Produkcja mleka, opasów czy żyta hybrydowego - co daje rolnikom największy dochód?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Produkcja mleka, opasów czy żyta hybrydowego - co daje rolnikom największy dochód?

08.12.2021autor: Beata Dąbrowska

Emilia i Mariusz Ostrowiccy samodzielnie zarządzają swoim gospodarstwem od ponad dwóch lat. Zdecydowali, że równolegle prowadzić będą trzy gałęzie produkcji rolniczej: produkcję mleka, opas bydła oraz uprawę żyta hybrydowego. Która z tych produkcji zapewnia rolnikom z Mazowsza największe i stabilne dochody?

Z artykułu dowiesz się

  • Która produkcja jest najbardziej opłacalna dla rolników?
  • Co jest kluczowe przy pełnym wykorzystaniu potencjału produkcyjnego swojego stada?
  • W co mają zamiar inwestować rolnicy?

Wydajność krów rośnie z roku na rok

Państwo Ostrowiccy pracują w przekazanej przez rodziców uwięziowej oborze. Nie jest łatwo, bowiem to starego typu, stropowy budynek, w którym utrzymują 50 krów mlecznych.

I właśnie na utrzymaniu takiej wielkości pogłowia, ale coraz bardziej wydajnego, najbardziej nam zależy – stwierdziła na początku naszej wizyty Emilia Ostrowicka.

Stado objęte jest oceną użytkowości mlecznej od ponad 20 lat, którą rozpoczął i prowadził ojciec pana Mariusza. Niemniej, całkowite objęcie sterów przez następców zmieniło hodowlane i produkcyjne priorytety.

Staramy się, by z roku na rok wydajność naszych krów rosła i jak na razie cel ten udaje nam się osiągać. Obecnie każda sztuka daje średnio w laktacji ponad 8000 kg mleka. Owszem, moglibyśmy postęp w tym zakresie przyspieszyć, ale większa mleczność oznacza wyższe koszty, dlatego też, często metodą prób i błędów, wydajność naszego stada zwiększamy, mając jednak na uwadze utrzymanie kosztów w ryzach – tłumaczyła pani Emila zaznaczając, że uzyskanie dobrych wyników produkcyjnych wymaga też wielu lat pracy.

Każdego dnia dój liczącego 50 krów stada, utrzymywanego w uwięziówce zajmuje gospodarzom 5 godzin. I jest to największa – ich zdaniem – uciążliwość tego typu budynków

  • Każdego dnia dój liczącego 50 krów stada, utrzymywanego w uwięziówce zajmuje gospodarzom 5 godzin. I jest to największa – ich zdaniem – uciążliwość tego typu budynków
r e k l a m a


Cielęta mieszańcowe lepiej się odchowują

Nie byłoby to oczywiście możliwie bez genetycznej poprawy utrzymywanych zwierząt, stąd też w rozrodzie stada państwo Ostrowiccy wykorzystują nasienie coraz lepszych rozpłodników z oferty PH Konrad oraz Mazowieckiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt. Część sztuk inseminowana jest nasieniem buhajów rasy simentalskiej. W ten sposób – jak zgodnie przyznają rolnicy – uzyskują sztuki mieszańcowe, które (w porównaniu z czystym hf-em) są zdrowsze, odporniejsze, a cielęta pochodzące z takich krzyżowań zdecydowanie lepiej się odchowują. Wiele takich sztuk kierowana jest także do opasu.

Dwa lata temu hodowcy zakupili wentylator, by w okresie letnim zminimalizować stres cieplny. Jak przyznali, odkąd pracuje on w oborze wydajność wzrosła

  • Dwa lata temu hodowcy zakupili wentylator, by w okresie letnim zminimalizować stres cieplny. Jak przyznali, odkąd pracuje on w oborze wydajność wzrosła

Opas jałówek jest łatwy i opłacalny

Poza krowami mlecznymi utrzymujemy także 50 sztuk jałówek opasowych, które sprzedajemy w wadze 600–650 kg i które stanowią drugie źródło dochodu – informuje pan Mariusz dodając, iż opas jałowizny nie wymaga tak dużego nakładu pracy, jest łatwiejszy, bowiem jałówki praktycznie nie chorują i – co ważne – jest opłacalny.

Kolejnym, niezbędnym warunkiem wykorzystania potencjału produkcyjnego stada jest zapewnienie mu odpowiedniego żywienia. I te kwestię hodowcy starają się nieustannie doskonalić.

Przede wszystkim zaczęliśmy od poprawy jakości produkowanych pasz. Wiele gruntów zostało przeoranych i do uprawy wprowadziliśmy chociażby szlachetne odmiany traw i ich mieszanki z lucerną i koniczyną – wymienia gospodarz. – Koniczynę, lucernę i trawy szlachetne przechowujemy na pryzmie, zielonkę zbieraną ze słabszych użytków torfowych konserwujemy w balotach i skarmiamy jest jałowizną.

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Chów bydła mięsnego może być opłacalny, ale przy wysokich kosztach liczy się każdy hektar

Tomasz Kopański jest jednym z wielu hodowców, którzy, aby się rozwijać potrzebują powiększenia areału. Jak podkreśla, pozwoliłoby to być niezależnym, a zarazem zaoszczędzić część środków, gdyż ceny pasz zwłaszcza w ostatnim czasie szybują.

czytaj więcej

Rzucił handel i poświęcił się produkcji mleka. "Przeraża wzrost kosztów produkcji"

Jeszcze kilka miesięcy temu Jarosław Dębski prowadził działalność polegającą na detalicznym handlu obwoźnym. Zatem docierał do najmniejszych wiosek z najpotrzebniejszymi artykułami spożywczymi, co doceniali zwłaszcza starsi lub niezmotoryzowani mieszkańcy jego regionu. Niestety, rolnik nie wytrzymał konkurencji z sieciami handlowymi, ale nie tylko to było powodem tego, że dziś zajmuje się wyłącznie produkcją mleka.

czytaj więcej

Duże ułatwienie w pracy rolników spod Wyszkowa dzięki wozowi paszowemu i dojarce przewodowej

W ostatnim czasie gospodarstwo Anety i Tomasza Grześkiewiczów z Gulczewa nabrało wiatru w żagle. Wszystko za sprawą inwestycji, jakie gospodarzom udało sie zrealizować w ramach PROW i które dały jeszcze więcej motywacji do dalszego rozwoju.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)