- Jak zawartość suchej masy w kiszonce wpływa na energię w paszy?
- Jak wysoka zawartość suchej masy wpływa na proces zakiszania kukurydzy?
- Co jaki czas warto badać suchą masę kiszonki?
Nieodpowiedni termin zbioru kukurydzy wpływa na jakość kiszonki z kukurydzy
Zarówno zbyt wczesny, jak i zbyt późny zbiór kukurydzy skutkuje zmniejszeniem wartości pokarmowej sporządzonej z niej kiszonki. Zbyt wczesne cięcie, nadmiernie wilgotnego materiału powoduje zaburzenia procesu fermentacji, podczas której powstają duże ilości kwasu octowego. Kiszonka sporządzona z takiego materiału zawiera także mniejszą ilość skrobi, a także włókna, którego strawność jest wyższa.
Jak zawartość suchej masy w kiszonce wpływa na energię w paszy?
W ostatnich latach, przy coraz bardziej upalnych i suchych latach, na skutek szybkiego wysychania roślin coraz częściej hodowcy zbierają kukurydzę przy zawartości 40% suchej masy całych roślin. Im wyższa jest zawartość suchej masy w zakiszanym materiale, tym niższa jest wartość energetyczna kiszonek. Ponadto podwyższona zawartość suchej masy oznacza, że zakiszany materiał jest suchy i twardy, a taką masę gorzej się ubija i trudniej jest stworzyć beztlenowe warunki dla rozwoju bakterii kwasu mlekowego.
Warto badać suchą masę kiszonki
Zebranie roślin, w fazie zapewniającej odpowiednią zawartość suchej masy, to pierwszy krok w kierunku optymalnego żywienia bydła mlecznego. Trzeba bowiem pamiętać, że zawartość suchej masy w kiszonce z kukurydzy jest zmienna. Z tego powodu dobrą i powszechnie zalecaną praktyką jest badanie suchej masy kiszonki. Tylko wtedy uzyskamy informację, czy zawartość suchej masy, na podstawie której wyliczona jest dawka pokarmowa, rzeczywiście odpowiada aktualnie skarmianej paszy.
- Kiszonka z kukurydzy w żywieniu wysoko wydajnych krów, stanowić może nawet 60% suchej masy, dziennej dawki pokarmowej.
Jeżeli pasza jest bardziej wilgotna, to krowy pobierają mniej suchej masy, a zatem automatycznie wzrasta procentowy udział paszy treściwej w dawce. Stół paszowy szybciej robi się pusty, gdyż znajduje się na nim mniej paszy objętościowej. Jeżeli tego nie skorygujemy, to istnieje duże ryzyko problemów zdrowotnych, w tym kwasicy żwacza. Jednak z drugiej strony, przy zwiększeniu suchej masy w kiszonce wzrasta ilość niedojadów, dlatego też cotygodniowe pomiary zawartości suchej masy w kiszonce są konieczne. Tylko wtedy hodowca może być pewny, że pasza zadana na stół odpowiada dawce wyliczonej.
Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 07/2022 na str. 57.
Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.