Co krowa mówi do rolnika, nie tylko w Wigilię?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co krowa mówi do rolnika, nie tylko w Wigilię?

24.12.2019autor:

Aby zrozumieć sygnały, jakie poprzez swoje zachowanie wysyłają do nas krowy, musimy o nich jak najwięcej wiedzieć. Krowa to zwierzę stadne, hierarhiczne, które rozpoznaje 60–70 innych krów w stadzie. Krowy nie lubią wchodzić z jasnego pomieszczenia w ciemność, lubią widzieć, gdzie stawiają nogi i co się dzieje dookoła. Nie lubią zakrętów o pod kątem 90° oraz uwielbiają rutynę i stałość.

Z artykułu dowiesz się

  • Co wskazuje na to że krowa jest zdrowa?
  • Dlaczego tak istotne jest zapewnienie krowom odpowiednich warunków dla odpoczynku?
  • W jaki sposób rozpoznać po linii grzbietu, że z krową jest coś nie tak?
Zdrowa krowa jest ciekawska, czujna, ma błyszczącą skórę i wypełniony żwacz.  Zdrowa  krowa powinna przeżuwać przez 30–45% czasu i oddychać od 10 do 40 razy na minutę (w zależności od temperatury i wilgotności powietrza). Zdrowe krowy stoją prosto i spokojnie przy stole paszowym, a ich odchody nie są ani za gęste, ani za rzadkie.

r e k l a m a
Jak krowie mija dzień? Otóż przez 13 godzin na dobę odpoczywa leżąc. I właśnie w tym kontekście bardzo ważne jest stworzenie zwierzętom komfortowego miejsca do leżenia, tak by przez te kilkanaście godzin mogły (a nie musiały) spokojnie odpoczywać. Bo krowy powinny leżeć, gdyż leżąc produkują mleko. Ponadto, w czasie leżenia odpoczywają i wysychają racice.

Najlepsze warunki dla odpoczynku

Legowisko powinno więc umożliwić zwierzęciu przyjęcie naturalnych pozycji do odpoczynku, powinno być wygodne, o wymiarach pozwalających na swobodne, bezproblemowe wstawanie. Nie może być na nich mokro, bo krowy niechętnie kładą się na mokrej powierzchni. Najchętniej kładą się na miękkim i suchym legowisku. 

Okazuje się, że preferują piasek i trociny, a w dalszej kolejności słomę. Materace to jednak kompromis pomiędzy dobrym komfortem, a możliwościami organizacyjnymi. Warto więc na materac podścielić 2 cm warstwę ściółki oraz zadbać o absorbcję wilgoci i odkażanie. Gumowe maty nie nadają się do leżenia, są warte polecenia ale tylko na przepędy.

Okres leżenia krowy wynosi od pół do 3 godzin, co oznacza, że krowa kładzie się i wstaje około 16 razy dziennie. Jeżeli nasze krowy w danej chwili nie jedzą, nie piją i nie doją się, to większość z nich powinna leżeć. Jeżeli widzimy, że w oborze leży mniej niż 85% krów, to należy zastanowić się nad przyczyną takiej sytuacji i oczywiście jak najszybciej podjąć odpowiednie działania.

Komfort w przerwach od leżenia

Krowy muszą mieć również komfort stania i chodzenia. Kulawe zwierzęta niechętnie idą jeść, pić, nie wchodzą w interakcje  społeczne, nie manifestują rui i przede wszystkim bardzo cierpią.  Kulawizny bardzo bolą. Gdy krowy nie idą jeść, to mniej przeżuwają i szybko się zakwaszają.
Obserwujmy zatem krowy w ruchu. Gdy linia grzbietu jest prosta to oznacza, że ze zwierzęciem nie ma żadnego problemu.  Gdy tylko linia grzbietu zaczyna się  łukowato wyginać, to sygnał, że  zaczyna się dziać się coś złego.

Pamiętajmy, że każda kulawizna to spadek wydajności. Statystyki mówią, że na 100 krów 30 cierpi z powodu kulawizn, a te  kosztują. I to niemało. Obliczono, że przy lekkich i średnich kulawiznach straty wynoszą ok. 800 zł na krowę, w przypadkach ciężkich nawet 1500 zł.

Z badań wynika, że jedna godzina leżenia więcej, to wzrost wydajności średnio o 3 litry
  • Z badań wynika, że jedna godzina leżenia więcej, to wzrost wydajności średnio o 3 litry
Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Należy być dumnym z pracy rolnika! Życzenia ministra na Święta Bożego Narodzenia

Czego minister Jan Krzysztof Ardanowski życzy rolnikom na Święta Bożego Narodzenia? Zapytaliśmy go o to podczas wywiadu. Oto jego odpowiedź i życzenia. 

czytaj więcej

Jak zadbać o krowy by dawały mleko w wieku nawet 12 lat?

Brak rąk do pracy w gospodarstwach powoduje, że hodowcy szukają nowych prostych i ekonomicznie uzasadnionych rozwiązań. Marcin Sieńko z Suchowoli, po odwiedzeniu obór w Niemczech i uczestniczeniu w procesie doju stwierdził, że hala udojowa Dairymaster, to idealne dla niego rozwiązanie. Od połowy sierpnia w oborze funkcjonuje już nowa dojarnia hali Swing – Over 2 x 12, którą wkomponowano w nowo wybudowany obiekt.

czytaj więcej

Krowy też cierpią na alergię! Jak ją rozpoznać i jak leczyć?

Co prawda wstrząs anafilaktyczny u bydła występuje stosunkowo rzadko, to niemniej wielu hodowców nie zdaje sobie sprawy, że podobnie jak ludzie, tak i zwierzęta mogą być uczulone na różne związki chemiczne zawarte w preparatach leczniczych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)