Ogromna inwestycja spółdzielni mleczarskiej Arla w Niemczech
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ogromna inwestycja spółdzielni mleczarskiej Arla w Niemczech

09.06.2022autor: Artur Puławski

Arla otworzyła nowy zakład produkcyjny w mleczarni Pronsfeld w Niemczech. To największa do tej pory inwestycja firmy w branży mleczarskiej.

Duńska spółdzielnia mleczarska ARLA FOODS uruchomiła największą w Europie instalację do produkcji mleka w proszku. Jej lokalizacja to Pronsfeld w Niemczech. Wartość pracującej już inwestycji spółdzielni to 190 mln euro.

Dzięki inwestycji spółdzielnia mleczarska Arla wyprodukuje 90 000 ton mleka w proszku

Władze spółdzielni uważają, że nowa inwestycja pozwoli na produkcję 90 000 ton mleka w proszku, które trafi głównie do państw rozwijających się. Głównymi odbiorcami mają być kraje Bliskiego Wschodu, Afryki Zachodniej i Azji Południowo – Wschodniej. Jurgen Wolf będący kierownikiem projektu stwierdza, że to największy projekt do tej pory realizowany przez spółdzielnię. Znalazł on pełną aprobatę wśród jej członków. W budowę obiektu zaangażowane były 264 firmy. Zakład ma docelowo przetwarzać 1,7 miliarda litrów mleka w ciągu roku. Polska produkcja mleka w roku 2021 wynosiła 14,7 miliarda litrów. 

Zakład w Pronsfeld ma być obiektem strategicznym, który pozwoli firmie na znaczny rozwój działalności międzynarodowej. Mleko w proszku jest produktem, który idealnie się do tego nadaje. W krajach docelowych jest konfekcjonowany do mniejszych opakowań. Ponadto można produkować z niego mleko spożywcze.

Arla zbuduje farmy mleczne w Nigerii i Bangladeszu

Jako główne kierunki, na które ma być kierowana produkcja z zakładu wskazano między innymi Nigerię i Bangladesz. W pierwszym z tych państw Arla ma zamiar budować farmy mleczne. Pierwsza z nich ma powstać jeszcze w tym roku. Hodowla w nim ma być prowadzona na obszarze 200 ha przy obsadzie krów mlecznych liczącą 400 sztuk. Mleko z budowanych obiektów ma być przetwarzane w lokalnej mleczarni. Przedsiębiorstwo ma na celu również edukowanie lokalnych rolników aby rozwijali własną produkcję. Tamtejszy krajowy sektor mleczarski jest w stanie zaspokoić  tylko 10% zapotrzebowania. 

Artur Puławski, fot. Arla

autor Artur Puławski

Artur Puławski

Analityk rynku mleczarskiego, współpracuje z redakcjami Tygodnika Poradnika Rolniczego, czasopisma "Elita Dobry Hodowca" oraz portalem mleko24.pl

Analityk rynku mleczarskiego, współpracuje z redakcjami Tygodnika Poradnika Rolniczego, czasopisma "Elita Dobry Hodowca" oraz portalem mleko24.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Fonterra odrabia straty. Wzrosły ceny produktów mlecznych

Indeks cen produktów mlecznych na GDT wzrósł 7 czerwca o 1,5%, to pierwsze odbicie po 5 aukcjach spadkowych.

czytaj więcej

Więcej pieniędzy na Szklankę Mleka dla Polski

Komisja Europejska planuje zwiększenie budżetu na darmowe mleko, warzywa i owce w szkole w tych państwach, w których znajdują się przesiedlone z Ukrainy dzieci. Więcej pieniędzy może dostać m.in. Polska.

czytaj więcej

TOP 20 największych mleczarni na świecie

Jak co roku Rabobank opublikował Globalny Raport Mleczarski – Raport Dairy TOP 20, w którym wyróżnionych zostało 20 najlepszych mleczarni na świecie. Kolejność miejsc zajmowanych w czołowej dwudziestce była ustalana na podstawie obrotów produktami mlecznymi wykazanych przez daną firmę. Jak zmienił się ranking od 2021 r.?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)