Sztuczna inteligencja ostrzeże rolnika przed trudnym wycieleniem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sztuczna inteligencja ostrzeże rolnika przed trudnym wycieleniem

17.01.2023autor: Beata Dąbrowska

Naukowcy z holenderskiego Uniwersytetu w Groningen opracowali model komputerowy, który może przewidywać ryzyko problemów z wycieleniem u poszczególnych krów, nawet jeszcze przed ich inseminacją.  

W jaki sposób sztuczna inteligencja będzie pomagać rolnikom?

Oznacza to, że prognoza opiera się wyłącznie na informacjach o krowie, a nie na informacjach o ojcu cielęcia. Model może pomóc rolnikom uniknąć trudnych porodów, na przykład poprzez specjalne krycie krów o zwiększonym ryzyku problemów z wycieleniami buhajami o wysokich walorach hodowlanych pod względem łatwości wycieleń.

Do swoich badań naukowcy wykorzystali zestaw danych zawierający informacje od ponad 130 000 cieląt, od ponad 55 000 krów holsztyńskich w 775 gospodarstwach. Dotyczyło to danych pochodzących od zwierząt po drugim cielęciu i starszych. 3,3 procenta wszystkich urodzeń zostało sklasyfikowanych jako ciężkie.

r e k l a m a
Naukowcy przeanalizowali wszystkie dostępne dane za pomocą sztucznej inteligencji, czyli samouczącego się programu komputerowego. Badacze odkryli dużą liczbę cech, które przewidują ryzyko wystąpienia problemów z wycieleniem u poszczególnych krów. Najważniejszą z nich jest wartość hodowlana dla łatwości wycielenia się krowy. Ale również wartości hodowlane, takie jak: ocena kondycji, płodność czy postawa oraz chód wydają się mieć na to wpływ. Ponadto, dane dotyczące poprzednich wycieleń, takie jak okres ciąży i wskaźnik urodzeń, pomagają przewidzieć prawdopodobieństwo wystąpienia problemów w przyszłości.

Beata Dąbrowska
Źródło: Veeteelt.nl
Zdjęcie: Beata Dąbrowska

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Google wchodzi w rolnictwo i wypuszcza roboty w pole. Mają ograniczyć koszty rolnikom

Punktowy oprysk na pojedyncze rośliny, a co za tym idzie ograniczenie kosztów na środki ochrony roślin. Do tego szybkie prognozowanie wielkości plonu. Takie cuda rolnikom ma oferować łazik Mineral. Jego twórcą jest firma należąca do grupy Google. Jak dokładnie działa robot polowy od Google'a?

czytaj więcej

Jak sztuczna inteligencja zachęca do jedzenia mięsa? ChatGPT ma 5 pomysłów

Sztuczna inteligencja znajduje coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach. Przedstawicieli Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego(UPEMI) postanowili sprawdzić jakie pomysły na promocję mięsa ma ChatGPT. Co ciekawe, sztuczna inteligencja ostrzega przed narzucaniem innym diety wegańskiej.  

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)