Nowy wóz paszowy oraz drożdże w paszy to sposób rolnika spod Wielunia na więcej mleka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowy wóz paszowy oraz drożdże w paszy to sposób rolnika spod Wielunia na więcej mleka

28.02.2023autor: Andrzej Rutkowski

Takimi słowami rozpoczął z nami rozmowę Andrzej Ochocki - boli go, że władze krajowe, jak i UE nie śpieszą się z wprowadzeniem skupu interwencyjnego na rynku mleka, kiedy to podstawowe artykuły mleczarskie, jak np. odtłuszczone mleko w proszku potaniały o 50%, a jego samego, jak i wielu innych dotknęła wymierna obniżka ceny mleka w skupie. Natomiast cieszy Andrzej Ochockiego fakt, że ma następców w osobie syna i synowej.

Z artykułu dowiesz się

  • Co zaważyło na zakupie paszowozu Alimamix Evolution 16 Twin od firmy A-Lima-Bis ze Środy Wielkopolskiej?
  • Jak rolnik ocenia dodanie drożdży paszowych do TMR-u?
  • Jakie są plusy inseminacji krów na własną rekę?

Roczne zamiast miesięcznych progów wielkości dostaw mleka do spółdzielni

Co ciekawe, Spółdzielcza Grupa Producentów Mleka „Szczercmilk”, do której Andrzej Ochocki dostarcza mleko nie stosuje miesięcznych progów ilościowych tak jak jest to zazwyczaj w większości podmiotów skupowych. Czy to oznacza, że nie uwzględnia w cenniku wielkości dostaw? Nic bardziej mylnego, jednak pod uwagę brana jest skala roczna.

Roczne progi wielkości dostaw mleka to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki czemu nie ma skoków ceny z miesiąca na miesiąc ze względu na np. zmiany sezonowe. W poprzednim roku dostarczyliśmy 550 tys. l mleka i teraz cały rok 2023 mamy cenę z progu powyżej 500 tys. litrów – wyjaśnił Andrzej Ochocki.

r e k l a m a

Zakup paszowozu  A-Lima-Bis po dwumiesięcznych testach maszyny

Gospodarstwo Andrzeja Ochockiego odwiedziliśmy w drugim dniu użytkowania nowiutkiego wozu paszowego Alimamix Evolution 16 Twin od firmy A-Lima-Bis ze Środy Wielkopolskiej. Został on wykonany na zamówienie rolnika, który przez 2 miesiące miał do dyspozycji maszynę testową.

Zdecydowaliśmy się na tego producenta ponieważ jego maszyny mają bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Wiem to, bo od 10 lat użytkujemy dwunastotonowy rozrzutnik Evo Spreader właśnie od A-Limy-Bis. Ważna jest też możliwość przetestowania maszyny, którą chcemy zakupić. My aż przez 2 miesiące testowaliśmy paszowóz nieco mniejszy od zakupionego bo o pojemności 14 m3, również z dwoma pionowymi ślimakami. Sprawdził się bardzo dobrze. W tym czasie producent przygotował i dostarczył maszynę taką, która najlepiej dopasowana jest do naszego gospodarstwa zarówno wielkością, jak i rozwiązaniami technicznymi – wyjaśnił rolnik.

12-tonowy rozrzutnik pracuje tu już od 10 lat

  • 12-tonowy rozrzutnik pracuje tu już od 10 lat

Ochoccy wybrali paszowóz dwuślimakowy o pojemności 16 kubików, z taśmą rozładunkową, ale nieco krótszą jak jest to w standardzie, dokładnie o 20 cm. Zdecydowali się też na dłuższy dyszel ze względu na lepsze manewrowanie.

Zależało nam, aby taśma rozładunkowa nie wystawała poza obrys paszowozu, bo po co narażać ją na uderzenia. Dodatkowo wybraliśmy mocny i wydajny hydromotor, który bez problemu dorzuci paszę na wymaganą odległość – wyjaśnił Andrzej Ochocki. – Wcześniej TMR mieszaliśmy wysłużonym, bo ponad 20-letnim poziomym paszowozem i muszę przyznać, że już co najmniej 2 lata temu powinniśmy go wymienić. Jakość dawki TMR z nowej maszyny jest nieporównywalnie lepsza. Skrócił się też czas pracy – kontynuował hodowca.

Pionowy, dwuślimakowy wóz paszowy od A-Limy-Bis o pojemności 16 m3 współpracuje z ciągnikiem Valtra N92 o mocy 90 KM

  • Pionowy, dwuślimakowy wóz paszowy od A-Limy-Bis o pojemności 16 m3 współpracuje z ciągnikiem Valtra N92 o mocy 90 KM

Drożdże poprawiły apetyt u krów i zwiększyły pobranie paszy

W skład dawki TMR wchodzą takie pasze jak: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka, pełnoporcjowa pasza treściwa, śruty zbożowe, poekstrakcyjne śruty rzepakowa i sojowa, dodatek mineralno-witaminowy i drożdże paszowe.

Zauważyliśmy, że po wprowadzeniu do dawki paszowej drożdży znacznie poprawił się apetyt u krów, które pobierają więcej paszy, a to korzystnie przekłada się na produkcję mleka – stwierdził Andrzej Ochocki.

Krowy utrzymywane są w oborze wolnostanowiskowej, powstałej w wyniku kilkukrotnej rozbudowy starej stodoły. Ostatnia rozbudowa i modernizacja miała miejsce 5 lat temu, kiedy to wymieniono konstrukcję dachu, który zyskał też nowe poszycie w postaci płyty warstwowej o grubości 5 cm. Dach zwieńczono świetlikiem kalenicowym niezastąpionym w funkcjonowaniu sprawnej wentylacji grawitacyjnej. Wtedy też zamontowano halę udojową typu rybia ość 2 x 7 stanowisk firmy GEA, z której mleko trafia do schładzalnika o pojemności 4 tys. l.

Jałówki często kryte są nasieniem seksowanym

  • Jałówki często kryte są nasieniem seksowanym

Stół paszowy ma szerokość 5 m, a system ściołowy to kompromis pomiędzy głęboką a płytką ściółką. Codziennie wykonywane jest dościelanie słomą, a obornik usuwany jest co 2 miesiące z obszaru legowiskowego oraz codziennie z korytarza gnojowego dla krów.

Życzyłbym wszystkim takiej zdrowotności, jaką mamy w naszym stadzie, na którą w dużej mierze przekłada się system ściołowy. To rozwiązanie dość pracochłonne, ale wygodne dla krów – stwierdził Andrzej Ochocki.

Nie należy się bać inseminowania krów we własnym 

Hodowca sam wykonuje zabiegi inseminacji i poleca taki krok wszystkim innym producentom mleka.

Nie bójcie się unasienniania we własnym zakresie, wystarczy odbyć specjalny kurs. Nie jest to wcale trudne, a po kilku tygodniach można dojść do perfekcji. Na pewno zaoszczędzicie na usługach, a zabiegi będą wykonane na czas – podkreślił Andrzej Ochocki, dodając, że on sam już 10 lat inseminuje swoje krowy i jałówki. Specjalny kurs, jaki odbył zorganizowała firma WWS, a nasienie zamawia z firmy Top Gen.

Utrzymujemy tylko bydło rasy hf. W przypadku jałówek oraz wybranych krów, chętnie sięgam po nasienie seksowane – dodał rolnik.

Obora wolnostanowiskowa powstała w wyniku rozbudowy i modernizacji starej stodoły, co odbywało się w kilku etapach

  • Obora wolnostanowiskowa powstała w wyniku rozbudowy i modernizacji starej stodoły, co odbywało się w kilku etapach

W gospodarstwie pracują 4 ciągniki Valtra. Pierwszy był model N92 o mocy 90KM, zakupiony jako nowy, obecnie ma 13 lat i jest wyposażony w ładowacz czołowy. Drugi taki sam model współpracuje z paszowozem i został zakupiony jako używany. Największy 3-letni ciągnik ma moc 140 KM, a najnowszy zakupiony pół roku temu 120 KM. Dwa z tych ciągników udało się zakupić z dofinansowaniem funduszy unijnych.

Andrzej Ochocki (na zdjęciu) gospodaruje z żoną Małgorzatą oraz synem Rafałem i synową Beatą, którzy mają dwójkę dzieci:1,5-rocznego Adama i 4-letnią Alicję. Rolnicy ze wsi Bębnów (pow. wieluński, gm. Konopnica) łącznie uprawiają 60 ha, w tym 22 ha własne. Największy areał zajmuje uprawa kukurydzy, w zależności od roku jest to 25–28 ha, pozostałe uprawy to zboża oraz trawy siane na gruntach ornych. Stado bydła mlecznego liczy 140 sztuk, w tym 65 krów. Rocznie Ochoccy dostarczają ok. 550 tys. l mleka do Spółdzielczej Grupy Producentów Mleka „Szczercmilk” w Szczercowie. Od 2000 roku stado objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność wynosi 9,5 kg mleka za 305-dni laktacji.

  • Andrzej Ochocki (na zdjęciu) gospodaruje z żoną Małgorzatą oraz synem Rafałem i synową Beatą, którzy mają dwójkę dzieci:1,5-rocznego Adama i 4-letnią Alicję. Rolnicy ze wsi Bębnów (pow. wieluński, gm. Konopnica) łącznie uprawiają 60 ha, w tym 22 ha własne. Największy areał zajmuje uprawa kukurydzy, w zależności od roku jest to 25–28 ha, pozostałe uprawy to zboża oraz trawy siane na gruntach ornych. Stado bydła mlecznego liczy 140 sztuk, w tym 65 krów. Rocznie Ochoccy dostarczają ok. 550 tys. l mleka do Spółdzielczej Grupy Producentów Mleka „Szczercmilk” w Szczercowie. Od 2000 roku stado objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność wynosi 9,5 kg mleka za 305-dni laktacji.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 9/2023 na str. 50. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

autor Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rozwój gospodarstwa mlecznego w mieście jest trudny. Jak można to zrobić?

Trudno jest rozwijać gospodarstwo znajdujące się na terenie miasta, zwłaszcza wyspecjalizowane w produkcji mleka. Wie o tym dobrze Grzegorz Sikorski z Glinojecka, dlatego rolnik nie idzie w kierunku zwiększania liczebności stada, lecz podnoszenia wydajności od swoich krów.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)