Poczciwy ciągnik Ursus C-360 zyskał drugie życie przy nowym paszowozie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Poczciwy ciągnik Ursus C-360 zyskał drugie życie przy nowym paszowozie

16.11.2021autor: Andrzej Rutkowski

Dostawcy Łódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej JOGO pozytywnie przyjęli zmiany w zarządzie swojej spółdzielni. Jednym z nich jest Paweł Łącki, który od ponad 3 lat pełni funkcję członka rady nadzorczej tejże mleczarni.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie zmiany nastąpiły w ŁSM JOGO?
  • Jaki wóz paszowy najlepiej sprawdza się w oborze rolnika?
  • Ile czasu zajmuje załadunek paszowozu i rozdanie paszy?

Zmiany w zarządzie ŁSM JOGO były konieczne

Zmiany, jakie nastąpiły w zarządzie ŁSM JOGO oceniam bardzo dobrze, mało tego, uważam, że były konieczne ponieważ nasza mleczarnia stała w miejscu, ponadto ubywało dostawców. Na przełomie roku odeszło pięciu radnych niezadowolonych z kursu, w jakim zmierza spółdzielnia, ale o dziwo na zarządzie nie zrobiło to większego wrażenia. Jestem przekonany, że zmiany pozwolą naszej mleczarni na przetrwanie jako samodzielna spółdzielnia oraz rozwój. Chcę podkreślić, że zasiadam w radzie nadzorczej, której skład pierwszy raz w historii naszej spółdzielni został wybrany na zebraniach rejonowych, a nie na walnym. W tym kierunku właśnie zmieniliśmy nasz statut. Uważam że wybory do rady nadzorczej powinny odbywać się na zebraniach rejonowych, gdyż wtedy głosujemy na ludzi, których znamy. Ponadto prawo bezpośredniego głosu mają nie tylko delegaci na walne, ale wszyscy członkowie spółdzielni, którzy stawią się na zebraniu rejonowym. Zatem taka forma głosowania może wpłynąć na podwyższenie frekwencji zebrań rejonowych – stwierdził Paweł Łącki, który rocznie do ŁSM JOGO dostarcza ok. 300 tys. l mleka.

r e k l a m a


50% treściwej z ręki

Obora uwięziowa składa się z nowszej części wybudowanej w roku 2011 oraz starszej, którą rolnicy poddali modernizacji przed trzema laty. Dzięki temu w całości jest to budynek przejazdowy ze stołem paszowym o szerokości 4 m, a od pół roku pracuje w nim paszowóz.

Zakupiliśmy wóz paszowy Euromilk o pojemności 8 m3 z jednym pionowym ślimakiem. Posiada on obustronny wysyp, po jednej stronie jest to wysyp tylny, a po drugiej okno wysypowe znajdujące się z przodu maszyny. Takie rozwiązanie z naprzemiennymi wysypami uznaliśmy za najbardziej funkcjonalne w warunkach naszej obory – przyznał Paweł Łącki dodając, że z paszowozem współpracuje stary, ale niezawodny Ursus C-360, który był już mało używany w gospodarstwie, a teraz zyskał drugie życie. Rolnik żartuje, że ten ciągnik nie rozstaje się z paszowozem i jest wręcz do niego przyspawany. To wygodne rozwiązanie, gdyż traktor nie jest w ogóle odpinany od maszyny, która każdego dnia tnie i miesza dawkę paszową dla krów.

Paszowóz zakupiony w czerwcu br. współpracuje z wysłużonym Ursusem C-360

  • Paszowóz zakupiony w czerwcu br. współpracuje z wysłużonym Ursusem C-360


Do załadunku kiszonek oraz sianokiszonek rolnik używa ciągnika z ładowaczem czołowym wyposażonym w końcówkę z tzw. szczękowym wycinakiem kiszonek

  • Do załadunku kiszonek oraz sianokiszonek rolnik używa ciągnika z ładowaczem czołowym wyposażonym w końcówkę z tzw. szczękowym wycinakiem kiszonek

W zasadzie krowy otrzymują dawkę będącą kompromisem pomiędzy TMR-em a PMR-em, gdyż mieszanka treściwa energetyczno-białkowa tylko w połowie trafia do paszowozu, a reszta zadawana jest z ręki jako premia dawkowana indywidualnie wedle wydajności. Do paszowozu trafiają takie pasze jak:

  • kiszonka z kukurydzy,
  • sianokiszonka,
  • młóto browarniane,
  • suszone wysłodki buraczane
  • i część mieszanki treściwej.


Załadunek na dwa ciągniki

Początki z dawką były trudne, wiadomo, każda zmiana żywieniowa dla krów to wyzwanie. Wydajność nie wzrosła, ale też nie spadła. Główna zaleta polega na tym, że pasze objętościowe rozdajemy raz dziennie rano i potem nie musimy odrywać się od innych zajęć np. od prac polowych – przyznał hodowca dodając, że załadunek paszowozu, mieszanie i rozdanie paszy łącznie trwają ok. 40 minut.

Za załadunek pasz odpowiadają dwa ciągniki wyposażone w ładowacze czołowe. Jeden z tych ładowaczy posiada szczękowy wycinak do kiszonek i sianokiszonek, a drugi łyżkę przydatną w załadunku pasz treściwych, młóta browarnianego i wysłodków buraczanych.

Za dój odpowiada dojarka przewodowa z pięcioma aparatami, z której mleko trafia do schładzalnika o pojemności 2200 l, jest to zbiornik samomyjący zakupiony w tym roku, z którego rolnicy są bardzo zadowoleni. Prawie całe stado to czystorasowe hf-y. Zdarzały się też krzyżówki z simentalem mlecznym i rasą jersey, ale nie sprawdziły się na tyle dobrze, aby hodowca chciał pójść w tym kierunku. Zabiegi unasienniania wykonuje lekarz weterynarii Tomasz Fabisiak, który dba także o zdrowotność stada.

Od 5 lat, czyli od początku współpracy z Tomaszem Fabisiakiem znacznie poprawiły się parametry rozrodu, to zarówno dobry inseminator, jak i specjalista od rozrodu i wszelkich innych schorzeń bydła mlecznego – powiedział Paweł Łącki.

Paweł Łącki wraz z żoną Beatą mają dwójkę dzieci: Karolinę oraz Konrada, który pracuje zawodowo, a w wolnym czasie pomaga w gospodarstwie. Rolnicy ze wsi Łaznówek (pow. tomaszowski, gm. Rokiciny) gospodarują na 25 ha. Uprawiają kukurydzę, trawy i zboża. Utrzymują 70 sztuk bydła, w tym 36 krów mlecznych. Miesięcznie dostarczają 26–27 tys. l mleka do Łódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej JOGO w Łodzi. Stado od 15 lat objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność wynosi ok. 8,5 tys. kg mleka.

  • Paweł Łącki wraz z żoną Beatą mają dwójkę dzieci: Karolinę oraz Konrada, który pracuje zawodowo, a w wolnym czasie pomaga w gospodarstwie. Rolnicy ze wsi Łaznówek (pow. tomaszowski, gm. Rokiciny) gospodarują na 25 ha. Uprawiają kukurydzę, trawy i zboża. Utrzymują 70 sztuk bydła, w tym 36 krów mlecznych. Miesięcznie dostarczają 26–27 tys. l mleka do Łódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej JOGO w Łodzi. Stado od 15 lat objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność wynosi ok. 8,5 tys. kg mleka.


Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski

autor Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Niemal 500 tys. złotych za Lanz Bulldoga z 1926 r. Ten ciągnik to unikat!

Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu uzyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i zakupiło ciągnik Lanz Acker-Bulldog HP 12 Knicklenker. Co wiemy o tej wyjątkowej maszynie?

czytaj więcej

Samojezdny wóz paszowy Blattin King Lion zastąpił 3 maszyny rolnicze

Mariusz Tatys należy do grona największych hodowców bydła mlecznego na Dolnym Śląsku. Jego stado liczy 880 krów mlecznych o średniej wydajności 11 tys. kg mleka. Ekonomia produkcji mleka w tak dużej fermie rządzi się twardymi zasadami, których spełnienie możliwie jest m.in. poprzez inwestowanie w najbardziej zaawansowane technologicznie maszyny. Jedną z nich, która pracuje w gospodarstwie od kilku miesięcy, jest samojezdny, poziomy wóz paszowy King Lion od firmy Blattin.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)