Rolnicy z Wielkopolski utrzymują krowy mleczne i świnie, mimo że trzoda chlewna obecnie się nie opłaca
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy z Wielkopolski utrzymują krowy mleczne i świnie, mimo że trzoda chlewna obecnie się nie opłaca

28.03.2022autor: Ireneusz Oleszczyński

Przemysław Wielgocki oprócz hodowli bydła mlecznego utrzymuje trzodę chlewną. Jak mówi, został nauczony, iż aby zapewnić finansowe bezpieczeństwo gospodarstwa, należy stać na dwóch nogach. Niedawno zainwestował w ochronę gospodarstwa przed ASF, czy był to dobry pomysł?

Z artykułu dowiesz się

  • Dlaczego rolnicy nie rezygnują z hodowli świń?
  • Czy produkcja mleka dalej będzie opłacalna?
  • Co generuje najwyższe koszty przy produkcji mleka

Dlaczego hodowca nie rezygnuje z produkcji żywca wieprzowego?

Gdy w 2004 roku przejmowałem gospodarstwo, prowadzona była w nim dwukierunkowa produkcja zwierzęca. Obok 30 krów mlecznych utrzymywana była też trzoda chlewna. Oba kierunki hodowli są do dziś, pomimo że trzoda nie jest obecnie opłacalna. Dlaczego nie rezygnuję z produkcji żywca wieprzowego? Z prostego powodu. Licząc, że sytuacja na rynku wieprzowiny ulegnie poprawie skorzystałem z programu dofinansowującego budowę ogrodzeń zabezpieczających gospodarstwa przed ASF. Jestem więc zobligowany przez kolejne 5 lat utrzymywać trzodę, do której musimy dziś z produkcji mleka dokładać – informuje Przemysław Wielgocki.

r e k l a m a

Rosnące koszty produkcji mleka wymuszają zwiększanie skali produkcji

Stado bydła liczy blisko 200 sztuk, w tym 80 krów dojnych. Do niedawna wszystkie byczki pozostawiane były do opasu, dziś znaczna część trafia na sprzedaż.

Rosnące koszty produkcji mleka powodują, że zwiększamy pogłowie krów, tak by wielkością produkcji zrekompensować koszty – dodał hodowca.

Średnia wydajność stada wynosząca 8 tys. kg mleka do rekordowych nie należy i jest efektem bardzo młodego pogłowia, które dopiero zaczyna się rozdajać. Stado przebywa w starej oborze, do której 4 lata temu dobudowano wolnostanowiskową część na 80 krów. W starej części urządzono dojarnię, część budynku przeznaczono dla sztuk po wycieleniu i leczonych.

  • Część stada przebywa w hali namiotowej na 50 sztuk

Młodzież oraz krowy zasuszone przebywają w specjalnym namiocie o wymiarach 10x30 m, w którym może przebywać 50 sztuk.

Nie tylko wydajność się liczy

Praca hodowlana, jaką prowadzimy w gospodarstwie ma za zadanie przede wszystkim zwiększenie wydajności mlecznej. Nie zapominamy oczywiście o poprawie cech zdrowotnych, bardzo zależy nam też na długowieczności zwierząt – podkreśla hodowca.

Żywienie w gospodarstwie państwa Wielgockich oparte jest na technologii TMR. Do wozu paszowego firmy Sano o poj. 5 m3 trafia kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka z traw, słoma, kiszone wysłodki buraczane, melasa, śruty: zbożowa, sojowa i rzepakowa oraz niezbędne dodatki witaminowo-mineralne.

Co generuje najwyższe koszty przy produkcji mleka?

Rolnik zapytany o to co obecnie generuje największe koszty w produkcji mleka odpowiedział, że z pewnością jest to żywienie oraz pracownicy najemni.

Jeśli spojrzymy na to pytanie przez pryzmat całego gospodarstwa, to z pewnością czołowe miejsce zajmują ceny nawozów, środków ochrony roślin i paliwo. Rocznie zużywamy ok. 15 tys. litrów paliwa, co przy obecnych cenach stanowi olbrzymi wydatek – zaznacza pan Przemysław. – Jak to ma się do opłacalności produkcji mleka? Z jednej strony można powiedzieć, że jest opłacalna, bo się z niej utrzymujemy. Z drugiej strony, skala opłacalności z roku na rok maleje. Stado mamy coraz większe, obroty też, a możliwości inwestowania coraz mniejsze. Za dobrych czasów z produkcji mleka bez kredytów mogliśmy kupić 5 ha, dziś jest to niewyobrażalne.

Podczas modernizacji starej obory powstała nowa wolnostanowiskowa część

  • Podczas modernizacji starej obory powstała nowa wolnostanowiskowa część

Hodowca zapytany o plany na przyszłość odpowiedział, że oczywiście związane są one z produkcją mleka.

Powoli inwestujemy w gospodarstwo, mamy dwóch synów i liczymy, że w przyszłości przejmą ojcowiznę. Obecnie wymieniamy schładzalnik na mleko na znacznie większy, bo o poj. 5 tys. l. Wykorzystując obecną dojarnię jesteśmy w stanie jednocześnie doić 16 krów, przymierzamy się jednak do zakupu hali udojowej. Marzy się nam rybia ość 2x7 stanowisk, ale finanse nie pozwalają na taką inwestycję. Tak samo jest z budową wolnostanowiskowej obory. Kiedy plany przełożą się na realizację trudno dziś określić – stwierdza na zakończenie Przemysław Wielgocki.

Monika i Przemysław Wielgoccy wspólnie z synami Konradem (z lewej) i Bartłomiejem prowadzą we wsi Strzyżew 130-hektarowe (w tym 25 ha dzierżawionych) gospodarstwo specjalizujące się w produkcji mleka. 50 ha zajmują trwałe użytki zielone, około 40 ha przeznaczanych jest pod uprawę kukurydzy na kiszonkę. Na pozostałym areale uprawiane są zboża. Gospodarstwo produkuje rocznie ok. 550 tys. litrów mleka, które odbiera Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole – zakład w Ostrowie Wielkopolskim.

  • Monika i Przemysław Wielgoccy wspólnie z synami Konradem (z lewej) i Bartłomiejem prowadzą we wsi Strzyżew 130-hektarowe (w tym 25 ha dzierżawionych) gospodarstwo specjalizujące się w produkcji mleka. 50 ha zajmują trwałe użytki zielone, około 40 ha przeznaczanych jest pod uprawę kukurydzy na kiszonkę. Na pozostałym areale uprawiane są zboża. Gospodarstwo produkuje rocznie ok. 550 tys. litrów mleka, które odbiera Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole – zakład w Ostrowie Wielkopolskim.

Ireneusz Oleszczyński
Zdjęcia: Ireneusz Oleszczyński

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 13/2022 na str. 65. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

autor Ireneusz Oleszczyński

Ireneusz Oleszczyński

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Świnie i kapusta zablokowały drogi w kraju. Dwa groźne wypadki ciężarówek

Najpierw pod Opolem, a następnie pod Poznaniem doszło do wywrotek ciężarówek przewożących świnie oraz kapustę. W pierwszym z przypadków część zwierząt nie udało się uratować.

czytaj więcej

Kto rządzi na rolniczym YouTube?

Kanały rolników na YouTube cieszą się dużym zainteresowaniem. Chętnie oglądają je koledzy z branży, ciekawi nowinek technicznych i niecodziennych rozwiązań w gospodarstwach. Okazuje się jednak, że również mieszkańcy miast chętnie oglądają filmiki o tematyce rolniczej. Skąd to zainteresowanie?

czytaj więcej
Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Jak wojna w Ukrainie wpłynęła dotąd na polskie rolnictwo?

Podczas posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP poruszono temat sytuacji na rynkach rolnych oraz konsekwencji, które dotknąć rolników w związku z wojną w Ukrainie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)