Bydło simentalskie - długowieczne i wydajne
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Bydło simentalskie - długowieczne i wydajne

08.08.2019

Gdy w gospodarstwie Walczaków pojawiły się pierwsze krowy rasy simentalskiej, to Ryszard Walczak miał niecałe 2 lata. Wtedy też jego rodzice przystąpili do oceny użytkowości mlecznej, która nieprzerwanie jest tu prowadzona już od 50 lat. Obecnie trzecie pokolenie, w osobach synów gospodarzy: Marcina i Sylwestra, angażuje się w hodowlę tej dwukierunkowej rasy.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są zalety hodowli bydła simentalskiego
  • Jakie wymagania żywieniowe ma simental
  • Jakiego wieku dożywają simentale
 – Gdy przejmowałem gospodarstwo od rodziców, to 15 stad bydła w Jasienicy Rosielnej prowadziło kontrolę użytkowości mlecznej. Dziś pod oceną zostaliśmy tylko my. Po części ma to związek z wykruszaniem się gospodarstw, których jest coraz mniej. Inni po prostu zrezygnowali z oceny. My jednak widzimy szereg zalet z niej płynących, a w szczególności z dostarczanych tabulogramów, z których czerpiemy wiedzę na temat zdrowotności oraz tego, jak powinno wyglądać żywienie naszego stada – powiedział Ryszard Walczak.

r e k l a m a

Simentale predysponowane do wypasu

Zdaniem hodowcy, na górzyste warunki nie ma lepszej rasy od simentali. Jest ona predysponowana do wypasu i jak najlepszego wykorzystania pasz objętościowych. Zaobserwował, że przy samych paszach objętościowych, oczywiście dobrej jakości, simental może produkować bez trudności 22 l mleka dziennie. Zatem zaspokojone zostają zarówno jego potrzeby bytowe, jak i produkcyjne. W sezonie letnim krowy i jałówki popołudniami wychodzą na pastwiska. Dodatkowo w oborze sztuki dojne dokarmiane są zielonką, kiszonką z kukurydzy, sianokiszonką oraz śrutami (ze zbóż i z bobiku) wzbogaconymi o dodatek mineralno-witaminowy, który jest jedynym komponentem paszowym pochodzącym z zakupu. Wykorzystanie w jak największym zakresie pasz pochodzących z własnego gospodarstwa przyczynia się do cięcia kosztów produkcji.

Dorosła prawie stutysięczniczka

Rasa simentalska w opinii rodziny Walczaków ma nie tylko znacznie mniejsze wymagania żywieniowe w stosunku do hf-a, wymagającego pasz o większej koncentracji składników pokarmowych, których niejednokrotnie nie da się wyprodukować w warunkach gospodarstwa, a już na pewno nie na Podkarpaciu. Jest ona również bardziej żywotna, a więc długowieczna, co wynika z jej dobrej zdrowotności, m.in. racic, nóg i wymion, oraz odporności na gorsze warunki bytowe. Najstarsza sztuka simentala została przed dwoma laty wybrakowana w wieku 18 lat. Doili ją przez 14 laktacji, a w każdej z nich dawała ok. 7 tys. kg mleka i bardzo mało zabrakło jej do uzyskania wydajności życiowej na poziomie 100 tys. kg mleka. Obecnie najstarsza simentalka w stadzie ma 13 lat i niedługo będzie się cielić. Przeciętna krowa dojona jest przez 7 laktacji. Jak zaznaczyli bracia Marcin i Sylwester, w przypadku simentali bardzo często rekordowe wydajności padają dopiero pomiędzy 4 a 6 laktacją. Dla porównania zdecydowana większość hf-ów nie dożywa takiego wieku.
Patrząc na to, jak trudno utrzymać się dziś na rynku małym i średnim gospodarstwom rodzinnym, mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że dzięki rasie simentalskiej jeszcze istniejemy – powiedział Ryszard Walczak. Zwraca przy tym uwagę na bardzo dobre spieniężenie krów brakowanych, a także buhajków, które są idealnym materiałem do opasu, poszukiwanego na rynku.

Młodzi stawiają na rolnictwo

Obaj bracia: i Marcin, i Sylwester, podobnie jak rodzice Anna i Ryszard, chcą związać swoją przyszłość z rolnictwem, interesuje ich praca w gospodarstwie i hodowla. Marcin ukończył technikum mechanizacji rolnictwa, a Sylwester studiuje zootechnikę na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Na ile pozwolą uwarunkowania, na tyle planują rozwój produkcji mleka od bydła simentalskiego. Zdaniem Marcina Walczaka główną przeszkodą w rozwoju gospodarstwa i produkcji mleka jest brak większej ilości gruntów, z których można by zbierać dobrej jakości paszę.

U Walczaków wszyscy domownicy od lat czytają „Tygodnik Poradnik Rolniczy”, który jest źródłem fachowej wiedzy i pomaga w prowadzeniu gospodarstwa. Jednakże rolnicy zauważyli, że jest to jedyna gazeta na rynku skierowana do takich gospodarstw jak ich, a więc typowo rodzinnych – małych i średnich. Ryszard Walczak był także wiernym czytelnikiem „Gromady – Rolnika Polskiego”.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zamiast iść na weterynarię wybrał gospodarstwo. Już podwoił ilość mleka

Rodzice namawiali Kamila Perugę, by uczył się i został weterynarzem. To przecież stabilniejszy od rolnika zawód. Nie chciał. Zdecydował się pozostać na ojcowiźnie i rozwijać gospodarstwo, co skutecznie mu się udaje. Z ogromnym zaangażowaniem, pasją, rozsądnie i przede wszystkim z wielką pokorą krok po kroku realizuje swoje plany i zamierzenia.

czytaj więcej

Dodatek lnu sposobem na lepszą jakość mięsa od bydła rasy limousine

W dwóch stadach bydła rasy limousine cielęta do momentu odsadzenia, czyli ósmego miesiąca życia, dokarmiane są taką samą paszą treściwą na bazie śruty zbożowej i koncentratu białkowego. Jednak u Sławomira Kozaka dodawany jest jeszcze len śrutowany. Wszystko odbywa się pod bacznym nadzorem Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

czytaj więcej

Nie ma wydajności bez komfortu

Co oznacza  nadmierna obsada zwierząt w oborze dobitnie przekonali się Agnieszka i Leszek Samlukowie z Muraw, którzy  jeszcze kilka lat temu utrzymywali 80 krów w oborze przeznaczonej dla maksymalnie 50.  Od 3,5 roku wszystko się zmieniło, bowiem już tyle czasu hodowcy użytkują wolnostanowiskową oborę, którą systematycznie doskonalą, również pod względem wprowadzania nowoczesnych technologii utrzymania zwierząt

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)