W oborze wolnostanowiskowej łatwiej jest zarządzać rozrodem krów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W oborze wolnostanowiskowej łatwiej jest zarządzać rozrodem krów

05.07.2021autor: Andrzej Rutkowski

Jeszcze kilka miesięcy temu Jacek Wierzbicki nie korzystał z żadnego systemu wspomagającego wykrywanie rui, wszak krowy utrzymywał w oborze uwięziowej, a tu zastosowanie takich rozwiązań jest mocno ograniczone.

Obora wolnostanowiskowa daje inne możliwości

Jednak po wybudowaniu i zasiedleniu wolnostanowiskowej obory pojawiły się nowe możliwości, z których rolnik chętnie skorzystał.

r e k l a m a
Hala udojowa GEA typu rybia ość 2x6 stanowisk, mierzy ilość udojonego mleka, posiada automatyczne ściągacze, ponadto sparowana jest z systemem zarządzania stadem, za pomocą którego można monitorować i analizować parametry doju poszczególnych krów. System zarządzania daje też możliwość kontroli dokarmiania na stacjach paszowych GEA, na których wydajniejsze krowy otrzymują premię w postaci paszy treściwej. Trzecim filarem komputerowego systemu jest wykrywanie rui. To właśnie ta funkcja szczególnie przypadła do gustu hodowcy, który jednak traktuje ją jako pomocną wskazówkę, a nie nieomylną wyrocznię.

Systemy wykrywania rui oparte na wzmożonej aktywności ruchowej krów są bardzo pomocne, jednak tych danych nie możemy brać w ciemno jako pewnik. Jest to cenna informacja, którą trzeba potwierdzić także naoczną obserwacją. Jednak grono podejrzanych, a więc szczegółowo obserwowanych zwierząt mamy mocno zawężone, co daje dużą oszczędność czasu. System wykrywania rui szczególnie przydaje się gdy na dłużej odjeżdżamy z gospodarstwa, ponadto prognozuje, kiedy ruja może wystąpić. W łatwy sposób można też prześledzić całą historię rozrodu każdej konkretnej sztuki – powiedział Jacek Wierzbicki.

Ważne, po czym stąpają racice

Obora na 90 DJP (dużych jednostek przeliczeniowych) posiada wymiary 26 x 44 m, a wysokość w kalenicy sięga 8 m. Stalową konstrukcję słupową zwieńczono świetlikiem kalenicowym, dzięki czemu obiekt jest widny i dobrze wentylowany. Dostęp powietrza i światła dodatkowo zwiększają boczne otwory wysokie na 1,8 m regulowane za pomocą kurtyn z poliwęglanu. W upalne dni załączane są również wentylatory w liczbie 5 sztuk.

Sektor dla krów dojnych posiada 3 rzędy legowisk wyłożonych matami. Po drugiej stronie stołu paszowego dla jałówek i krów zasuszonych zastosowano głęboką ściółkę.

Ze względu na higienę i suche legowisko maty dodatkowo ścielimy słomą, w korytarze gnojowe również sypiemy słomę, aby przeciwdziałać poślizgnięciom oraz negatywnemu wpływowi wilgoci na racice. Obornik usuwamy za pomocą ładowarki. Docelowo chcemy zastosować specjalne maty w korytarzach gnojowych, które jeszcze bardziej podniosą bezpieczeństwo oraz warunki, w jakich znajdują się racice. Najbardziej niebezpiecznie jest, gdy któraś krowa ma ruję, wtedy w całym stadzie panuje popłoch i niepokój. Dlatego gdy taką sztukę wychwycimy, to zaraz jest oddzielana od stada i czeka na zabieg inseminacji w izolatce – wyjaśnił Jacek Wierzbicki.

Obora o wymiarach 26 x 44 m
  • Obora o wymiarach 26 x 44 m

Stacja paszowa jest chętnie odwiedzana przez krowy

  • Stacja paszowa jest chętnie odwiedzana przez krowy

Więcej krów, mniej pracy

W warunkach starej obory hodowcy mogli utrzymywać do 30 krów, dziś mają już dwa razy tyle, a ich docelowa liczba to 70.

Przy dwa razy większej obsadzie mamy o połowę mniej pracy niż w starej uwięziówce, to najlepiej świadczy o funkcjonalności obory wolnostanowiskowej. Mniej pracy fizycznej to wygoda, osiągnięta głównie dzięki takim rozwiązaniom jak hala udojowa oraz wóz paszowy – podkreślił

Jacek Wierzbicki dodając, że obecnie używany paszowóz mieli na testach, a teraz jest użytkowany w formie wypożyczenia. Hodowcy czekają na zamówiony już inny model od tego samego producenta, czyli Blattin. Będzie on o 2 kubiki większy, zatem o pojemności 13 m3 z tym samym poziomym systemem mieszania. Do pracy z paszowozem rolnicy przeznaczyli ciągnik MTZ o mocy 80 KM.

Po przejściu do nowej obory znacznie poprawiła się też zdrowotność wymion, a średni poziom komórek somatycznych w 1 ml mleka zbiorczego spadł z 350–400 tys. do 150–200 tys. Zdaniem rolnika, jest to wynik zmiany środowiska bytowania i technologi doju oraz wprowadzenia dippingu poudojowego z kubka, zasklepiającego kanały strzykowe przed drobnoustrojami.

Dobór indywidualny

Dawka TMR dla krów dojnych wyliczona jest na 28 l produkcji dziennej od krowy, ale wydajniejsze sztuki są dokarmiane na stacjach paszowych pełnoporcjowym granulatem z firmy BioFeed o zawartości 22% białka. W skład dawki TMR zadawanej krowom wchodzą takie pasze jak: kiszonka z kukurydzy, kiszonka z podsuszonych roślin lucerny, kiszone wysłodki buraczane, koncentrat białkowy, śruta z własnych zbóż, dodatek mineralno-witaminowy oraz kreda pastewna. Lada moment dawka zostanie wzbogacona o drugi środek buforujący, najprawdopodobniej będzie to kwaśny węglan sodu.

  • Stacja paszowa jest chętnie odwiedzana przez krowy
Doboru buhajów dokonują pracownicy PFHBiPM indywidualnie pod każdą krowę, uwzględniając jej cechy oraz pochodzenie. W stadzie przeważają hf-y, a 6 krów to krzyżówki hf-a z montbeliardem. Od tego roku Jacek Wierzbicki sam wykonuje zabiegi inseminacji. W tym celu ukończył odpowiedni kurs zorganizowany przez SHiUZ Bydgoszcz. Coraz więcej stosuje nasienia seksowanego na jałówkach, aby ograniczyć zakup materiału hodowlanego z zewnątrz.

Na zasiedlenie obory już dokupiliśmy 20 jałówek cielnych z okolicznych gospodarstw. To dobre sztuki, ale też nie były tanie. Pomimo że odchów własnej jałówki też nie jest tani, to jednak odchowując samemu można zaoszczędzić przynajmniej 30% kosztów zakupu – zakończył Jacek Wierzbicki.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski
autor Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak poprawić rozród krów w oborze uwięziowej?

Na rynku oferta systemów do wykrywania rui w oborach wolnostanowiskowych jest bogata, jednak dostępność takich, które będą sprawdzały się w oborze uwięziowej niewielka. Natalia i Mariusz Rumianowie zdecydowali się przetestować, jak sprawdzi się w uwięziowych warunkach system e-stado.

czytaj więcej

Jak zapewnić dobrą kondycję krów w oborze z posadzką szczelinową?

Po blisko 2 latach oczekiwania na zakup sąsiadującej z gospodarstwem działki, Sebastian Buczyński mógł wreszcie zrealizować swoje plany. Z pomocą aktywnie pomagających mu rodziców Barbary i Leszka Buczyńskich, całkowicie zmienił oblicze rodzinnego gospodarstwa, w którym oficjalnym następcą został w 2016 roku.

czytaj więcej

Czy w dobie "Piątki dla Zwierząt" warto budować oborę uwięziową?

Państwo Paczóscy utrzymują krowy mleczne i jałówki wysoko cielne w budynku, do którego nie da się wjechać wozem paszowym. Docelowo hodowcy chcieliby wybudować nową oborę z szerokim korytarzem paszowym umożliwiającym wjazd paszowozem. Zastanawiają się jednak nad wyborem systemu utrzymania zwierząt.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)