Tajemnica dobrego TMR-u dla krów tkwi... w oborze stropowej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Tajemnica dobrego TMR-u dla krów tkwi... w oborze stropowej

28.12.2019

Dodanie do TMR-u zabrudzonej, mokrej lub co gorsza, zapleśniałej słomy, to dla Zbigniewa Płótnickiego kategoryczny błąd, skutkujący nie tylko spadkiem mleczności, ale rzutujący na zdrowotność i płodność całego stada. Dlatego rolnik nie narzeka na to, że posiada oborę stropową, a wręcz przeciwnie, gdyż może zmagazynować tam ok. 500 balotów siana i słomy.

Z artykułu dowiesz się

  • Jaką rolę odgrywa słoma w żywieniu krów?
  • Dlaczego warto sporządzać paszę treściwą samodzielnie?
  • Co jest najważniejsze w fachu inseminatorskim?
Dla zbudowania odpowiedniej struktury TMR-u na każdą krowę w zmiksowanej dawce przypada 1 kg siana oraz od 1 do 1,5 kg słomy. Musi być to pasza sucha i pachnąca. Jakość słomy dotyczy również ścielenia, bo środowisko bezpośrednio otaczające wymię również powinno być wolne od patogenów chorobotwórczych jak np. grzyby, co ma znaczenie w ograniczeniu występowania mastitis. Dlatego kolejne 300 balotów słomy magazynujemy w stodole. W sumie rocznie gromadzimy aż 1000 balotów słomy, z czego 800 zakupujemy – wyjaśnił Zbigniew Płótnicki.

Z gotową paszą bywa różnie

Obora uwięziowa z 2015 roku o wymiarach 30 x 15 m posiada stół paszowy szeroki na 4,5 m. W dwóch rzędach umiejscowiono 48 legowisk ścielonych słomą, o długości 1,75 m. Obornik usuwany jest za pomocą zgarniaczy szynowo-linowych. Za dój odpowiada dojarka przewodowa z 4 aparatami udojowymi, zaś niebawem 2 zostaną dokupione. Mleko trafia do schładzalnika o pojemności 1750 l. Bezpośrednio do obory przylega magazyn paszowy, gdzie również wygospodarowano miejsce do zaparkowania zestawu wóz paszowy plus ciągnik.

r e k l a m a
Od 2 lat w gospodarstwie pracuje paszowóz Euromilk o pojemności 10 m3 z pionowym ślimakiem. Posiada przednią taśmę rozładunkową umożliwiającą wysyp TMR-u na obie strony. Do jego napędzania wykorzystywany jest ciągnik o mocy 75 KM.

W skład TMR-u oprócz słomy i siana, zapewniających odpowiedni poziom włókna, wchodzą takie pasze jak: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka oraz suche wysłodki buraczane. Z kolei mieszanka treściwa, jaką rolnicy sami sporządzają, zadawana jest z ręki w indywidualnych dawkach, każdej krowie wedle wydajności. Ta pasza treściwa powstaje na bazie takich komponentów jak: własne śruty zbożowe, poekstrakcyjna śruta sojowa i rzepakowa, DDGS kukurydziany, drożdże, preparat neutralizujący mikotoksyny, bufor oraz dodatek mineralno-witaminowy.

Sporządzając mieszankę treściwą dokładnie wiemy co w niej jest. Bo z gotową kupną paszą bywa różnie. Raz już przeszliśmy na pełnoporcjowy granulat i na jeden odbiór mleka straciliśmy 100 l – podkreślił Zbigniew Płótnicki.

Wóz paszowy Euromilk w magazynie paszowym przylegającym bezpośrednio do obory
  • Wóz paszowy Euromilk w magazynie paszowym przylegającym bezpośrednio do obory

Córka gospodarza jest inseminatorką

Już trzeci rok Klaudia Rzeszotarska – córka Zbigniewa Płótnickiego i młoda hodowczyni, sama inseminuje krowy i jałówki. Ukończyła w tym celu odpowiedni kurs zorganizowany przez Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu z siedzibą w Tulcach. Również z tej firmy rolnicy zamawiają nasienie, głównie od buhajów rasy hf, ale nie tylko, bo coraz bardziej zyskują w oczach gospodarzy krzyżówki z simentalem typu mlecznego.

Simental to bydło bardziej odporne, mniej podatne na zapalenia wymion. Ma też mocniejsze nogi, co ma duże znaczenie przy oborze uwięziowej. Zauważyliśmy, że krzyżówki z simentalem łagodniej przechodzą okres okołoporodowy, co dla nas ma kolosalne znaczenie, gdyż w tym roku aż 9 krów rasy hf wybrakowaliśmy właśnie w związku z problemami okresu okołoporodowego – stwierdził Zbigniew Płótnicki.

W fachu inseminatorskim zdaniem Klaudii Rzeszotarskiej najważniejszy jest odpowiedni moment krycia, jednak w okresie upałów coraz trudniej wykryć ruję. Tego lata wiele krów na skutek stresu cieplnego obniżyło swoją skuteczność krycia, problemem były też ruje nienaturalnie wydłużone.

Zaledwie od miesiąca obora objęta jest oceną użytkowości mlecznej.

Młodym zależało, aby prowadzić ocenę, a ja byłem przeciwny, bo nie chciałem, aby ktoś obcy kręcił się po oborze, ale teraz jestem bardzo zadowolony. Ocena daje dużo informacji, wiemy nie tylko, która krowa ma ile komórek somatycznych w mleku, jaki tłuszcz i białko, ale też możemy dokładnie śledzić poziom mocznika – wyjaśnił Zbigniew Płótnicki.

Korytarze za kanałami gnojowymi mają po 2,5 m szerokości, dzięki czemu można ustawić tu na zapas baloty ze słomą do ścielenia i jeszcze swobodnie przejść
  • Korytarze za kanałami gnojowymi mają po 2,5 m szerokości, dzięki czemu można ustawić tu na zapas baloty ze słomą do ścielenia i jeszcze swobodnie przejść

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Robot na szynach daje krowie indywidualną dawkę paszy

Krowy korzystają z czteroletniej obory posiadającej 60 legowisk uwięziowych. Jej wymiary to 12,5 x 45 m, zaś stół paszowy ma szerokość 5 m. Aby uniezależnić się od zakupu słomy, Piotr Januszkiewicz zdecydował się na maty legowiskowe i metalowe ruszta, niezbędne do zastosowania systemu bezściołowego.

czytaj więcej

Obora z dwoma poziomami i schodami – po co takie rozwiązanie?

W tym roku w gospodarstwie Agnieszki i Alberta Dominikowskich bydło wyjątkowo długo chodziło na pastwiskach. Pogoda była sprzyjająca i – jak mówią gospodarze – dobrze, że tak się złożyło, bo niektóre cielęta zostały odsadzone od mamek, co jest mniej stresowe niż w przypadku naturalnego odsadzenia przez krowę.

czytaj więcej

Nowa obora wolnostanowiskowa to mniej pracy i mniej komórek somatycznych

Możliwość skorzystania z dofinansowania z Europejskiego Funduszu Na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich sprawiła, że Radosław Nowak znacznie  przyspieszył plany budowy nowej obory. Symboliczne jej otwarcie, w gronie przyjaciół, odbyło się pod koniec listopada bieżącego roku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)