Rolnicy z Podlasia wybrali halę udojową typu swing over. Dlaczego?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy z Podlasia wybrali halę udojową typu swing over. Dlaczego?

05.01.2023autor: Andrzej Rutkowski

Przed trzema laty Katarzyna i Rafał Kulikowscy osiągnęli średnią wydajność ze stada na poziomie 11 300 kg, co uplasowało ich w gronie 100 najwydajniejszych gospodarstw mlecznych w woj. podlaskim. Jednak zwiększając pogłowie stada do 180 krów mlecznych, nie mogli pozwolić sobie na dalszą selekcję w kierunku wydajności i ta spadła stabilizując się na poziomie 10 tys. kg mleka za 305 dni laktacji.

Z artykułu dowiesz się

  • Na jakiej zasadzie działa hala udojowa typu rybia ość ze stanowiskami swing over i jakie ma zalety?
  • Dlaczego krycie haremowe jałówek jest zdaniem hodowcy wygodniejszym rozwiązaniem?
  • Jakie legowiska dla krów są zdecydowanie najlepsze?

Krycie haremowe jałówek jest znacznie wygodniejsze

Już od 13 lat Rafał Kulikowski sam wykonuje zabiegi inseminacji, a nasienie buhajów zamawia z firmy ABS, zatem jest to genetyka zagraniczna, zazwyczaj amerykańska, ewentualnie kanadyjska lub holenderska.

Kiedy nie ma wysokich temperatur, a więc poza sezonem letnim, a najlepiej zimą, często sięgam po nasienie seksowane. Dlaczego tak? Ponieważ upały nie sprzyjają skuteczności krycia, a właściwie mocno ją obniżają. Nasienie seksowane stosujemy na krowach, a nie na jałówkach jak większość hodowców, ponieważ my jałówek w ogóle nie inseminujemy. Jałówki będące w wieku do krycia chodzą z buhajem. Wybraliśmy harem ze względu na wygodę. Nie musimy obserwować rui i poskramiać młodego żywiołowego zwierzęcia do inseminacji. Tym bardziej ma to sens, że jałówki utrzymujemy w drugim wydzierżawionym i dość odległym gospodarstwie – wyjaśnił Rafał Kulikowski.

  • Najnowsza i główna obora z roku 2018
r e k l a m a

Hala udojowa typu swing over – jak działa?

Już niebawem w gospodarstwie zostanie zamontowana hala udojowa typu rybia ość 2 x 18 stanowisk swing over, póki co rolnik jest na etapie przygotowań do montażu hali.

Wybraliśmy halę udojową polskiego producenta Polanes, ze względu na atrakcyjną cenę. Zaś najbardziej podobała nam się hala udojowa Dairymaster. Wybraliśmy halę typu swing over ze względu na niższe koszty zakupu i montażu, wszak jest to hala, która posiada jeden rząd aparatów udojowych podpinanych naprzemiennie, a więc przy 36 stanowiskach będziemy mieli 18 aparatów udojowych. Jest to system aparatów ze specjalnym ramieniem, dzięki czemu jeden aparat jest w stanie obsłużyć dwa stanowiska udojowe. Zaletą tego sposobu dojenia jest znaczne skrócenie czasu doju, w porównaniu z klasyczną halą udojową typu rybia ość posiadającą również 18 aparatów, czyli np. halą 2 x 9 stanowisk. Dojąc obsługujemy dwie strony kanału jednocześnie. Podczas gdy po jednej stronie następuje udój krów, druga strona przeznaczona jest do czynności higienicznych i wymiany zwierząt – stwierdził Rafał Kulikowski.

W stadzie zdecydowanie przeważają sztuki rasy hf, ale można też spotkać urodziwą rasę brown swiss

  • W stadzie zdecydowanie przeważają sztuki rasy hf, ale można też spotkać urodziwą rasę brown swiss

Póki co dój odbywa się na dojarce przewodowej, zazwyczaj używanej w systemie uwięziowym. Tu całość stada utrzymywana jest w sposób wolnostanowiskowy, zatem krowy są wganiane do specjalnych wygrodzeń i mają podpinane 21 aparatów udojowych. Działa to mniej więcej jak hala, ale trzeba się schylać i na pewno bezpieczeństwo i szybkość doju jest mniejsza. Dój 150 krów przy udziale 3 osób trwa ok. 2,5 godziny.

Materace słomiano-wapienne to kompromis pomiędzy wygodą dla krów, a wygodą dla hodowcy

  • Materace słomiano-wapienne to kompromis pomiędzy wygodą dla krów, a wygodą dla hodowcy

Pięć dawek TMR-u dziennie

Główna obora z 2018 roku to obiekt wolnostanowiskowy na 100 krów, o wymiarach 20 x 40 m, gdzie w boksach legowiskowych zastosowano materace słomiano-wapienne oraz ruszta betonowe na korytarzach gnojowych. Drewniana konstrukcja dachu oraz wykonanie wielu prac we własnym zakresie zdecydowanie wpłynęło na obniżenie kosztów inwestycji.

Materace słomiano-wapienne, czyli mieszanka słomy, wapna i wody, to rozwiązanie idealne, uważam, że nic lepszego do tej pory nie wymyślono. Te materace uzupełniamy raz na miesiąc i zużycie słomy nie jest duże. Wapno znacznie podnosi pH ściółki, co ogranicza rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. W zasadzie w tej oborze nic bym nie zmienił oprócz szerokości stołu paszowego, ma on 4 m a przydałoby się 5 m, w celu swobodnego przejazdu wozem paszowym – stwierdził Rafał Kulikowski.

Krowy dojne podzielone są na dwie grupy żywieniowe, trzecią grupę stanowią krowy zasuszone, czwarta grupa to jałówki, a piąta to opasy. Zatem każdego dnia rolnik miesza pięć różnych dawek TMR w prawie nowym paszowozie Storti Dunker t2 180 o pojemności 18 m3.

Wybraliśmy paszowóz z dwoma ślimakami pionowymi, chociaż na testach mieliśmy bardzo rożne maszyny. Może paszowozy poziome dają lepszą strukturę TMR-u, ale ustępują ceną i kosztami eksploatacji, dlatego finalnie wybraliśmy paszowóz pionowy – przyznał hodowca.

Paszowóz Stortii o pojemności 18 m3 współpracuje z ciągnikiem Fendt 311 o mocy 110 KM, w sumie rolnik ma trzy około 30-letnie ciągniki Fendt i każdy z nich rocznie przepracowuje co najmniej 2 tys. motogodzin. Zdaniem Rafał Kulikowskiego, są to ciągniki nie do zdarcia

  • Paszowóz Stortii o pojemności 18 m3 współpracuje z ciągnikiem Fendt 311 o mocy 110 KM, w sumie rolnik ma trzy około 30-letnie ciągniki Fendt i każdy z nich rocznie przepracowuje co najmniej 2 tys. motogodzin. Zdaniem Rafał Kulikowskiego, są to ciągniki nie do zdarcia

Najwydajniejsza grupa krów ma wyliczoną dawkę TMR na produkcję 42 l mleka dziennie od sztuki. W jej skład wchodzą takie pasze jak: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka, młóto browarniane, kiszone ziarno kukurydzy, śruty zbożowe, poekstrakcyjne śruty sojowa i rzepakowa, bufory oraz dodatki mineralno-witaminowe. Mniej wydajna grupa krów otrzymuje te same pasze, ale dobrane w innych proporcjach, zapewniających produkcję na poziomie 26 l mleka od krowy na dzień. Z kolei TMR dla jałówek jest mniej zasobny w energię, także TMR dla byków opasowych, tak aby jałówki były wyrośnięte, ale niezapasione.

Współpraca z mleczarnią układa się bardzo dobrze, cena mleka idzie w górę. Najbardziej dokuczają nam wysokie ceny nawozów mineralnych. W 2022 roku jeszcze nie obniżyliśmy dawkowania nawozów sztucznych, ale jeśli te ceny się utrzymają, to na pewno zrobimy to w roku 2023, skupiając się bardziej na gnojowicy i oborniku, tym bardziej, że mamy duże zapasy kiszonek z traw, co najmniej na 2 lata – zakończył Rafał Kulikowski.

  • Katarzyna i Rafał Kulikowscy mają trójkę dzieci: Mateusza, Asię i Klarę. Gospodarują na 160 ha, w tym 33 ha własnych we wsi Dziękonie (gm. Mońki). Uprawiają 80 ha traw, 70 ha kukurydzy i 10 ha zbóż. Utrzymują 480 sztuk bydła, w tym 180 krów, a także jałówki i opasy. Rocznie dostarczają 1,4 mln l mleka do Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej w Mońkach, co plasuje ich na 3. miejscu w spółdzielni pod względem wielkości dostaw. Stado objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność laktacyjna oscyluje w granicach 10 tys. kg mleka.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski

autor Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Monika i Tomek z Rolnicy Podlasie sprzedają ciągniki. Ile chcą za Zetora i Ursusa?

Bohaterowie programu “Rolnicy. Podlasie” zdecydowali się na sprzedaż starych ciągników. Monika i Tomek z Pokaniewa mają do zaoferowania Zetora 7011 i Ursusa C-360 3P. Ogłoszenie jest dostępne na profilu facebookowym małżeństwa.

czytaj więcej

Andrzej z Rolnicy Podlasie wziął się za usuwanie drzewa z pola. "Ogromne kłopoty"

Przed Rolnikami z Podlasia kolejne wyzwania. Już w najbliższą niedzielę fani programu “Rolnicy. Podlasie” zobaczą, jak Gienek i Andrzej wspólnymi siłami spróbują usunąć drzewo z pola. Na ekranie nie zabraknie również Emilki z Laszek oraz Agnieszki i Jarka z Bronowa. Co czeka rolników?   

czytaj więcej

Andrzej z Rolnicy Podlasie chciał posprzątać podwórko, a wyszło jak zwykle [WIDEO]

Stan podwórka Andrzeja i Gienka Onopiuków niejednokrotnie wzbudzał kontrowersje wśród widzów programu “Rolnicy.Podlasie”. Młodszy z gospodarzy zdecydował się na wyrównanie przydomowych gruntów, jednak z marnym skutkiem. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)