Rolnik z Podlasia sam montuje innowacyjne rozwiązania w oborze
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnik z Podlasia sam montuje innowacyjne rozwiązania w oborze

01.10.2019autor:

Jadąc samochodem w okolicach miejscowości Krajewo Białe łatwo zauważyć dużą, nowoczesną oborę, która wyróżnia się na tle lokalnego krajobrazu. Obiekt sam zapraszał do odwiedzin oraz zapoznania się z zastosowanymi rozwiązaniami i technologiami.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie jest wyposażenie obory gospodarza z powiatu zambrowskiego?
  • Jak można rozwiązać problem rywalizacji stada przy stacji paszowej?
  • Jaki może być skład dawki PMR ustalonej na produkcję 26 l mleka od sztuki?
Gospodarza Michała Krajewskiego wraz z bratem Stefanem zastałem podczas doju 90 krów, w nowoczesnej hali typu rybia ość 2 x 9. W dojarni rozbrzmiewały hity disco polo. Rolnik uważa, że dzięki muzyce krowy są spokojniejsze i odporniejsze na hałasy z zewnątrz. Ponadto praca w rytmie muzyki jest mniej męcząca, a czas doju upływa szybciej.

Nowoczesna obora pod stałą kontrolą gospodarza

Owcami zajmowaliśmy się od pokoleń, jednak z czasem branża stawała się coraz mniej opłacalna, a koszty rosły. Kiedy przejmowałem gospodarstwo i ukończyłem studia na SGGW, postanowiłem przestawić go na bydło mleczne i nie żałuję – mówi Michał Krajewski.

r e k l a m a
Nowa obora powstała w 2018 roku. Jest to murowany rusztowy budynek o wymiarach 55 x 26 m wraz z dobudowanym pomieszczeniem gospodarczym. Posiada 1503 m2 powierzchni użytkowej zadaszonej oraz mieści 170 sztuk bydła. Obiekt jest bardzo nowoczesny oraz interaktywny. Gospodarz z kilku kamer ma podgląd oraz kontrolę nad całym wyposażeniem i elektroniką w swoim smartfonie. Steruje między innymi automatycznymi bramami, robotami podgarniającymi oraz systemem nagłośnieniowym zamontowanym w całym budynku. Nad stałą dostępnością stołu paszowego czuwa robot do podgarniania paszy firmy Lely Juno 100, natomiast betonowe ruszta czysci robot Lely Discovery. Legowiska wyłożono matami gumowymi, zapewniającymi zwierzętom komfort oraz które uniezależniły gospodarstwo od zapotrzebowania na materiał do ścielenia.

Mój mąż to złota rączka, w ostatnim okresie upałów, wykonał samodzielnie zraszacze dla bydła, przy stole paszowym, dzięki temu krowy znacznie lepiej znosiły okres wysokich temperatur. Rozwiązanie było proste i tanie, oparte na elektrozaworze z pralki, sprawuje się doskonale, dzięki niemu wydajność mleka utrzymała się na wysokim poziomie, bez względu na panujące upały – podsumowała żona gospodarza Anna.


Zraszacze dla bydła umieszczone są przy stole paszowym
  • Zraszacze dla bydła umieszczone są przy stole paszowym

Gospodarz rozwiązał problem rywalizacji krów w stadzie przy stacji paszowej

Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem w budynku jest stacja paszowa z zamykanym boksem.

To rozwiązanie dopracowałem samodzielnie. Przed budową odwiedziłem wiele obór i problem rywalizacji w stadzie, zwłaszcza przy stacji paszowej, nigdzie nie był do końca rozwiązany. Postanowiłem to zmienić w swoim projekcie. Krowa która pobiera paszę w stacji jest zamykana i chroniona w szczelnym metalowym boksie. Po pobraniu odpowiedniej ilości paszy, sztuka jest wypuszczana z boksu – wyjaśniał gospodarz.

Gospodarstwo posiada paszowóz o pojemności 12 m3. Dawka PMR ustalona jest na produkcję 26 l mleka od sztuki. W skład PMR-u wchodzi m.in.: sianokiszonka z traw i lucerny, kiszonka z kukurydzy, wysłodki mokre, słoma, śruta rzepakowa, witaminy, kreda pastewna oraz tlenek magnezu.

Michał Krajewski to przedsiębiorczy rolnik. Ostatnimi czasy chciał utwardzić teren pod wiatą. Dowiedział się, że jedna z firm pozbywa się resztek betonu z mieszalni, ponieważ są wątpliwej jakości. Gospodarz postanowił wykorzystać ten fakt i utwardził cały teren pod wiatą betonem praktycznie za połowę ceny.

Koszt, który poniosłem to również moja ciężka praca przy utwardzeniu tego terenu, przygotowania oraz rozgarnięciu betonu – stwierdził młody rolnik.

Dumą Michała Krajewskiego w gospodarstwie jest silna wspierająca rodzina, żona Anna, czworo dzieci oraz siostry i bracia.

Brat Stefan to człowiek, na którego zawsze mogę liczyć. W zeszłym roku zaplanowałem z żoną wakacje, podczas których godnie mnie zastępował. Dzięki temu jestem mniej uwiązany, ponieważ wiem, że zawsze mam na kogo liczyć – opowiadał gospodarz.

Stefan Krajewski od ponad 15 lat pracuje w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zawsze ten związek ze wsią i branżą okołorolniczą czułem, działam w samorządzie terytorialnym oraz samorządzie rolniczym. W wolnych chwilach wracam i pomagam bratu w gospodarstwie. Czworo rodzeństwa w razie potrzeby zawsze może wspomóc i zastąpić brata. To ciężka praca. Jeżeli nie ma osoby, która może zastąpić, trudno gdzieś wyjechać lub odpocząć – podsumował Stefan Krajewski.

Jednym z priorytetów samorządowca w jego kadencji był zrealizowany program Erasmus+, dzięki któremu ok. 500 młodych osób z woj. podlaskiego wyjechało do Grecji, Hiszpanii. Praktyki dają możliwość poznania nowych technologii, innej kultury oraz spojrzenia zupełnie z innej perspektywy na biznes i branżę rolniczą.

W nadchodzących wyborach Stefan Krajewski kandyduje na posła do Sejmu RP, Okręg nr 24 Białystok, Lista nr 1, pozycja nr 1, Komitet Wyborczy PSL – Koalicja Polska.

Michał Krajewski z Bratem Stefanem
  • Michał Krajewski z Bratem Stefanem
Łukasz Łuniewski
Zdjęcia: Łukasz Łuniewski
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Poznańska Hodowla Roślin zbudowała... oborę na 500 krów!

7 października 2019 r. z pewnością dla Poznańskiej Hodowli Roślin Sp. z o.o. był dniem wyjątkowym. Dniem, który zapoczątkował całkowitą rewolucję w hodowli bydła mlecznego i produkcji mleka na fermie krów w Czaczu, w gminie Śmigiel. Tego bowiem dnia uroczyście otwarto nową i wyposażoną w najnowocześniejsze technologie oborę dla 500 krów mlecznych. 

czytaj więcej

Bydło galloway i owce kameruńskie idealne na nieużytki

Antoni Kowol nauczył się w Niemczech od tamtejszych farmerów, że żaden kawałek ziemi nie może się zmarnować, a każda łąka i pastwisko to pasza, która musi być wykorzystana. Dlatego, gdy wrócił do Polski nie mógł przeboleć jak marnują się u nas trwałe użytki zielone, które postanowił wykorzystać w żywieniu bydła, a także owiec.

czytaj więcej

Bydło simentalskie - długowieczne i wydajne

Gdy w gospodarstwie Walczaków pojawiły się pierwsze krowy rasy simentalskiej, to Ryszard Walczak miał niecałe 2 lata. Wtedy też jego rodzice przystąpili do oceny użytkowości mlecznej, która nieprzerwanie jest tu prowadzona już od 50 lat. Obecnie trzecie pokolenie, w osobach synów gospodarzy: Marcina i Sylwestra, angażuje się w hodowlę tej dwukierunkowej rasy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)