Rozwój gospodarstwa mlecznego w mieście jest trudny. Jak można to zrobić?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rozwój gospodarstwa mlecznego w mieście jest trudny. Jak można to zrobić?

04.03.2023autor: Andrzej Rutkowski

Trudno jest rozwijać gospodarstwo znajdujące się na terenie miasta, zwłaszcza wyspecjalizowane w produkcji mleka. Wie o tym dobrze Grzegorz Sikorski z Glinojecka, dlatego rolnik nie idzie w kierunku zwiększania liczebności stada, lecz podnoszenia wydajności od swoich krów.

Gospodarstwo z 60 szt. bydła w Glinojecku. "Produkcja zwierzęca w mieście nie jest łatwa"

Grzegorz Sikorski z Glinojecka (pow. ciechanowski) gospodaruje na 25 ha własnych i 45 ha dzierżawy. Uprawia kukurydzę na kiszonkę oraz na ziarno, zboża oraz pastwiska i łąki. Utrzymuje 60 sztuk bydła, w tym 29 krów. Mleko dostarcza do zakładu w Raciążu wchodzącego w skład Grupy Polmlek w ilości 170 tys. l rocznie. Pełni funkcję przewodniczącego Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej Powiatu Ciechanowskiego.

Produkcja zwierzęca w mieście nie jest łatwa, dlatego nie ma mowy o działaniu na większą skalę, musimy zadowolić się tym, co mamy i wycisnąć z tego jak najwięcej. Dlatego prawie wszystkie krowy w stadzie, oprócz dwóch simentalek, to wysokowydajne hf-y. Podnoszenie wydajności mlecznej to jedyna nasza szansa na rozwój – stwierdził rolnik.

r e k l a m a

Firmy handlujące mlekiem przerzutowym obcięli ceny mleka nawet o 1 zł

Grzegorz Sikorski mleko dostarcza do Polmleku Raciąż. Nigdy nie zmieniał odbiorcy surowca i od 36 lat jego gospodarstwo współpracuje tylko z jedną mleczarnią.

– Do Raciąża mleko dostarczał mój ojciec, a potem ja. Może nie zawsze płacili najwięcej, ale cena jest w miarę stabilna, co widać zwłaszcza teraz, kiedy firmy handlujące mlekiem przerzutowym drastycznie obniżyły ceny surowca swoim dostawcom. Tam spadki cen są nawet powyżej 1 zł, a u nas cena póki co poleciała w dół o 30 groszy. Nie ma się co dziwić, bo przyszedł kryzys. Jednak poprzedni rok był rokiem dobrym dla naszego gospodarstwa. Cena mleka była dobra nawet w stosunku do wysokich kosztów produkcji. Osiągnęliśmy wysokie plony, które pozwoliły zgromadzić duże zapasy pasz – powiedział Grzegorz Sikorski.

Wysoki stopień rozrodu krów w gospodarstwie mlecznym na Mazowszu

O dość dobrych wynikach rozrodu świadczy fakt, że 75% krów zaciela się już podczas pierwszej inseminacji.

– Oczywiście zdarzają się sztuki problemowe, które kryjemy nawet 4–5 razy, a więc dajemy im szansę na kolejną laktację. Oczywiście mówię o krowach wartościowych, które dają dużo mleka, sztuki mniej wydajne w takich przypadkach są brakowane – stwierdził hodowca.

Kryzys na rynku zbóż nie dotknął rolnika, bo całe zbiory pozostawia na pasze dla krów

Krowy żywione są kiszonką z kukurydzy, sianokiszonką, śrutami zbożowymi, dodatkami mineralno-witaminowymi oraz pełnoporcjową paszą w granulacie o zawartości 18% białka.

Widać wzrost produkcji mleka po paszy pełnoporcjowej, ale jej ceny powalają. Ceny zbóż mocno poszły w dół, a pasze nadal są bardzo drogie. Na szczęście ja nie sprzedaję zbóż, gdyż całość ziarna spasam we własnym stadzie – mówi rolnik z Mazowsza.

Kuriozum, że zimą zboża są dużo tańsze niż tuż po żniwach

Najbardziej stratni są producenci zbóż. Jeszcze nigdy tak nie było, aby zimą zboża były znacznie tańsze niż po żniwach. Wszystko przez niekontrolowany import ziarna, które miało dalej płynąć do Afryki, a zostało u nas – zakończył Grzegorz Sikorski.

Andrzej Rutkowski
Fot. Archiwum

autor Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jaka przyszłość czeka polski rynek mleka w dobie kryzysu?

Producenci mleka nie mają wątpliwości: rynek pogrążony jest w kryzysie. Czy Plan Strategiczny na najbliższe lata przyniesie rozwiązania, które pozwolą wesprzeć hodowców bydła mlecznego? Jak do tej pory wpłynęły na branżę działania w ramach PROW?

czytaj więcej

Nowy wóz paszowy oraz drożdże w paszy to sposób rolnika spod Wielunia na więcej mleka

Takimi słowami rozpoczął z nami rozmowę Andrzej Ochocki - boli go, że władze krajowe, jak i UE nie śpieszą się z wprowadzeniem skupu interwencyjnego na rynku mleka, kiedy to podstawowe artykuły mleczarskie, jak np. odtłuszczone mleko w proszku potaniały o 50%, a jego samego, jak i wielu innych dotknęła wymierna obniżka ceny mleka w skupie. Natomiast cieszy Andrzej Ochockiego fakt, że ma następców w osobie syna i synowej.

czytaj więcej

GDT na minusie. Ceny mleka w proszku w dół, a masła w górę

Druga lutowa aukcja produktów mlecznych na Global Dairy Trade zakończyła się spadkiem. Spadły także obroty. O ile staniało mleko w proszku? Jaka jest cena masła czy cheddara?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)