Samojezdny wóz paszowy Blattin King Lion zastąpił 3 maszyny rolnicze
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Samojezdny wóz paszowy Blattin King Lion zastąpił 3 maszyny rolnicze

18.11.2021autor: Beata Dąbrowska

Mariusz Tatys należy do grona największych hodowców bydła mlecznego na Dolnym Śląsku. Jego stado liczy 880 krów mlecznych o średniej wydajności 11 tys. kg mleka. Ekonomia produkcji mleka w tak dużej fermie rządzi się twardymi zasadami, których spełnienie możliwie jest m.in. poprzez inwestowanie w najbardziej zaawansowane technologicznie maszyny. Jedną z nich, która pracuje w gospodarstwie od kilku miesięcy, jest samojezdny, poziomy wóz paszowy King Lion od firmy Blattin.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są największe zalety inwestycji w samojezdny wóz paszowy Blattin King Lion
  • Co było istotnym czynnikiem przy wyborze paszowozu?
  • Czym cechuje się TMR sporządzany w paszowozie Blattin King Lion?

Kiedy warto zainwestować w samojezdny paszowóz?

Wcześniej, ale tylko przez rok, w gospodarstwie w Gołocinie, w żywieniu stada wykorzystywany był również poziomy, ale ciągniony wóz paszowy Blattin King.

r e k l a m a
Pod względem żywieniowym sprawdzał się doskonale, ale w efektywnym zarządzaniu dużą, mleczną fermą, w której większość prac wykonują zatrudnieni pracownicy ogromne znaczenie ma oszczędność czasu, kosztów i zasobów gospodarstwa. Trudno to uzyskać bez inwestowania w najbardziej zaawansowane technologicznie maszyny, a taką jest samojezdny, poziomy wóz paszowy. Owszem, koszt zakupu takiej maszyny jest bardzo duży, ale rekompensuje go wiele jej atutów – podkreśla hodowca.


Dodatkowe maszyny są zbędne

Jako najważniejszy argument za inwestycją w wóz King Lion Mariusz Tatys wymienił ograniczenie liczby maszyn niezbędnych do wykonywania TMR-ów.

Samojezdny wóz paszowy to maszyna „samowystarczalna”, która praktycznie zastępuje trzy: wóz ciągniony, współpracujący z nim ciągnik oraz ładowarkę teleskopową. 3 różne maszyny oznaczają 3 ich serwisy i 3 potencjalne awarie. Ponadto, gdy pasze składowane są w różnych, często oddalonych od siebie miejscach, a tak jest w naszym gospodarstwie, jeden pracownik nie jest w stanie poradzić sobie z wykonaniem kilkunastu wozów każdego dnia. Aspekt ten w ostatnim czasie nabiera ogromnego znaczenia, kiedy brakuje rąk do pracy. Tak więc to, co chcieliśmy uzyskać poprzez zakup wozu samojezdnego, czyli oszczędność na maszynach i operatorach zostało osiągnięte. W naszym gospodarstwie, przy sporządzaniu TMR-u w wozie ciągnionym pracować musiało bowiem dwóch operatorów.

Jak twierdzi Mariusz Tatys, inwestycja w kosztowny samojezdny, poziomy wóz Blattin King Lion, o mocy 238 KM ma swoje ekonomiczne uzasadnienie, tak pod względem żywienia wysokowydajnego stada, jak i efektywnego zarządzania mleczną fermą

  • Jak twierdzi Mariusz Tatys, inwestycja w kosztowny samojezdny, poziomy wóz Blattin King Lion, o mocy 238 KM ma swoje ekonomiczne uzasadnienie, tak pod względem żywienia wysokowydajnego stada, jak i efektywnego zarządzania mleczną fermą


Hodowca poinformował także, iż przy wyborze wozu bardzo istotnym czynnikiem były jego wymiary, które musiały być dostosowane do starych, popegeerowskich budynków, w których utrzymywane jest bydło.

I co jeszcze bardzo ważne, inwestując w wóz samojezdny, automatycznie wóz ciągniony stał się maszyną rezerwową, która w każdym większym gospodarstwie być powinna. Trudno bowiem wyobrazić sobie awarię wozu i brak możliwości wyżywienia kilkuset krów – podkreślił Mariusz Tatys.

Możliwość sporządzania niewielkich ilości suchego TMR-u dla cieląt przez tak wielką maszynę, bez jakiegokolwiek uszczerbku dla struktury paszy, to – zdaniem Jakuba Rojewskiego, zootechnika gospodarstwa – jeden z ważniejszych atutów wozu z poziomym systemem tnąco-mieszającym

  • Możliwość sporządzania niewielkich ilości suchego TMR-u dla cieląt przez tak wielką maszynę, bez jakiegokolwiek uszczerbku dla struktury paszy, to – zdaniem Jakuba Rojewskiego, zootechnika gospodarstwa – jeden z ważniejszych atutów wozu z poziomym systemem tnąco-mieszającym


Oszczędność pasz i paliwa

To kolejny atut samojezdnego, poziomego wozu paszowego, jaki wskazał nam Mariusz Tatys.

Wyższa cena zakupu tego typu wozu rekompensowana jest także w okresie jego użytkowania chociażby poprzez niższe zużycie oleju napędowego. Jak bardzo czynnik ten nabrał na znaczeniu, przekonujemy się w ostatnim czasie, szczególnie kiedy ceny paliw z tygodnia na tydzień są coraz wyższe. Wyposażony w szybkoobrotowy frez Blattin King Lion doskonale radzi sobie z wybieraniem pasz nawet z wysokich silosów, pozostawiając po wybraniu porządek w silosie i dobrze zabezpieczoną przed psuciem ścianę kiszonki. I tu zyskujemy pierwsze oszczędności związane z eliminacją strat paszy podczas wybierania. Ponadto maszyna jest standardowo wyposażona w wagę z transferem danych, co umożliwia pełną kontrolę przygotowywanych dawek. W wozie ciągnionym, który ładowany był ładowarką, precyzyjne zadawanie łyżką najdroższych, białkowych komponentów mieszaniny było praktycznie niemożliwe i zwykle były one w nadmiarze. Wykorzystując wóz samojezdny takie sytuacje nie mają miejsca, a oszczędności z tytułu precyzyjnego dawkowania pasz treściwych są faktem – wymieniał kolejne zalety wozu hodowca z Gołocina.

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Marek Wiącek wygrał SkillsPoland 2021. Będzie reprezentować Polskę w Szanghaju

W przyszłym roku w Szanghaju w dniach 12–17 października odbędą się największe na świecie zawody umiejętności branżowych WorldSkills. Nasz kraj będzie reprezentował m.in. Marek Wiącek, który wygrał krajowe eliminacje tych zawodów w kategorii "Mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych" zdobywając 95 punktów na 100 możliwych.

czytaj więcej

Poczciwy ciągnik Ursus C-360 zyskał drugie życie przy nowym paszowozie

Dostawcy Łódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej JOGO pozytywnie przyjęli zmiany w zarządzie swojej spółdzielni. Jednym z nich jest Paweł Łącki, który od ponad 3 lat pełni funkcję członka rady nadzorczej tejże mleczarni.

czytaj więcej

Mniej pracy, tańsze żywienie i zdrowsze krowy dzięki robotowi paszowemu

Inwestycja, jaką przed laty postanowił zrealizować Adam Zduniak okazała sią być strzałem w dziesiątkę. Jest nią – przeznaczony do obór uwięziowych – robot paszowy Euromilk, który każdej krowie zadaje indywidualną dawkę paszy treściwej dostosowaną do jej aktualnej produkcji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)