Trudne lata dla mleczarstwa dopiero nadejdą
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Trudne lata dla mleczarstwa dopiero nadejdą

10.03.2020

– Sytuacja na rynku mleka zaczyna się pogarszać. Mleczarstwo przechodzi dwuletni cykl koniunkturalny. Ostatnie dwa lata były złe, ale jak spojrzeć na początek tego roku, to uważam, że ten też jest zły – Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich w ten sposób rozpoczął 26 lutego spotkanie przedstawicieli rad nadzorczych, zarządów spółdzielni oraz innych firm z Janem Krzysztofem Ardanowskim, ministrem rolnictwa.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak epidemia koronawirusa i Brexit wpłynęły na rynek mleka w Polsce
  • Co jest obecnie największym problemem polskiej spółdzielczości
  • Czy zostanie zmieniony wiek emerytalny rolników

Epidemia koronawirusa i Brexit znacząco wpłynęły na rynek mleka

Tanieje masło i mleko w proszku, a w styczniu mamy skup wyższy o ponad 20 mln l niż przed rokiem. Rosną ceny środków produkcji i rolnicy będą liczyć na większe dochody ze sprzedaży mleka. Z powodu sytuacji w Chinach i problemów z koronawirusem, to co zazwyczaj eksportujemy pozostanie w Polsce.

r e k l a m a
Minister Ardanowski zabierając głos skupił się na stanie negocjacji budżetu Unii Europejskiej na kolejne siedem lat.

Komisja Europejska tłumaczy, że trzeba zmniejszyć fundusze na rolnictwo, bo brexit sprawił, że Wielka Brytania nie wpłaciła swojej składki, potrzebne są pieniądze dla ogromnej rzeszy imigrantów, którzy napłynęli do Europy, a przed nami stoją wyzwania związane ze zmianą klimatu – mówił minister Ardanowski. – Chcę wszystkich uspokoić, że te negocjacje idą dobrze, wbrew temu co mówią niektórzy politycy opozycji. Determinacja premiera Morawieckiego jest olbrzymia, zwłaszcza jeśli chodzi o fundusze spójności i politykę rolną.

Jak wyjaśniał minister, Holandia skrzyknęła sześć krajów, które opowiedziały się przeciw zrównaniu dopłat, m.in. powołując się na niższe koszty produkcji w krajach takich jak Polska, co jak twierdzi Ardanowski jest oczywistą bzdurą.

U was wszystko tańsze

Dziś w Brukseli nikt już nie kwestionuje naszych racji. Jeśli chodzi o budżet to pytanie brzmi: skąd przesunąć pieniądze lub jak zwiększyć składki członkowskie. Polska jest do tego gotowa. Twarde stawianie sprawy przynosi skutek. Przykładem jest klimatyczna neutralność, kiedy próbowano nas przymusić do całkowitej rezygnacji z węgla i Polska jako jedyny kraj w Europie dostała własną ścieżkę dochodzenia do neutralności klimatycznej – mówił minister.

Odnosząc się do kosztów produkcji w polskim rolnictwie, wspomniał o spotkaniu z wiceministrem rolnictwa Niemiec, które nam zarzucały, że „u was wszystko jest tańsze”. – Przyjechaliśmy z ekspertami i policzyliśmy, że w Polsce nawozy są droższe niż w Niemczech – wyliczał Ardanowski.

Odnosząc się do sytuacji w mleczarstwie stwierdził, że ten sektor powinien się opowiedzieć, jakiego modelu Wspólnej Polityki Rolnej oczekuje i jakie ma propozycje odnośnie wsparcia w nowej 7-letniej perspektywie finansowej.

Teraz jest czas, kiedy przygotowujemy propozycje co chcemy w rolnictwie osiągnąć do 2027 r. Kwestia unijnych pieniędzy jest ważna, ale nie najważniejsza. Przede wszystkim musimy wiedzieć co chcemy robić. Musimy zadbać o to, aby zapewnić rolnikom dochód. Wiele lat temu ówczesny szef ludowców mówił, że Polacy są mistrzami w wyciskaniu „brukselki”. A przecież nie chodzi o to, aby wydawać pieniądze bez sensu, dla samego wydawaniamówił Ardanowski.

  • Od lewej: Rafał Ołubek – przewodniczący rady nadzorczej ŁSM JOGO, Krzysztof Jankowski – prezes Łódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej JOGO, Dariusz Sapiński – prezes zarządu SM Mlekovita, Stanisław Wójcik – OSM Bidziny

Wracają małe zakłady przetwarzające i ubój zwierząt w gospodarstwach

Minister zapowiedział także, że dopiero po uchwaleniu budżetu, który obecnie utknął w senacie, uruchomiona zostanie pomoc suszowa za zeszły rok. Dodał, że Polska chce uzależnić dopłaty do trwałych użytków zielonych od posiadania minimalnej liczby zwierząt. Uzasadniał również zmianę przepisów pozwalającą na ubój zwierząt w gospodarstwach.

Kiedy wchodziliśmy do UE, zlikwidowaliśmy małe zakłady przetwarzające mięso na wsi. Rolników zredukowano do roli producentów surowca. Dlatego dziś przywracamy małe ubojnie i jeśli ktoś ma umiejętności i tradycję, to może sprzedawać ze swoich zwierząt mięso i wędliny. Oczywiście wielcy przetwórcy podnieśli larum, że to zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu – wyjaśniał Ardanowski.


Od prawej: Jan Krzysztof Ardanowski – minister rolnictwa, Wojciech Wilamowski – przewodniczący rady KZSM
  • Od prawej: Jan Krzysztof Ardanowski – minister rolnictwa, Wojciech Wilamowski – przewodniczący rady KZSM
Zwrócił także uwagę na kwestionowanie roli rolnictwa. Jest ono prezentowane jako działalność szkodliwa, która niszczy „Matkę Ziemię”. Aktywiści domagają się likwidacji produkcji bydła, bo w żwaczu powstaje metan, dążą do zakazu produkcji mięsa.

Bardzo proszę, aby środowiska, których dotyczą te postulaty, także producenci i przetwórcy mleka, opowiedzieli się w tej sprawie – zachęcał minister.

Trzeba naprawić polską spółdzielczość

Jan Krzysztof Ardanowski odniósł się także do głosów zarzucających mu nieuzasadnione krytykowanie spółdzielczości.

Nie ma polityka bardziej oddanego spółdzielczości niż ja. Spółdzielczość odtworzyła się po 1989 r., ale czy zdąża we właściwym kierunku? Moim zdaniem nie, bo docierają do mnie liczne sygnały dotyczące złej sytuacji w tym sektorze. Musimy dokonać odnowienia polskiej spółdzielczości i tu ogromną rolę spełnia Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich. Zarządy wielu spółdzielni oderwały się od rolników–właścicieli. Dostaję informacje o wysokich wynagrodzeniach zarządu przy marnych cenach mleka czy ogromnych odprawach. Po walnym zgromadzeniu to rada nadzorcza rządzi w spółdzielni. Każdy jej członek musi sobie zdawać sprawę z tego, że bierze odpowiedzialność za interesy każdego członka spółdzielni, a nie tylko za swoje gospodarstwo. Naprawienie spółdzielczości jest w waszych rękach – apelował minister Ardanowski. – Narzekacie na sieci handlowe, ich ceny i warunki. Przecież sieci muszą od was kupić, bo konsumenci potrzebują waszych produktów. Jeśli nadal dacie się sieciom ogrywać, to zniszczą was po kolei.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Szanse i zagrożenia dla mleczarstwa w 2020 r.

Pod takim hasłem prowadzono tegoroczną Konferencję Polskiego Mleczarstwa Euromlecz 2020 w Klinice Uzdrowiskowej „Pod Tężniami”, która odbyła się w Ciechocinku w dniach 9–12 stycznia. Uczestnicy dyskutowali m.in. o niekorzystnych zmianach w przepisach dotyczących gospodarowania odpadami. Zastanawiali się także nad zmianami w upodobaniach konsumenckich oraz w sytuacji rynkowej mleczarstwa.

czytaj więcej

Dariusz Sapiński z Mlekovity: Nadchodzą dobre czasy dla mleczarstwa

19 grudnia 2019 roku w Hotelu Gutland w Wysokiem Mazowieckiem odbyło się spotkanie opłatkowe zorganizowane przez Spółdzielnię Mleczarską Mlekovita. W uroczystości uczestniczyli między innymi przedstawiciele Grupy Kapitałowej Mlekovita oraz Oddziałów Mlekovity, członkowie rady nadzorczej SM Mlekovita oraz przedstawiciele firm i instytucji, które na co dzień z Mlekovitą współpracują. 

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)