Stado 200 krów kryte wyłącznie naturalnie. Jakie to daje efekty?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Stado 200 krów kryte wyłącznie naturalnie. Jakie to daje efekty?

25.09.2019autor:

To rzadkość, by w stadzie liczącym prawie dwie setki krów, jego rozród opierał się wyłącznie na kryciu naturalnym. Tak właśnie jest w gospodarstwie Małgorzaty i Mariusza Brejnaków z Miłakowa, którzy hodowlane rozpłodniki kupują w znanej fermie bydła mlecznego – GR Komorowo. Buhaje kryją zarówno krowy, jak i jałówki.

Z artykułu dowiesz się

  • Od kogo hodowcy bydła czerpali inspiracje?
  • Jakie jest zapotrzebowanie na słomę w tak licznym stadzie?
  • Jakie są największe problemy w rozwoju gospodarstwa? 
W gospodarstwie pracujemy rodzinnie. Pomagają nam dzieci i jeden pracownik. Przy tak licznym pogłowiu trudno byłoby, więc dobrze zadbać o rozród. Sama obserwacja rui wymaga wiele uwagi i czasu, którego nam brakuje. Stąd też pomysł wykorzystania w rozrodzie krycia naturalnego – wyjaśniał Mariusz Brejnak, który – jak sam przyznał – przygodę z bydłem mlecznym rozpoczął całkowicie przypadkiem.

Przed laty zajmował się bowiem bydłem opasowym i kiedy zaprzyjaźniony właściciel ubojni zaproponował odpłatny opas 40 jałówek, pan Mariusz długo się nie zastanawiał. Szczególnie, że ceny bydła opasowego mocno wówczas spadały.
Kiedy przyszedł czas dostawy jałówek do ubojni, uzgodniliśmy, że zamiast nich trafią tam niesprzedane wcześniej byki. Jałówki zostały więc w gospodarstwie i po dwóch latach mieliśmy już praktycznie pełną oborę – wspomina pan Mariusz.

Hodowcy bydła spod Ostródy podpatrują wzorce z holenderskiego gospodarstwa

Kolejna, duża zmiana zaszła w gospodarstwie, gdy nasz rozmówca przypadkiem zobaczył u holenderskiego hodowcy gospodarującego w Polsce, jak również za granicą, jak wygląda produkcja mleka w oborze wolnostanowiskowej i o ile mniej jest w niej pracy niż w uwięziówce.
A że chcieć to móc, więc państwo Brejnakowie rozpoczęli modernizację budynków, we wcześniej zakupionym miejscu, tak by zaadaptować je dla potrzeb bydła mlecznego.

Jednocześnie inwestowali w niezbędne maszyny i urządzenia, nabywając tańsze, bo używane, na zachodzie Europy.

r e k l a m a

Dla stada 200 krów i 140 młodego bydła potrzeba słomy z 400 ha zbóż

Do dziś stado rozrosło się do 200 krów dojnych i ok. 140 sztuk młodzieży. Zwierzęta utrzymywane są w kilku zmodernizowanych obiektach, gdzie przebywają na głębokiej ściółce. Każdego dnia zużywane jest w gospodarstwie 7 balotów słomy. Aby zapewnić wystarczającą jej ilość, gospodarze muszą pozyskać słomę z ok. 400 ha zbóż. Własnych zasiewów zbożowych mają tylko 45 ha, tak więc pozostałą część zakupują bezpośrednio z pól. Jak poinformował pan Mariusz, 60 zł za tonę słomy – tyle trzeba dziś zapłacić za samodzielne jej zebranie po żniwach.

Od kilku miesięcy stado objęte jest oceną użytkowości mlecznej.
Chcieliśmy mieć narzędzia do lepszej kontroli stada – uargumentowała Małgorzata Brejnak – szczególnie, że nie mamy możliwości podzielenia stada laktacyjnego na grupy żywieniowe. Stare, zaadaptowane budynki i liczne w nich stado na to nie pozwalają.

Cielęta, te najmłodsze i nieco starsze, utrzymywane są  w budkach
  • Cielęta, te najmłodsze i nieco starsze, utrzymywane są  w budkach

W gospodarstwie wykonywany jest więc jeden TMR dla krów w laktacji, zbilansowany na produkcję 30 litrów mleka dziennie i jeden dla krów zasuszonych. W żywieniu hodowcom pomaga specjalista z firmy Trouw Nutrition.

Trudności z postawieniem nowej obory na 150 krów 

W planach hodowcy mają budowę nowej obory. I to już od dawna.
Nie obawiamy się tak kosztownej inwestycji, bo praktycznie mamy wszystko. I pogłowie do zasiedlenia obiektu, i odpowiednie zaplecze paszowe. Tylko obory brak, która, jak szacujemy sama w sobie szybko się spłaci, gdy krowy zamieszkają w prawdziwie komfortowych warunkach – stwierdził hodowca.
Niestety, w tej kwestii państwo Brejnakowie mają mocno pod górkę. Miłakowo – niegdyś wieś, dziś jest już miastem i jakiekolwiek inwestycje w budynki inwentarskie nie są tutaj mile widziane. I nieważne, że gospodarstwo położone jest na uboczu miasteczka. Trudności z uzyskaniem wszelkich pozwoleń ciągną się już długie lata. Determinacja gospodarzy jest jednak ogromna. Nie poddają się i robią wszystko, by budowa obory na 150 krów stała się faktem.

W tej hali namiotowej, do której dobudowano zadaszony stół paszowy, hodowcy utworzyli szpital dla krów
  • W tej hali namiotowej, do której dobudowano zadaszony stół paszowy, hodowcy utworzyli szpital dla krów

Brejnakowie - producenci mleka z Miłakowa

Małgorzata i Mariusz Brejnakowie, wspólnie z dziećmi: Mateuszem, Marleną i Maciejem, prowadzą rodzinne, mleczne gospodarstwo w miejscowości Miłakowo, w powiecie ostródzkim. Rolnicy gospodarują na 170 ha ziemi własnej i 26 ha dzierżawionych. Uprawy zbożowe zajmowały w tym roku 45 ha (w tym 20 ha pszenicy i 25 ha pszenżyta. Kukurydzę uprawiano na 70 ha, a na kolejnych 50 ha trawy.  Państwo Brejnakowie są dostawcami  mleka do Grupy Kapitałowej Polmlek – Oddział Lidzbark Warmiński, do którego sprzedają rocznie  ok. 1,5 mln litrów mleka.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Krowa w leasingu? To możliwe!

W leasing można wziąć samochód, maszynę albo...krowę, a dokładnie 10 krów lub wielokrotność tej liczby. To produkt jeszcze mało popularny, ale jak kogoś nie stać na krowę  wysokowydajną, może rozważyć taką formę finansowania jako alternatywę dla kredytu, który bywa nieopłacalny i trudny do zdobycia.

czytaj więcej

Przy ilu krowach opłaca się wprowadzić TMR i wóz paszowy?

Przy ilu krowach opłaca się z punktu widzenia ekonomicznego wdrożenie dawki TMR w stadzie krów mlecznych? To częsty temat rozmów hodowców i fachowców z branży, poruszany na licznych szkoleniach i spotkaniach w terenie. Jedni mówią 30, inni 40 czy nawet 50, zaś Krzysztof Stolarek uważa, że już przy 15 krowach ma to sens, a jego gospodarstwo od wielu lat jest na to najlepszym dowodem.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)