Poziomy wóz paszowy daje oszczędności 1000 litrów paliwa! Jakie są inne korzyści?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Poziomy wóz paszowy daje oszczędności 1000 litrów paliwa! Jakie są inne korzyści?

24.10.2019autor:

Zakup wozu paszowego, to dla hodowców bydła mlecznego niezwykle ważna decyzja. Maszyna służyć nam bowiem będzie przez wiele lat, przez 365 dni w roku. I jest to tylko jeden z powodów, dla których wybór wozu powinien być dokładnie przemyślany i rozważony.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są zalety wozu paszowego z poziomym systemem mieszania?
  • Ile litrów paliwa można zaoszczędzić wybierając wóz poziomy, zamiast wozu pionowego?
  • W jakiej kwestii dotyczącej przygotowywania dawki TMR wóz poziomy wypada lepiej w porównaniu z pionowym?
Rynek oferuje szeroką gamę różnorodnych wozów. Nie łatwo więc podjąć decyzję, o czym najlepiej świadczą pytania, z jakimi do naszej redakcji zwracają się Czytelnicy. Chcąc przynajmniej po części ułatwić zadanie wybraliśmy się do gospodarstwa Brygidy i Józefa Zawadów, którzy wspólnie z synem Marcinem prowadzą rodzinne gospodarstwo mleczne w Gorzowie Śląskim. Hodowcy utrzymują stado bydła mlecznego liczące średniorocznie 70 krów dojnych, o średniej wydajności zbliżającej się do 10 000 kg mleka od sztuki.

r e k l a m a
Od czterech lat, w żywieniu swojego stada, hodowcy z Gorzowa wykorzystują wóz paszowy z poziomym systemem mieszania Blattin King, o pojemności 13 m3. Wcześniej użytkowali wóz pionowy. Zapytaliśmy pana Józefa skąd zatem decyzja o zmianie?

1000 litrów paliwa mniej

Pierwszym argumentem przemawiającym za wymianą wozu paszowego była zbyt mała pojemność. – „Dziesiątka” była już dla nas niewystarczająca. Ponadto, kiedy zupełnie przypadkiem na folderze reklamowym zobaczyliśmy wóz poziomy, zaciekawiła nas obecność 4 ślimaków, a szczególnie dwóch górnych, wspomagających mieszanie komponentów. Gdy zaczęliśmy głębiej wnikać w temat, podjęliśmy decyzję o zakupie wozu poziomego, która okazała się jak najbardziej słuszna – argumentował wybór Józef Zawada.

Jak zapewniali nas hodowcy, przy stosowaniu tych samych komponentów dawki, większe jest pobranie miksu, a to za sprawą lepszego pocięcia i wymieszania TMR-u
  • Jak zapewniali nas hodowcy, przy stosowaniu tych samych komponentów dawki, większe jest pobranie miksu, a to za sprawą lepszego pocięcia i wymieszania TMR-u
I nim zdążyliśmy zapytać hodowcę dlaczego, szybko wyjaśnił, iż wyliczył, że w ubiegłym roku z tytułu użytkowania wozu poziomego gospodarstwo zaoszczędziło około 1000 litrów paliwa.

Przede wszystkim ciągnik współpracujący z wozem pracuje krócej i pod mniejszym obciążeniem w porównaniu do wozu pionowego. Wóz poziomy ma zdecydowanie więcej noży – w naszej wersji 132 noże i przeciwnoże – a więc krótszy jest (w porównaniu do wozu pionowego) czas przygotowania miksu, który zajmuje nam około 20 minut – wyjaśniał pan Józef. – To wszystko oznacza oszczędność czasu, paliwa i oczywiście pieniędzy.

Warto też wspomnieć o tym, że poziomy wóz Blattin King jest praktycznie bezobsługowy. Wystarczy raz na tydzień jego przesmarowanie i raz na pół roku dokładny przegląd noży – dodał Marcin Zawada.


Poziomy wóz Blattin King wyposażony jest w cztery ślimaki: dwa dolne tnąco- -mieszające i dwa górne wspomagające mieszanie komponentów
  • Poziomy wóz Blattin King wyposażony jest w cztery ślimaki: dwa dolne tnąco- -mieszające i dwa górne wspomagające mieszanie komponentów

TMR a wóz poziomy

W gospodarstwie Zawadów Blattin King wykonuje codziennie dwa TMR-y: jeden dla jałówek i sztuk zasuszonych, drugi dla krów w laktacji, z których wszystkie otrzymują jedną dawkę, zbilansowaną na produkcję 32 litrów mleka dziennie. Bolączką hodowców jest jednak otłuszczanie się mniej wydajnych sztuk i już planują inwestycje w stacje paszowe lub podział stada na grupy żywieniowe.

Jednorazowo wóz wykonuje tutaj około 4,5 tony mieszaniny.

W żywieniu krów mlecznych ogromną rolę odgrywa struktura zadawanej paszy. I w tej kwestii wóz poziomy wypada zdecydowanie lepiej w porównaniu z pionowym – podkreślił Marcin Zawada. – Wóz poziomy lepiej radzi sobie z pocięciem całych balotów z sianokiszonką, a sporządzony TMR jest bardziej pulchny, nie wymęczony, a nie zbity jak często było to wcześniej. Przy czym wszystkie komponenty dawki są dokładnie i równomiernie wymieszane, przez co praktycznie ograniczona jest segregacja paszy – podkreślił na koniec młody gospodarz.

Brygida i Józef Zawadowie, wspólnie z synem Marcinem (na zdjęciu z lewej) prowadzą w Gorzowie Śląskim gospodarstwo specjalizujące się w produkcji mleka.
  • Brygida i Józef Zawadowie, wspólnie z synem Marcinem (na zdjęciu z lewej) prowadzą w Gorzowie Śląskim gospodarstwo specjalizujące się w produkcji mleka.
Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mobilna mieszalnia pasz to wysoka jakość paszy i oszczędności

Mobilna mieszalnia pasz to maszyna rolnicza, która sprawdzi się w gospodarstwach nastawionych na trzodę chlewną, jak i drób. Cały proces mieszania trwa do 45 minut i jednorazowo można przygotować 5 ton paszy. Czy taka inwestycja się opłaca? 

czytaj więcej

Paszowóz Evolution Pro od Alimy-Bis – ceniony w Anglii i nagrodzony Złotym Medalem MTP

Alima Bis, producent maszyn rolniczych ze Środy Wlkp. opracował wóz paszowy Evolution Pro. Paszowóz został przygotowany głównie pod wymagania rolników z Wielkiej Brytanii. Jednak jego funkcjonalności został doceniony także w Polsce – Evolution Pro otrzyma Złoty Medal MTP.

czytaj więcej

Czy długowieczne krowy przynoszą większy dochód rolnikowi?

W Holandii, która jest potentatem pod względem długości życia krów na świecie, liczba zwierząt, które przekroczyły w produkcji życiowej 100 tys. kg mleka zbliża się do 3000 sztuk. W Polsce takich krów mamy zalewie 800. Jak osiągnąć długowieczność krów? Czy przynosi ona gospodarstwu większe dochody? Na te i wiele innych pytań hodowcy bydła mlecznego mogli poznać odpowiedź podczas seminarium, zorganizowanego przez firmę DeLaval.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)