, warzywa i owce w szkole w tych państwach, w których znajdują się przesiedlone z Ukrainy dzieci. Więcej pieniędzy może dostać m.in. Polska.
Więcej pieniędzy na mleko w szkołach
Komisja Europejska zezwala na wewnętrzną redystrybucję unijnych dopłat w ramach programu bezpłatnych owoców, warzyw i mleka dla szkół. Chodzi o to, by kraje, które nie wykorzystały budżetu tego programu, przekazały pieniądze państwom z największą liczbą uchodźców z Ukrainy. W ten sposób część środków może trafić do Polski.
- Kraje, które mają niewykorzystany budżet, mogą przekierować go do krajów przyjmujących przesiedlone ukraińskie dzieci - poinformował komisarz ds. rolnictwa UE Janusz Wojciechowski.
Countries that have unused budget can redirect it to countries welcoming displaced Ukrainian children.Today the Commission proposes an internal redistribution of EU aid under the #SchoolSchemeEU for free fruit, vegetables & milk in schools.
More info: https://t.co/Bs5RabfP30 pic.twitter.com/f40DOqACNO — EU Agriculture🌱 (@EUAgri) June 2, 2022
Darmowe owoce, warzywa i mleko dla 15 mln uczniów w UE
Unijny program dla szkół ma na celu promowanie zdrowego odżywiania i zrównoważonej diety poprzez dystrybucję owoców, warzyw i przetworów mlecznych wśród uczniów. Jednocześnie posiada rolę informacyjną w temacie produkcji rolnej i dobrych nawyków żywieniowych.
W latach 2020–2021 w UE skorzystało z niego około 15 mln uczniów. Całkowity budżet UE, przeznaczony na realizację programu wynosi 220,8 mln euro na rok szkolny, z czego do 130,6 mln euro przeznacza się na owoce i warzywa oraz do 90,1 mln euro na produkty mleczne. Budżet ten jest podzielony na poszczególne kraje. Ich poziom ustalany jest przez Komisję na podstawie wniosków spływających z poszczególnych państw członkowskich.
Kraje mają czas na zgłoszenie się po dodatkowe pieniądze do 15 czerwca
W nowo ogłoszonym rozporządzeniu wzywa się państwa członkowskie do dokonania przeglądu ich wniosków o pomoc UE na następny rok szkolny, trwający od 1 sierpnia 2022 r. do 31 lipca 2023 r. W związku z bezprecedensową sytuacją państwa członkowskie mogą przedłożyć do 15 czerwca wnioskowaną dodatkową kwotę wsparcia. Komisja do 15 lipca ma podjąć decyzję w sprawie nowych przydziałów na następny rok szkolny w zależności od otrzymanych powiadomień, przekierowując niewykorzystane kwoty do krajów przyjmujących największą liczbę ukraińskich dzieci.
Artur Puławski, fot. envato.com
Najważniejsze tematy