Pomiar zawartości suchej masy kiszonki kluczowy dla zdrowia krów i jakości mleka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pomiar zawartości suchej masy kiszonki kluczowy dla zdrowia krów i jakości mleka

21.02.2022autor: Beata Dąbrowska

Zawartość suchej masy w zielonce to najważniejsze kryterium określające termin zbioru kukurydzy. Według zaleceń, za optymalny termin zbioru kukurydzy na kiszonkę uznaje się czas, gdy sucha masa całych roślin wynosi około 35%. Wówczas zachowana jest równowaga pomiędzy zawartością skrobi, a strawnością i zawartością włókna.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak zawartość suchej masy w kiszonce wpływa na energię w paszy?
  • Jak wysoka zawartość suchej masy wpływa na proces zakiszania kukurydzy?
  • Co jaki czas warto badać suchą masę kiszonki?

Nieodpowiedni termin zbioru kukurydzy wpływa na jakość kiszonki z kukurydzy

Zarówno zbyt wczesny, jak i zbyt późny zbiór kukurydzy skutkuje zmniejszeniem wartości pokarmowej sporządzonej z niej kiszonki. Zbyt wczesne cięcie, nadmiernie wilgotnego materiału powoduje zaburzenia procesu fermentacji, podczas której powstają duże ilości kwasu octowego. Kiszonka sporządzona z takiego materiału zawiera także mniejszą ilość skrobi, a także włókna, którego strawność jest wyższa.
r e k l a m a

Jak zawartość suchej masy w kiszonce wpływa na energię w paszy?

W ostatnich latach, przy coraz bardziej upalnych i suchych latach, na skutek szybkiego wysychania roślin coraz częściej hodowcy zbierają kukurydzę przy zawartości 40% suchej masy całych roślin. Im wyższa jest zawartość suchej masy w zakiszanym materiale, tym niższa jest wartość energetyczna kiszonek. Ponadto podwyższona zawartość suchej masy oznacza, że zakiszany materiał jest suchy i twardy, a taką masę gorzej się ubija i trudniej jest stworzyć beztlenowe warunki dla rozwoju bakterii kwasu mlekowego.

Warto badać suchą masę kiszonki

Zebranie roślin, w fazie zapewniającej odpowiednią zawartość suchej masy, to pierwszy krok w kierunku optymalnego żywienia bydła mlecznego. Trzeba bowiem pamiętać, że zawartość suchej masy w kiszonce z kukurydzy jest zmienna. Z tego powodu dobrą i powszechnie zalecaną praktyką jest badanie suchej masy kiszonki. Tylko wtedy uzyskamy informację, czy zawartość suchej masy, na podstawie której wyliczona jest dawka pokarmowa, rzeczywiście odpowiada aktualnie skarmianej paszy.
Kiszonka z kukurydzy w żywieniu wysoko wydajnych krów, stanowić może nawet 60% suchej masy, dziennej dawki pokarmowej.
  • Kiszonka z kukurydzy w żywieniu wysoko wydajnych krów, stanowić może nawet 60% suchej masy, dziennej dawki pokarmowej.
Jeżeli pasza jest bardziej wilgotna, to krowy pobierają mniej suchej masy, a zatem automatycznie wzrasta procentowy udział paszy treściwej w dawce. Stół paszowy szybciej robi się pusty, gdyż znajduje się na nim mniej paszy objętościowej. Jeżeli tego nie skorygujemy, to istnieje duże ryzyko problemów zdrowotnych, w tym kwasicy żwacza. Jednak z drugiej strony, przy zwiększeniu suchej masy w kiszonce wzrasta ilość niedojadów, dlatego też cotygodniowe pomiary zawartości suchej masy w kiszonce są konieczne. Tylko wtedy hodowca może być pewny, że pasza zadana na stół odpowiada dawce wyliczonej.

Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 07/2022 na str. 57. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Uważaj na kiszonkę złej jakości! Może być źródłem listeriozy

Jednym z głównych źródeł zakażenia bydła listerią jest skarmianie zwierząt paszą złej jakości, zwłaszcza kiszonkami, których fermentacja nie odbyła się w warunkach beztlenowych, a ich pH jest powyżej 4,5. Kiedy podejrzewać u krów listeriozę?

czytaj więcej

Jakie zalety u krów rasy polskiej czerwonej cenią rolnicy z Mazowsza?

Choć bydło polskie czerwone należy do małego kalibru, to poród zdrowej cieliczki ważącej zaledwie 10 kg jest dużą rzadkością, nawet w tej rasie. Właśnie taka drobinka przyszła na świat w gospodarstwie Anety i Jana Jastrzębskich, a ich synowie jeden przez drugiego noszą cieliczkę na rękach i żartują, że to czysta przyjemność.

czytaj więcej

Nieprawidłowa pomoc najczęstszą przyczyną urazów dróg rodnych u krów

Szyjka macicy oraz pochwa w trakcie porodu naturalnie się rozciąga i nie powinno dochodzić do jej uszkodzenia. Zazwyczaj pęknięcia i krwiaki to skutki nieprawidłowo udzielanej pomocy okołoporodowej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)