Marek Wiącek wygrał SkillsPoland 2021. Będzie reprezentować Polskę w Szanghaju
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Marek Wiącek wygrał SkillsPoland 2021. Będzie reprezentować Polskę w Szanghaju

08.12.2021

W przyszłym roku w Szanghaju w dniach 12–17 października odbędą się największe na świecie zawody umiejętności branżowych WorldSkills. Nasz kraj będzie reprezentował m.in. Marek Wiącek, który wygrał krajowe eliminacje tych zawodów w kategorii "Mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych" zdobywając 95 punktów na 100 możliwych.

Czym są zawody WorldSkills?

Głównym celem zawodów WorldSkills jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku szkolnictwa branżowego. Rywalizacja toczy się w ponad 60 konkurencjach z 6 obszarów – technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.

W krajowych eliminacjach w konkurencji „Mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych”, które odbyły się 25–26 listopada br. na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AMBEREXPO w Gdańsku, w szranki stanęło czterech zawodników. Trzech z nich to laureaci ubiegłorocznego konkursu Młody Mechanik na Medal organizowanego przez PIGMiUR – Paweł Oleszczyk, Rafał Piechaczek i Sławomir Łukomski. Dzięki tzw. „dzikiej karcie” w konkursie udział wziął również Marek Wiącek, który reprezentował nasz kraj na tegorocznych zawodach EuroSkills 2021 w Graz i który był jednym z laureatów konkursu Młody Mechanik na Medal w 2019 r.

r e k l a m a

  • Michał Spaczyński, wiceprezes zarządu i dyrektor zarządzający Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych, Sławomir Łukomski, Marek Wiącek, Paweł Oleszczyk, Rafał Piechaczek oraz dr Mirosław Czechlowski w Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu


6 dwugodzinnych zadań dla zawodników

W trakcie konkursu zawodnicy musieli wykonać 6 dwugodzinnych zadań przygotowanych przez ekspertów z firm John Deere Polska oraz Komatsu Poland, które udostępniły maszyny niezbędne do przeprowadzenia zmagań. Nad całością czuwał ekspert dr Mirosław Czechlowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W ciągu dwóch dni zawodów zawodnicy musieli wykonać zadania polegające na:

  • regulacji luzu zaworowego w silniku o 4 zaworach na cylinder,
  • usunięciu usterek w układzie hydraulicznym koparki kłowej Komatsu PW160-8,
  • zdiagnozowaniu przyczyny niedziałającego układu kierowniczego ładowarki Komatsu WA100-8,
  • usunięciu usterek w instalacji elektrycznej ciągnika John Deere 6090M,
  • dokonaniu testów diagnostycznych skrzyni biegów i układu hydraulicznego ciągnika John Deere 6195M
  • oraz dokonaniu przeglądu zerowego ciągnika John Deere 6155M.


Marek Wiącek zwyciężył SkillsPoland 2021 i pojedzie do Szanghaju

Zawodnicy mieli do dyspozycji zestawy narzędzi dostarczone przez firmę Kramp. Różnice między zawodnikami były niewielkie, ale ostatecznie zwycięzcą został Marek Wiącek uzyskując 95 punktów na 100 możliwych do zdobycia. Kolejne miejsca zajęli: Paweł Oleszczyk, Sławomir Łukomski oraz Rafał Piechaczek.

Wydarzeniu towarzyszyły panele dyskusyjne z przedstawicielami nauki, biznesu, instytucji publicznych, bo tego typu zawody są świetną okazją dla firm w poszukiwaniu pracowników czy menadżerów. Odbyły się także targi szkół i uczelni. Przeprowadzono również dedykowane warsztaty dla ponad 100 nauczycieli z całej Polski.

Co ciekawe, podczas przyszłorocznych zawodów WorldSkills 2022 w Szanghaju Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu będzie reprezentowany nie tylko przez Marka Wiącka. Jednym z ekspertów oceniających zawodników w konkurencji Heavy Vehicle Technology będzie Prodziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej dr inż. Mirosław Czechlowski.

Zdjęcie: PIGMiUR

Opracowała Kamila Dłużewicz na podstawie artykułu Przemysława Staniszewskiego, któryukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 50/2021 na str. 37. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Samojezdny wóz paszowy Blattin King Lion zastąpił 3 maszyny rolnicze

Mariusz Tatys należy do grona największych hodowców bydła mlecznego na Dolnym Śląsku. Jego stado liczy 880 krów mlecznych o średniej wydajności 11 tys. kg mleka. Ekonomia produkcji mleka w tak dużej fermie rządzi się twardymi zasadami, których spełnienie możliwie jest m.in. poprzez inwestowanie w najbardziej zaawansowane technologicznie maszyny. Jedną z nich, która pracuje w gospodarstwie od kilku miesięcy, jest samojezdny, poziomy wóz paszowy King Lion od firmy Blattin.

czytaj więcej

Jak obniżyć koszt zakupu maszyny rolniczej przez finansowanie VAT?

Rolnicy, którzy zamierzają kupić nową maszynę rolniczą do swojego gospodarstwa otrzymują wycenę kosztów netto. Również oferowany jest im kredyt fabryczny na wybrany ciągnik czy maszynę. Jednak należy także zapłacić podatek VAT. A to często oznacza podniesienie kosztów kredytowania inwestycji. Jak można je obniżyć?

czytaj więcej

Jan-Hendrik Mohr nowym szefem Claas

1 kwietnia 2023 r. w Grupie CLAAS miejsce dotychczasowego dyrektora generalnego Thomasa Böcka zajął Jan-Hendrik Mohr. Powodem zmiany na kierowniczym stanowisku było złożenie rezygnacji przez Böcka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)